Terapia mikroprądami wykorzystuje niski poziom prądu elektrycznego, który jest aplikowany na skórę za pomocą specjalnych elektrod. Ma to na celu stymulowanie mięśni, poprawę mikrokrążenia, zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny oraz poprawę ogólnego stanu skóry. Terapia ta może być stosowana w celu redukcji zmarszczek, poprawy elastyczności skóry, redukcji opuchlizny i poprawy ogólnego wyglądu skóry.
Przygotowanie skóry do terapii mikroprądami jest niezwykle istotne, aby zapewnić optymalne rezultaty i zminimalizować ryzyko powikłań. Przed rozpoczęciem terapii zaleca się dokładne oczyszczenie skóry, za pomocą łagodnego środka myjącego odpowiedniego dla twojego typu skóry. Upewnij się, że obszar, który będzie poddany terapii mikroprądami, nie ma otarć, ran, otwartych zmian skórnych ani infekcji. Jeśli na skórze są jakiekolwiek otwarte rany lub infekcje, terapia mikroprądami zostanie przełożona do momentu, aż skóra się zagoi.
- Bóle powięziowo-mięśniowe (terapia punktów spustowych)
- Bóle zwyrodnieniowe stawów, np. przy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego (zespół TMJ)
- Zespół cieśni nadgarstka
- Bóle artretyczne
- Bóle krzyża
- Bóle nowotworowe
- Bolesność mięśni o opóźnionym początku (DOMS)
- Rwa kulszowa
Prądy stosowane w terapii mikroprądami są zazwyczaj bardzo słabe i na poziomie mikroamperów, co oznacza, że są prawie niewyczuwalne przez większość osób. Niektóre osoby mogą odczuwać delikatne mrowienie, łagodne uczucie kłucia lub ciepło na skórze w trakcie terapii, ale jest to zazwyczaj dobrze tolerowane i nie powoduje dyskomfortu. Ustąpienie objawów może nastąpić już po 10 minutach zabiegu.
Zastosowanie mikroprądów jest bezpieczne z uwagi na działanie impulsów prądowych o bardzo małym natężeniu. Ze względu na przyspieszony metabolizm komórkowy na obszarze stosowania, u niektórych osób mogą wystąpić różne reakcje takie jak np. mdłości, bóle głowy, senność, czy zmęczenie. Podobne efekty występują np. po masażu, ale w przypadku mikroprądów mamy do czynienia z większą ilością różnych czynników działających w dość krótkim czasie. Dlatego zaleca się spożycie większej ilości wody przed i po zabiegu.
Terapia mikroprądami może wpływać na regulację wydzielania sebum przez gruczoły łojowe skóry. Nadmierna produkcja sebum jest jednym z czynników prowadzących do powstawania trądziku, więc kontrolowanie produkcji sebum może pomóc w zapobieganiu powstawaniu nowych wykwitów trądzikowych. Ponadto terapia działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie na skórę. Pomaga w redukcji stanu zapalnego związanego z trądzikiem, łagodzić zaczerwienienia i obrzęki oraz przyspieszyć gojenie.