Bioenergoterapia należy do niekonwencjonalnych metod leczenia polegających na wykorzystaniu przez terapeutę własnej energii do wywołania u pacjenta oczekiwanych efektów leczniczych. Nie przekazuje on jej jednak pacjentowi, lecz dzięki niej odblokowuje nagromadzoną energię u osoby leczonej oraz wyrównuje homeostazę jej organizmu. Za pomocą bioenergoterapii można leczyć wiele schorzeń fizycznych. Czy sprawdza się ona również przy leczeniu depresji?
Co to jest bioenergoterapia?
Bioenergoterapia to metoda leczenia za pomocą energii biologicznej, pozyskiwanej z rąk bioenergoterapeuty. Bazuje ona na dążeniu do przywrócenia równowagi organizmu ludzkiego.
Bioenergoterapia zajmuje się uruchamianiem naturalnych mechanizmów organizmu i przywracaniem funkcjonowania do jego stanu sprzed choroby. Metoda ta oparta jest na doświadczeniu ludowej medycyny chińskiej i wiedzy na temat energii przepływającej przez ciało. Zakłada, że przyczyny różnych schorzeń biorą swój początek w ludzkiej psychice oraz emocjach. Głosi też, iż jeżeli układ energetyczny jest mocno zaburzony, mogą pojawić się problemy z funkcjonowaniem różnych układów.
Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia skutecznej terapii jest bardzo szczegółowy wywiad, dotyczący chorób przewlekłych, stylu życia, poziomu stresu aktywności fizycznej, czy osobowości.
Efekty bioenergoterapii
Bioenergoterapia może dopomóc:
- ogólnie wzmocnić organizm,
- wyciszyć i zrelaksować,
- pozbyć się problemów ze snem,
- zmniejszyć odczucie przewlekłego stresu,
- zniwelować ból,
- wpłynąć na poprawę krążenia,
- zmniejszyć odczucie przemęczenia,
- poprawić ogólne samopoczucie.
Pomaga ona również w walce z:
- nerwicami,
- stresem,
- bólami głowy
- depresją,
- chorobami kobiecymi,
- bólami stawów i kręgosłupa,
- alergiami,
- problemami z przewodem pokarmowym.
Bioenergoterapię należy traktować jednak jako uzupełnienie tradycyjnej medycyny. Pacjenci, korzystający z usług profesjonalnego bioenergoterapeuty, powinni pozostawać w kontakcie z lekarzem.
Techniki bioenergoterapeutyczne
Bioenergoterapeuci mogą stosować wiele różnorodnych technik, Ich celem jest przywrócenie prawidłowego przepływ energii. Do sposobów takich należą m.in.:
- ćwiczenia relaksacyjne,
- uzupełnianie niedoborów energii.
- medytacja,
- wizualizacje,
- praca z oddechem,
- nawiązanie połączenia energetycznego,
- oczyszczanie narządów, kręgosłupa i stawów.
Istnieje również wiele technik wspomagających bioenergoterapię. Należą do nich:
- hipnoterapia,
- sugestoterapia,
- akupresura,
- terapia bańkami chińskimi.
Wywierają one, korzystny wpływ na ciało pacjenta, pozwalając zwalczyć, chociażby napięcie mięśniowe, czy ból.
Czy bioenergoterapia może dopomóc w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych?
Stres pośpiech, zmieniające się warunki ekonomiczne, narastająca niepewność, to wszystko sprawia, że w wielu przypadkach nasz system nerwowy nie wytrzymuje tego obciążenia. Problemy emocjonalne, depresje, lęki, stany neurasteniczne, zaburzenia osobowości, są zdaniem bioenergoterapeutów zaburzeniem przepływu naszej własnej energii życiowej pomiędzy ośrodkami energetycznymi. Wpływają one na gospodarkę hormonalną i pracę narządów wewnętrznych oraz jakość emocji, myśli, uczuć, samoświadomości, a także samoocenę, siłę woli, możliwość radzenia sobie w prostych życiowych sytuacjach.
Do zachowania homeostazy organizmu oraz dobrego stanu psychicznego niezbędne są właściwe proporcje w stężeniu hormonów i neuroprzekaźników, czyli równowaga biochemiczna mózgu. Podłożem depresji i zaburzeń nerwicowych jest jej zakłócenie, stąd stosowanie bioenergoterapii może skutecznie wspierać inne działania lecznicze. Obserwacja wielu przypadków trwałej poprawy zachodzącej przy różnego rodzaju zaburzeń nerwicowych, a zwłaszcza depresji i nerwicy lękowej pod wpływem bioenergoterapii wykazuje, że metoda ta wpływa pozytywnie na procesy biochemiczne mózgu, a tym samym przyczynia się do poprawy stanu psychicznego pacjenta.
W jaki sposób bioenergoterapia dopomaga w leczeniu chorób psychicznych?
Stosując metodę oddziaływającą zarówno w obszarze fizycznym, jak i emocjonalnym, mentalnym oraz duchowym, bioenergoterapeuta pomaga w dochodzeniu do stanu równowagi. Prawidłowy przepływ energii zostaje wówczas przywrócony, a wraz z nim pojawia się u pacjenta spokój, siła i harmonia.
Najświeższe odkrycia naukowe potwierdzają pozytywne działanie bioenergoterapii na organizm człowieka zarówno w przypadku chorób wewnętrznych, jak i problemów z psychiką. Dowodzą one, że oddziaływanie energią wpływa na korzystną dla zdrowia uspokajającą reakcję, jaka zachodzi w autonomicznym układzie nerwowym osoby poddanej zabiegowi. Jak się okazuje, przekazywanie energii biopola wywołuje w organizmie pacjenta zmiany fizjologiczne i biochemiczne, które przypominają działanie leków, nie wywołując jednak niepożądanych skutków ubocznych.
•