Akupunktura na kręgosłup uznawana jest za jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod w medycynie naturalnej. Dzięki zastosowaniu właściwego nakłuwania miejsc możliwe jest niwelowanie różnych rodzajów bólu. Bardzo często, jedynie akupunktura jest w stanie usunąć bardzo uciążliwe dolegliwości, na które tradycyjne środki przeciwbólowe nie są skuteczne. Pozwala też ona ograniczyć ilość przyjmowanych lekarstw.
Akupunktura na kręgosłup – przyczyny bólu odczuwanego w plecach
Akupunktura leczy poprzez nakłuwanie ciała igłami. Jest ona stosowana przy różnego rodzaju terapiach, służących likwidacji bólu. Wykorzystuje się ją m.in. w leczeniu dokuczliwych bóli kręgosłupa. Najczęściej stosowana jest w przypadku osób cierpiących na choroby narządów ruchu, bóle kręgosłupa, mięśni i stawów. Właśnie w tych miejscach przebiegają bowiem kanały energetyczne. Ciągną się one wzdłuż kręgosłupa, na barkach oraz na ramionach.
Jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn bólu pleców są nadmierne rozciągnięcia więzadeł oraz uszkodzenia mięśni powstałe podczas nagłego ruchu. Innym powodem może być przepuklina krążka międzykręgowego, który wybrzusza się pomiędzy dwoma kręgami. Często bóle powoduje również rwa kulszowa albo rwa barkowa. Istnieje także forma bólu, która ujawnia się w plecach, natomiast pochodzi od innych narządów wewnętrznych tj. układ pokarmowy, czy nerki. Najczęściej jednak dolegliwości spowodowane są wzmożonym napięciem mięśni umiejscowionych przy kręgosłupie. Zbyt duże napięcie tych mięśni zwiększa również ucisk na kręgi, co powoduje odczuwanie dodatkowego bólu przez pacjenta.
Akupunktura na kręgosłup to metoda wpływająca zasadniczo na rozluźnienie mięśni oraz na likwidację ich przykurczu, gdyż wbicie igły powoduje rozluźnienie oraz ustąpienie bólu.
Jak działa akupunktura na kręgosłup?
Kręgosłup to obszar niezwykle trudny do skutecznego leczenia, gdyż znajduje się on pod bardzo dużym obciążeniem. Niewielka skuteczność tradycyjnych terapii sprawia, że wielokrotnie jedynym ratunkiem na dokuczliwy ból kręgosłupa jest akupunktura. Naukowcy udowodnili, że stanowi ona najbardziej skuteczną terapię w przypadku bólu pleców. Wnioski z badań, nad skutecznością tej metody zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Internal Archives of Medicine. Wykazano w nich, iż przeprowadzona seria zabiegów akupunktury wpływa na zmniejszenie częstości bólu pleców i przynosi znaczącą ulgę.
Akupunktura to metoda leczenia, która przywraca naturalną harmonię i równowagę organizmu, co pobudza leczenie i sprzyja zdrowiu. Jest ona jedną z podstawowych procedur, które stosuje tradycyjna medycyna chińska.
Zastosowanie jej pomaga bowiem rozbić „zastój”, który na ogół staje się przyczyną intensywnych dolegliwości, co pozwala niemalże natychmiast zniwelować ból i przynieść długo oczekiwaną ulgę.
Akupunktura coraz bardziej zyskuje na popularności, ponieważ jest skutecznym sposobem leczenia zarówno ostrych, jak i przewlekłych bólów kręgosłupa. Ostry ból często udaje się usunąć nawet w przeciągu kilku sesji. Leczenie bólu odbywa się wówczas zarówno przy pomocy lokalnych punktów akupunktur stosowanych w miejscu bólu, jak i dystalnych znajdujących się z dala od niego. Jednakże, aby uzyskać zmniejszenie nasilenia bólu lub jego likwidację podczas leczeniu bólu przewlekłego, potrzebne jest zwykle więcej zabiegów.
Zalety stosowania akupunktury
Podczas stosowania akupunktury przy leczeniu przewlekłego bólu pleców następuje zazwyczaj poprawa w natężeniu samego bólu oraz polepsza się codzienne funkcjonowanie pacjentów, a także mają oni mniej problemów ze snem.
Istotną zaletą akupunktury kręgosłupa jest możliwość uniknięcia szkodliwego, farmakologicznego leczenia bólu, pozwala ona bowiem na odstawienie lub przynajmniej zmniejszenie zużycia leków przeciwbólowych i nasennych. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów, którzy z wielu różnych przyczyn nie mogą przyjmować środków przeciwbólowych. Często przyczyną dolegliwości bólowych pleców jest, chociażby zaawansowana ciąża. Ciężarne kobiety ze względu na płód nie powinny przyjmować żadnych środków uśmierzających ból. Natomiast akupunktura jest metodą nieinwazyjną i nie wymaga konieczności przyjmowania środków farmaceutycznych.
Kiedy można stosować akupunkturę?
Podstawowym warunkiem stosowania akupunktury jest postawienie prawidłowej diagnozy przez lekarza i wykluczenie konieczności interwencji zabiegu operacyjnego, radio- czy chemioterapii. W wielu krajach takich jak chociażby Niemcy czy Szwajcaria zabiegi akupunktury są refundowane. Wykazano bowiem, że są tańsze od leczenia farmakologicznego, a mają porównywalną skuteczność, za to mniejszą ilość działań niepożądanych.
Zapewne nie wszyscy wiedzą, że Światowa Organizacja Zdrowia wytyczyła standardy postępowania i lokalizacji punktów, a także wskazania do stosowania akupunktury.