Fizjoterapia stomatologiczna (szczęki)
Mimo, że ludzkie ciało wydaje nam się już całkiem dobrze poznane, to jednak jest nadal najbardziej skomplikowanym organizmem na całej planecie. Składa się z sieci połączeń, zgranych ze sobą układów i narządów, które wzajemnie się uzupełniają. Jest to szczególnie istotne, gdy próbujemy znaleźć przyczynę różnych dolegliwości bólowych. Fizjoterapia szczęki jest rodzajem manualnej terapii, której celem jest rozluźnienie obszaru żuchwy - normalizacja napięcia mięśni wokół i wewnątrz ust oraz przywrócenie prawidłowego, naturalnego ruchu stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapeuta stomatologiczny nie ogranicza się tylko do terapii żuchwy i szczęki, często konieczna jest terapia czaszki, kręgosłupa, miednicy, a nawet całego ciała.


Fizjoterapia stomatologiczna - wskazania
Główne wskazania do rehabilitacji stomatologicznej to:
- bruksizm,
- fibromialgia (zaburzenie charakteryzujące się rozległym bólem mięśniowo-szkieletowym) z towarzyszącymi dolegliwościami okolicy głowy i szyi,
- bóle neuropatyczne jamy ustnej i twarzoczaszki,
- migrena czy napięciowe bóle głowy,
- bóle stawu skroniowo-żuchwowego,
- stany zapalne stawu skroniowo-żuchwowego,
- wady postawy ciała,
- dolegliwości bólowe odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa,
- szczękościsk,
- porażenie nerwu twarzowego,
- szumy uszne,
- przeskakiwanie żuchwy,
- stany po złamaniu szczęki, żuchwy,
- stany po ekstrakcji zębów,
- wspomagająco przy leczeniu ortodontycznym.
Wskazania - fizjoterapia szczęki
- chirurgiczne rozszerzenie szczęki
- operacja ortognatyczna (jedno- czy dwuszczękowa (SARPE – hyrax, TPD – dystraktor), kortykotomia, genioplastyka
Jak objawiają się dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych?
- bóle głowy, szyi,
- bóle głowy o charakterze migrenowym,
- nadwrażliwość zębów,
- trzaski, przeskoki w stawach skroniowo - żuchwowych i ograniczona ich ruchomość,
- szczękościsk,
- ból skroni, szczęki i żuchwy,
- ból “zdrowych” zębów,
- szumy, piski i bóle uszne;
- ból odczuwany za gałką oczną,
- zaburzenia połykania - uczucie guli w gardle,
- ból i stany zapalne uszu.
Pozostałe usługi

Dokucza Ci częsty ból głowy, migreny, bruksizm?
Fizjoterapia stomatologiczna pomoże Ci zwalczyć uciążliwe dolegliwości
Techniki leczenia w fizjoterapii stomatologicznej i fizjoterapii szczęki
Zaburzenia skroniowo-żuchwowe są powszechnym problemem, który dotyka od 3 do 12% populacji. Stanowią one najczęstszą przyczynę bólu w okolicy twarzy i głowy. Fizjoterapia stomatologiczna jest jednym z podejść terapeutycznych stosowanych w leczeniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Jej celem jest normalizacja funkcji stawów skroniowo-żuchwowych poprzez relaksację mięśni oraz przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu i równowagi biomechanicznej w tej okolicy. Jakie techniki oferujemy naszym Pacjentom?
Pinopresura jest zabiegiem o działaniu terapeutycznym, podczas którego wykorzystywane/uruchamiane są mechanizmy samoleczenia organizmu. Stanowi kompleksową terapię ruchową, która wykorzystuje specjalistyczne narzędzia. Gradowanie to technika wykorzystująca piny, które poprzez delikatne uderzeniao dużej częstotliwości , ma na celu stymulowanie krążenia krwi, rozluźnienie mięśni oraz redukcję napięcia. Może być szczególnie korzystna w obszarze głowy i szyi, gdzie napięcie mięśni i stres są często źródłem bólu i dyskomfortu.
