Bóle głowy a problemy z kręgosłupem

Pojawiający się silny ból głowy bardzo często może być wywołany bólem kręgosłupa. To często występująca dolegliwość, na którą skarży się wiele osób niezależnie od wieku. Oba te rodzaje bólów mogą być ze sobą powiązane, a żeby się ich pozbyć, należy znaleźć przyczynę ich występowania. 

Czy bóle głowy i pleców są ze sobą powiązane?

Ból głowy może mieć różnorodne podłoże, dotyczy to również dolegliwości pochodzących od kręgosłupa w odcinku szyjnym. Dzieje się to głównie dlatego, że przyczepy mięśniowe mają połączenia między innymi z czaszką. Takie szczególne położenie często skutkuje w przeciążeniach, dysfunkcją mięśni oraz powstawaniem bólów rzutowych w kierunku głowy ze względu na złą pozycję ciała czy inne niekorzystne nawyki. W sytuacji, gdy dana sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas to nadwyrężeniu, ulegają również mięśnie dolne szyi i ramion. Warto zaznaczyć, że nie zawsze ból głowy i ból kręgosłupa są ze sobą powiązane. Problemów zdrowotnych jest znacznie więcej niż tylko dysfunkcja kręgosłupa, dlatego każdorazowo najlepiej udać się na konsultację do specjalisty, który prawidłowo określi przyczynę bólu i wskaże odpowiedni kierunek terapii. 

Bóle głowy – przyczyny

Bóle mają różny przebieg, nasilenie, umiejscowienie oraz czas trwania. Istnieje wiele przyczyn, które powodują jednocześnie ból głowy i kręgosłupa. Do najczęstszych z nich specjaliści zaliczają:

  • nadmierne napięcie kręgosłupa z powodu stresu lub siedzącego trybu życia,
  • nieprawidłowe ustawienie kręgów kręgosłupa wskutek długotrwałej i niewłaściwej pozycji głowy,
  • zmiany chorobowe z powodu zwyrodnień i innych schorzeń. 

W momencie, gdy te dolegliwości się wydłużają i nie przechodzą po kilku dniach, należy poszukać innych przyczyn. Warto udać się do specjalisty i sprawdzić, czy problem nie leży po stronie kręgosłupa, a dokładnie w odcinku szyjnym, lędźwiowym, krzyżowym lub ogonowym. 

Schorzenia kręgosłupa powodujące silne bóle głowy

Ból karku i ból głowy jest dość powszechnym zjawiskiem, który pojawia się ze względu na stres i szybkie tempo życia, które wiążą się z reguły z pracą zawodową. By temu zapobiec, warto udać się do profesjonalnego fizjoterapeuty, który rozluźni napięcie i jednocześnie zmniejszy odczuwane dolegliwości. Jeśli po kilku zabiegach ból głowy i ból kręgosłupa nie ustępuje, trzeba udać się do lekarza, w celu dalszej diagnostyki. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze schorzenia, z jakimi mierzą się pacjenci. 

Dyskopatia szyjna 

Osoby, które skarżą się na ból głowy i szyi muszą wykonać zdjęcie rentgenowskie odcinka szyjnego od kręgosłupa. W przypadku dyskopatii szyjnej uwypuklające się dyski uciskają na wiązadła kręgosłupa, korzenie nerwowe unerwiające segmenty szyi lub poszczególne części ramion. 

Lordoza szyjna

Powstaje bardzo wcześnie w momencie, gdy niemowlę leżąc na brzuszku, próbuje podnosić główkę do góry. W momencie pojawienia się tej krzywizny fizjologicznej warunkuje się rozwój także innych krzywizn. Te naturalne wygięcie kręgosłupa ma za zadanie utrzymać go w równowadze oraz kumulować powstające w nich przeciążenia. W momencie, gdy zabraknie lordozy szyjnej, głowa traci swój naturalny amortyzator. W późniejszym czasie objawia się on silnymi bólami głowy i migrenami

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego

Przyczyną bólu głowy od kręgosłupa jest przeciążenie aparatu mięśniowo – wiązadłowego oraz powięzi, czyli tkanki, która skala i integruje wszystkie wymienione elementy z układem kostnym. Aby tego uniknąć, należy odpowiednio zadbać o mięśnie, aby były w dobrej kondycji i nie kumulowały w sobie zbyt wielkiego napięcia.

Przewiń do góry