Terapia manualna jest naturalnym i nieinwazyjnym sposobem udzielania pomocy chorym z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa i układu ruchu. W MTS Holistic Therapy jest stosowana przez wykwalifikowanych terapeutów manualnych, którzy posiadają obszerną wiedzę anatomiczną i biomechaniczną. Głównym celem terapii manualnej jest przywrócenie optymalnej funkcji i ruchomości ciała poprzez skierowanie działań na konkretne struktury, takie jak stawy, mięśnie, więzadła i nerwy.
Zabiegi manualne są bezbolesne, ponieważ do ich wykonania nie używa się dużo siły. Wszystko zależy od metody i umiejętności fizjoterapeuty, który wykonuje zabieg. Jednakże pacjent również ma wpływ na przebieg zabiegu, ponieważ napinając mięśnie może utrudniać manipulację. Po zabiegu od jednego do dwóch dni pacjent może odczuwać nasilenie dolegliwości bólowych. Duży wpływ na tzw. kryzys po zabiegu ma reakcja pacjenta w trakcie manipulacji.
Tak, terapia manualna może być stosowana u osób w starszym wieku. W rzeczywistości, wiek nie jest przeciwwskazaniem do poddawania się terapii manualnej, o ile stan zdrowia pacjenta na to pozwala. W starszym wieku często występują problemy mięśniowo-szkieletowe, takie jak przewlekłe bóle pleców, sztywnienie stawów czy ograniczona ruchomość. Terapia manualna może być skutecznym narzędziem w łagodzeniu tych dolegliwości i poprawie jakości życia.
Terapia manualna może przynosić korzyści wielu pacjentom, jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą stanowić przeszkodę lub wymagać ostrożnego podejścia do stosowania tej metody terapeutycznej.
- Złamania i urazy;
- stany zapalne;
- osteoporoza;
- infekcje skóry;
- skaza krwotoczna.
Częstotliwość terapii manualnej może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, rodzaju dolegliwości, stopnia zaawansowania problemu i reakcji na terapię. Zazwyczaj częstość sesji terapeutycznych jest ustalana przez specjalistę zajmującego się terapią manualną na podstawie oceny pacjenta. W MTS Holistic Therapy nasi specjaliści po dokładnej konsultacji i przeprowadzeniu badania, ustalają indywidualny plan spotkań dla każdego pacjenta. Zadzwoń i umów termin wizyty.
- Upadki i urazy;
- siedzący tryb życia i pracy;
- nieprawidłowa postawa ciała;
- przeciążanie kręgosłupa, ciąża;
- przewlekły stres;
- osteoporoza, RZS, nowotwory;
- choroby dróg moczowych, choroby ginekologiczne;
- tętniaki aorty;
- inne.
- bóle głowy, zawroty głowy, migreny, depresja, epilepsja (padaczka), moczenie nocne i zasłabnięcia (u dzieci!),
- zaburzenia widzenia, szum w uszach, chrypka, trudności w połykaniu, zgaga
- uczucie zatkania nosa, trudności w oddychaniu, objawy astmatyczne
- uczucie dławienia i ucisku w klatce piersiowej(Objawy dusznicy bolesnej!), nadciśnienie tętnicze
- bóle połowicze twarzy, bóle karku
- bóle barku, bóle ramienia, łokcia, drętwienia palców u rąk
- bóle pleców-bóle międzyłopatkowe i podłopatkowe
- bóle bioder, bóle w pachwinach, bóle kolan, bóle łydki, rwa kulszowa, drętwienie obu nóg lub palców u nóg
- impotencja
- trudności w wypróżnianiu się
Terapia manualna może pomóc w zmniejszeniu dokuczliwości bólu kręgosłupa. Jest to jedna z metod stosowanych w leczeniu zaburzeń mięśniowo-szkieletowych, w tym bólu pleców. Nasi specjaliści posiadają obszerną wiedzę i umiejętności, które pozwalają im manipulować stawami, mięśniami i tkankami miękkimi w celu zmniejszenia bólu, przywrócenia prawidłowej funkcji i poprawy zakresu ruchu. Może być szczególnie skuteczna w przypadku niektórych rodzajów bólu kręgosłupa, takich jak ból pleców o podłożu mechanicznym, zespoły bólowe kręgosłupa szyjnego czy ból pleców spowodowany przeciążeniem lub napięciem mięśniowym. Technika ta łagodzi napięcie mięśniowe, poprawia elastyczność tkanek, redukuje stan zapalny oraz przywraca równowagę i prawidłową funkcję kręgosłupa.