TC Cryo to zaawansowana metoda terapeutyczna, która wykorzystuje zróżnicowane temperatury, zarówno niskie, jak i wysokie, w celu przyspieszenia redukcji obrzęku oraz łagodzenia bólu. Odnajduje zastosowanie w wielu dziedzinach również w fizjoterapii stomatologicznej, szczególnie w przypadkach, gdzie pacjenci doświadczają obrzęków, bólu lub napięcia mięśniowego w obszarze głowy, szyi lub twarzy. Przyspiesza redukcję obrzęku oraz działa przeciwbólowo.

Fala radiowa Indiba wykorzystywana jest w fizjoterapii w celu łagodzenia bólu, poprawy krążenia, redukcji stanów zapalnych oraz stymulowania procesów regeneracyjnych tkanek. W fizjoterapii stomatologicznej, fala radiowa Indiba może być stosowana w celu leczenia różnych schorzeń i dolegliwości związanych z jamą ustną, żuchwą oraz okolicami twarzy.
Niektóre zastosowania Indiba fali radiowej w fizjoterapii stomatologicznej obejmują:
- terapię bólu,
- poprawę krążenia,
- redukcję obrzęków,
- poprawę funkcji stawów,
- zwiększenie elastyczności tkanek,
- regenerację tkanek.
Kinesiotaping, to technika stosowana w fizjoterapii, która polega na aplikowaniu elastycznych taśm na skórę w celu wspierania funkcji mięśni, redukcji bólu i obrzęku, poprawy ruchomości oraz przyspieszenia procesu regeneracji tkanek. Stosując odpowiednio umieszczone taśmy, kinesiotaping może pomóc w poprawie ruchomości żuchwy, redukcji napięcia mięśniowego oraz redukcji obrzęku, które są istotne w przypadkach dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych.
Terapia manualna to ostatnia z technik w fizjoterapii stomatologicznej, oparta na precyzyjnych ruchach rąk naszych terapeutów. Stosowana jest do redukcji bólu, poprawy funkcji żuchwy, mięśni i stawów. Wspomaga leczenie dysfunkcji skroniowo-żuchwowych oraz optymalizuje zdrowie jamy ustnej.

FAQ
Często dolegliwości bólowe głowy i skroni są spowodowane nadmiernym napięciem mięśni żucia. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do tego stanu, takich jak zgrzytanie czy zaciskanie zębów, wady zgryzu czy nieprawidłowa postawa. Właściwa diagnostyka oraz ustalenie spersonalizowanego planu terapii często przynoszą ulgę w przypadku bólu głowy. Jest to efektywne rozwiązanie, które pozwala radzić sobie z dolegliwościami bólowymi głowy.
Szumy uszne są odczuwaniem dźwięków w postaci pisków i świstów. Kiedy mają związek z problemami czaszkowo-żuchwowymi, zazwyczaj manifestują się jako uczucie zatkania ucha, podobne do tego, które odczuwa się podczas lotu samolotem. Często towarzyszą im zawroty głowy oraz chwilowe utraty równowagi. W przypadku szumów usznych spowodowanych dysfunkcjami czaszkowo-żuchwowymi, fizjoterapia stomatologiczna może skutecznie pomóc poprzez złagodzenie napięcia mięśni żucia. Poprawa stanu narządu żucia może przyczynić się do redukcji szumów usznych oraz innych towarzyszących objawów, takich jak uczucie zatkania ucha czy zawroty głowy. Stosuje się różne metody i techniki, takie jak masaż, rozluźnianie mięśni, ćwiczenia terapeutyczne czy stymulację tkanek. Celem tych zabiegów jest przywrócenie równowagi i prawidłowej funkcji narządu żucia, co może przynieść ulgę i zmniejszyć intensywność szumów usznych.
