Pijawki lecznicze znano już przed wiekami, ale pomimo upływu lat i pojawienia się nowych sposobów na walkę z różnymi dolegliwościami, hirudoterapia pozostaje wciąż chętnie wykorzystywaną metodą.
Pijawki lekarskie są pasożytami żywiącymi się krwią kręgowców. Wysysają one od 10 do 15 ml krwi w czasie jednej terapii. Ich ślina zawiera hirudynę – substancję, która zapobiega krzepnięciu krwi, a także histaminę wpływającą na rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Substancje pochodzące ze śliny pijawek mają bardzo pozytywny wpływ na leczenie wielu schorzeń.
Na co hirudoterapia?
Hirudoterapię stosuje się przy leczeniu ropni, zapalenia stawów, a także przy różnych zaburzeniach żylnych. Bardzo skuteczne jest również leczenie za jej pomocą ran po zabiegach chirurgii plastycznej i przeszczepach skóry, ale także po operacjach przyszycia palców, uszu lub prącia. Przy chorobach serca pijawki korzystnie wpływają na stany zapalne i przepływ krwi. Pomagają także cukrzykom, ponieważ poprawiają ukrwienie Są one obecnie jednym z najskuteczniejszych leków wpływających na poprawę funkcjonowania układu krążenia.
Hirudoterapia pomaga na żylaki, reumatyzm, a nawet bóle głowy. Warto ją stosować również przy zapaleniu korzonków, miażdżycy, problemach z ciśnieniem, oraz chorobach płuc i oskrzeli.
Stosowanie pijawek na żylaki
Hirudoterapia jest wykorzystywana jako leczenie uzupełniające leczenia operacyjnego żylaków. Pijawki wpływają bowiem na cyrkulację krwi w organizmie – poprawiając ukrwienie, co sprawia, że tkanki są lepiej dotlenione, a naczynia włosowate ulegają rozszerzeniu, pozwalając na skuteczniejsze wydzielanie z organizmu toksyn.
Hirudoterapia zmniejsza uczucie ciężkości nóg i likwiduje obrzęki, rozjaśniając i wygładzając skórę oraz niwelując ból.
Pijawki na trudno gojące się rany
Podczas hirudoterapii uwolnione ze śliny pijawek substancje przeciwbólowe niwelują uporczywy ból. Jedne z nich – bdeliny przyspieszają procesy regeneracji nawet przy trudnych, długo utrzymujących się ranach, Uwalniana również do krwi hirudyna, zapobiega powstawaniu zakrzepów, i przyspiesza proces gojenia.
Stosowanie pijawek na choroby płuc
Obecna w ślinie pijawek eglina wykazuje przeciwzapalne działanie i jest silnym inhibitorem enzymów, wpływających na patogenezę chorób płuc.
Pijawki na układ nerwowy
Wiele badań naukowych potwierdza korzystne działanie hirudozwiązków na stymulację wzrostu komórek nerwowych. Pijawki dostarczają organizmowi neuroprzekaźniki takie jak dopamina, serotonina czy histamina, co powoduje, że są one stosowane w leczeniu nerwicy i depresji.
Pijawki na miażdżycę
Miażdżyca polega na zmianach zwyrodnieniowych w wewnętrznej i środkowej błonie tętnic, powodujących ich stwardnienie, do czego przyczynia się zbyt duża ilość cholesterolu we krwi, W leczeniu miażdżycy pomagają pijawki lecznicze.
U pacjentów leczonych nimi zaobserwowano normalizację poziomu całkowitego cholesterolu, trójglicerydów oraz zmniejszenie LDL, regulację poziomu lipidów oraz poprawę stanu naczyń. Saratyna i hirudyna przeciwdziałają tworzeniu się płytek miażdżycowych, a orgelaza wpływa na lepsze ukrwienie kończyn.
Inne zastosowania pijawek
Pijawki mogą również złagodzić szereg dolegliwości związanych z:
- wrzodami żołądka i dwunastnicy,
- alergią,
- bólem głowy,
- chorobami kręgosłupa,
- impotencją,
- przerostem prostaty,
- niektórymi chorobami kobiecymi,
- nadciśnieniem
- rwą kulszową,
- chorobą niedokrwienną serca,
- hemoroidami,
- reumatyzmem.
Ponadto pijawki oprócz zastosowania medycznego działają również upiększająco. Substancje obecne w ich ślinach spowalniają bowiem procesy starzenia i pozytywnie wpływają na kondycję skóry.
Pijawki lekarskie — przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowanie hirudoterapii są choroby, związane z układem krwionośnym. Nie powinno się leczyć pijawkami w:
- zakrzepicy żył głębokich,
- hemofilii,
- ciężkiej niedokrwistości.
Do innych przeciwwskazań należy:
- stosowanie chemioterapii,
- zakażenie wirusem HIV,
- nowotwór skóry,
- wysoka gorączka,
- aktywna gruźlica,
- choroby psychiczne.
Do najczęściej pojawiających się skutków ubocznych hirudoterapii jest reakcja alergiczna na pijawki. Innym może stać się również dłuższe krwawienie pojawiające się po zakończeniu zabiegu albo infekcje bakteryjne. Z tej przyczyny nie zaleca się stosowania pijawek u osób z chorobami układu autoimmunologicznego.