Fizjoterapeuta i masażysta to dwie różne profesje, które mają nieco inny zakres działania i poziom wykształcenia. Fizjoterapia jest szeroką dziedziną zajmującą się diagnozowaniem, leczeniem i rehabilitacją różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, neurologicznego i oddechowego. Fizjoterapeuci mogą stosować różne techniki terapeutyczne, takie jak ćwiczenia terapeutyczne, terapia manualna, elektroterapia, krioterapia itp. Masażysta skupia się głównie na wykonywaniu masaży, które mają na celu relaksację mięśni, poprawę krążenia i złagodzenie napięcia.
Są sytuacje, w których fizjoterapia pełni funkcję wspomagającą proces leczenia. Natomiast bywa również tak, że jest podstawową formą leczenia. Fizjoterapeuta przeprowadza ocenę pacjenta w celu zidentyfikowania problemów fizycznych, ograniczeń ruchowych, deficytów siły i funkcji oraz innych czynników wpływających na zdrowie i dolegliwości. Następnie opracowuje spersonalizowany plan terapeutyczny, który uwzględnia indywidualne potrzeby i cele pacjenta. Terapia fizjoterapeutyczna pomaga w zmniejszaniu bólu, przywracaniu funkcji i poprawie jakości życia pacjenta. Specjaliści w MTS Holistic Therapy pracują z pacjentami w celu zmniejszenia stanów zapalnych, przywrócenia prawidłowej biomechaniki ciała i zapobiegania przyszłym urazom.
Fizjoterapia może być skuteczną metodą leczenia „starych” urazów i kontuzji. Nasi specjaliści pomagają w diagnozowaniu i leczeniu różnych schorzeń i urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Po urazie lub kontuzji często dochodzi do utraty zakresu ruchu w dotkniętym obszarze. Fizjoterapia może pomóc w przywróceniu pełnego zakresu ruchu poprzez zastosowanie odpowiednich technik mobilizacyjnych, ćwiczeń rozciągających i wzmacniających.
Zastanawiasz się, czy warto rozpocząć fizjoterapię od razu po operacji? Fizjoterapia pooperacyjna ma duży wpływ na szybki powrót do zdrowia i sprawności po przebytym zabiegu. Celem fizjoterapii pooperacyjnej jest:
- pionizacja Pacjenta,
- wzmocnienie siły i napięcia mięśniowego,
- odzyskanie siły,
- poprawa sprawności,
- rozluźnienie przykurczy,
- zapobieganie chorobom krążenia oraz układu oddechowego,
- przeciwdziałanie ewentualnym zakrzepom,
- przyspieszenie gojenia rany pooperacyjnej,
- nauka chodu o kulach,
- profilaktyka.
W czasie ciąży dochodzi do dużych zmian fizjologicznych, podczas których pojawiają się bolesność w obrębie kręgosłupa i miednicy. Jest to szczególnie uciążliwe dla kobiet, które już przed ciążą borykały się problemami dotyczącymi kręgosłupa lub układu ruchu. Pomoc fizjoterapeutów dla kobiet w ciąży daje możliwość łagodnego przejścia przez ten trudny okres. Ponadto specjaliści mogą udzielić porad dotyczących bezpiecznej aktywności fizycznej i ćwiczeń, które można wykonywać w trakcie ciąży samemu, aby utrzymać zdrowie, elastyczność i ogólne samopoczucie.
Fizjoterapia ma szerokie zastosowanie i może być pomocna dla różnych grup pacjentów w różnych sytuacjach. Istnieje błędne przekonanie, że fizjoterapia zajmuje się przede wszystkim osobami niepełnosprawne oraz starszymi. Fizjoterapeuci często pracują z osobami, które doznały urazów sportowych, takich jak skręcenia, nadwyrężenia, złamania lub uszkodzenia więzadeł. Jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się do fizjoterapeutów są bóle kręgosłupa, które mogą być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak urazy, przeciążenie, złe nawyki postawy ciała czy dysfunkcje mięśniowo-szkieletowe.