W fizjoterapii stomatologicznej istnieje wiele różnych technik manualnych, które mają wpływ na układ stomatognatyczny. Te metody i koncepcje są powszechnie stosowane w praktyce fizjoterapeutycznej.
Mobilizacje tkanek miękkich to technika, która polega na delikatnym manipulowaniu i rozluźnianiu mięśni i tkanek miękkich wokół narządu żucia. Mobilizacje uciskowe to technika polega na aplikowaniu kontrolowanego nacisku na określone obszary twarzy i stawu skroniowo-żuchwowego.
Z kolei mobilizacje stawu to technika ta skupia się na manipulacji stawem skroniowo-żuchwowym. Poprzez delikatne ruchy, fizjoterapeuta może poprawić mobilność stawu, zmniejszyć sztywność oraz złagodzić ból związany z jego dysfunkcją.
Zaburzenia skroniowo-żuchwowe dotykają około 3 do 12% populacji i są najczęstszą przyczyną bólu w okolicy twarzoczaszki. Objawy tych zaburzeń najczęściej występują u kobiet, które są dotknięte nimi od 4 do 8 razy częściej niż mężczyźni. Przeważająca grupa wiekowa, w której pojawiają się te objawy, to osoby w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat.
Dolegliwość w postaci przeskakiwania, strzelania czy trzaskania szczęki podczas ruchu żuchwą, wynika z dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Może mieć ona różny obraz u poszczególnych pacjentów. U niektórych odgłosy pojawiają się przy ziewaniu, u innych przy zamykaniu ust, może pojawić się ból, a także uczucie blokowania stawów skroniowo-żuchwowych, bóle głowy, bóle w okolicy uszu. Możliwe przyczyny przeskakującej szczęki to: stres, nawykowe zgrzytanie zębami, zaciskanie szczęki, zapalenie stawów, urazy, czy wady zgryzu. Fizjoterapia stomatologiczna może być skuteczną metodą leczenia przeskakującej żuchwy, która jest jednym z zaburzeń skroniowo-żuchwowych. Stosowane techniki terapeutyczne obejmują mobilizacje stawu skroniowo-żuchwowego, ćwiczenia terapeutyczne oraz edukację pacjenta.
Bruksizm, czyli nawykowe i nieświadome zgrzytanie zębami oraz zaciskanie ich, jest problemem o przyczynach psychosomatycznych. Charakteryzuje się dyskomfortem podczas badania palpacyjnego mięśni żucia oraz okolicy karku. Bruksizm może prowadzić do ścierania się zębów, znacznej nadwrażliwości zębów oraz bólu żuchwy. W leczeniu bruksizmu stosuje się różne metody, w tym farmakoterapię, fizjoterapię stomatologiczną oraz szyny relaksacyjne. Fizjoterapia stomatologiczna opiera się na technikach, takich jak mobilizacje tkanek miękkich, terapia manualna, ćwiczenia relaksacyjne i rozciągające mięśnie żucia. Celem fizjoterapii jest zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawa równowagi mięśniowej oraz redukcja objawów związanych z bruksizmem.
Warto wiedzieć
FIZJOporadnik
Fizjoterapia stomatologiczna
Fizjoterapeuci stomatologiczni wykorzystują różne techniki manualne, takie jak masaż, mobilizacje stawów, techniki relaksacyjne oraz rozciąganie mięśni, aby złagodzić objawy. Badanie funkcjonalne i manualne stawów skroniowo-żuchwowych pozwala zidentyfikować przyczynę dolegliwości oraz wprowadzić indywidualnie dostosowane techniki fizjoterapeutyczne. W ortodoncji fizjoterapia obejmuje przygotowanie pacjenta do założenia aparatu ortodontycznego, zarówno stałego, jak i ruchomego. Zwraca również uwagę na prowadzenie terapii podczas jego stosowania.