Fala uderzeniowa może być odczuwana jako niekomfortowa lub lekko bolesna, ale poziom odczuwanego bólu może się różnić w zależności od indywidualnej wrażliwości pacjenta oraz obszaru poddanego zabiegowi. Natężenie bólu jest na tyle niskie, że nie wymaga podania substancji przeciwbólowych. Warto również zauważyć, że ból może być krótkotrwały, a ulga i poprawa mogą wystąpić w ciągu kilku dni po zakończeniu serii zabiegów.
Leczenie falą uderzeniową może przynieść szereg korzyści i efektów terapeutycznych. Jednym z głównych efektów terapii falą uderzeniową jest redukcja bólu. Zastosowanie fal uderzeniowych może pomóc w zredukowaniu bólu przewlekłego, bólu związanego z zapaleniem ścięgien, bólu mięśniowego i innych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Ponadto pobudza procesy regeneracyjne w tkankach, poprawiają ukrwienie obszarów poddanych terapii i redukuje stan zapalny.
Zabiegi fali uderzeniowej powinno wykonywać się z odstępem wynoszącym 5-7dni. Taka procedura gwarantuje bezpieczeństwo i skuteczność terapii. W wyniku działania fali uderzeniowej na tkanki dochodzi do celowych mikrouszkodzeń i powstania stanu zapalnego. Dzięki temu dochodzi do stymulacji komórek organizmu, które przystępują do regeneracji i naprawy leczonej okolicy. Po zastosowaniu fali przez okres latencji wynoszący 5-7 dni, dochodzi do szeregu zmian w tkankach, dzięki którym uzyskujemy efekt terapeutyczny. Wykonanie zabiegu codziennie pozbawiłoby komórki czasu na regenerację oraz zaburzyłoby proces leczenia.
Terapia falą uderzeniową jest bezinwazyjna. Ryzyko występowania skutków ubocznych jest minimalne. W większości przypadków występują o charakterze dosyć łagodnym, tylko w tych miejscach, w których był wykonany zabieg i ustępują w przeciągu 2-3 dni.
Najczęstsze skutki niepożądane:
- zaczerwienienia,
- obrzęki i opuchlizna,
- uczucie bólu,
- podskórne krwiaki.