Pierwszy rok życia dziecka to okres, w którym dokonują się znaczące zmiany w rozwoju. Dlatego rodzice powinni bardzo uważnie obserwować, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. Szybkie rozpoznanie i zrozumienie ewentualnych zaburzeń rozwoju psychoruchowego dziecka są kluczowe, co pozwala na rozpoczęcie terapii w odpowiednim momencie. Wczesna interwencja ma związek z plastycznością mózgu, co oznacza, że neurony wciąż mogą zmieniać swoje połączenia, a to przekłada się na zdolność mózgu do nauki i dostosowania się do zmian.
Średnio co drugie dziecko w Polsce ma problemy z wadami postawy, a pierwsze symptomy dolegliwości pojawiają się już po kilku latach od urodzenia. Kluczową i najczęściej stosowaną formą rehabilitacji dzieci jest kinezyterapia. Opiera się ona głównie na leczeniu poprzez ruch. Dzięki specjaliście, który odpowiednio dobiera ćwiczenia, dziecko może zwiększyć siłę oraz wydolność mięśniową. Oprócz tego wpływa na utrzymanie lub przywrócenie właściwego zakresu ruchomości w obrębie poszczególnych stawów, wspomaga prawidłową koordynację i równowagę oraz zwiększa wydolność oddechową dziecka.
Naturalnym faktem jest, że dzieci doświadczają urazów, takich jak złamania, skręcenia czy urazy sportowe. Wówczas wymagają rehabilitacji, aby powrócić do pełnej sprawności. Rehabilitacja po złamaniu ręki dziecka zależy od wielu czynników, takich jak wiek dziecka, rodzaj złamania, jego lokalizacja i stopień uszkodzenia. Niemniej jednak, istnieją pewne ogólne podejścia rehabilitacyjne, które mogą pomóc w powrocie do pełnej sprawności. Każdy przypadek jest unikalny, dlatego nasi fizjoterapeuci ze szczególną ostrożnością dostosowują rehabilitację do najmniejszych pacjentów.
Padaczka jest schorzeniem neurologicznym, które wymaga specjalistycznej opieki neurologa. Leczenie padaczki zazwyczaj obejmuje farmakoterapię, terapie antyepileptyczne, a w niektórych przypadkach również interwencje chirurgiczne lub inne zaawansowane metody leczenia. Fizjoterapia dziecięca może być jednak stosowana jako uzupełniająca terapia, szczególnie w przypadkach, gdy padaczka doprowadziła do pewnych problemów zdrowotnych lub neurologicznych, takich jak zaburzenia ruchowe czy spastyczność mięśni. Fizjoterapeuci pomagają w poprawie sprawności ruchowej, koordynacji, równowagi i polepszeniu samopoczuciu dziecka.
Stopy końsko-szpotawe to wrodzona wada stóp, charakteryzująca się skrzywieniem stopy w kształcie litery „C”. Chociaż w wielu przypadkach ta deformacja stóp może być wyleczona lub poprawiona, to wszystko zależy od jej stopnia zaawansowania, wieku pacjenta i indywidualnych czynników. W przypadku niemowląt i małych dzieci, które wykazują oznaki stóp końsko-szpotawych, często stosuje się fizjoterapię dziecięcą w celu poprawy pozycji stóp oraz rozwoju mięśni i więzadeł. Ćwiczenia i terapia manualna mogą pomóc we wzmocnieniu mięśni stóp oraz w zachowaniu ich prawidłowej pozycji podczas chodzenia. Wraz z rozwojem dziecka i jego zdolności do nauki chodzenia, nasi specjaliści dostosowują terapię tak, aby ich wzorzec chodu był jak najbardziej prawidłowy.
Fizjoterapia dziecięca to nie tylko profesjonalne leczenie, ale także sposób wsparcia emocjonalnego zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. W trakcie terapii dużą rolę odgrywa współpraca i komunikacja z rodzicami, ponieważ pomaga ona w osiąganiu zamierzonych celów terapeutycznych. W ramach fizjoterapii terapeuci nie tylko pracują nad poprawą zdrowia fizycznego dzieci, ale również starają się tworzyć przyjazne i zachęcające środowisko. To ważne, aby dzieci czuły się komfortowo i bezpiecznie podczas terapii, co wpływa na efektywność leczenia.