Bóle mięśni, gorączka, zmęczenie to najczęstsze objawy zachorowania na COVID 19. Część pacjentów skarży się również na bóle kręgosłupa oraz pleców towarzyszące podczas choroby. Lekarze ten objaw tłumaczą reakcją obronną organizmu na działanie koronawirusa. W artykule przedstawiamy głębiej temat dolegliwości pocovidowych.
Czy ból pleców zaliczany jest do objawów COVIDa?
Jednym z długotrwałych skutków zarażenia koronawirusem jest ból pleców w górnej i dolnej części, utrzymujący się nawet do 6 miesięcy po przebytej chorobie. Bóle kręgosłupa opisywane są przez pacjentów jako głębokie i intensywne, rozdzierające od środka. Część z nich opisuje, że bóle są na tyle silne, że czują, jakby ktoś wyrywał im mięśnie. Jest to bardzo uciążliwy problem, który powoduje trudności w zasypianiu. Sprawia również, że chory ma trudności w wykonywaniu codziennych czynności takich jak stanie, chodzenie po schodach lub chwytanie przedmiotów rękami.
Objawy zachorowania na covid-19
COVID 19 u wielu osób przebiega bezobjawowo. Natomiast wśród najbardziej charakterystycznych objawów jest wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, silne zmęczenie, bóle mięśni, bóle kręgosłupa, gardła i głowy, a także ogólne poczucie rozbicia. Inny, niestandardowy objawy, który często towarzyszy chorym na COVID 18 to utrata lub zaburzenia węchu i smaku. Potrafią utrzymywać się nawet do kilku miesięcy po wyzdrowieniu. Częstość występujących objawów zmienia się wraz z czasem trwania pandemii. W dużej mierze wszystko zależy od regionu oraz grupy wiekowej osób chorych. Przy cięższych przypadkach infekcja może powodować zapalenie płuc, ciężką i ostrą niewydolność oddechową, niewydolność wielonarządową, które bezwzględnie wymagają hospitalizacji. Ostry przebieg choroby może doprowadzić nawet do śmierci.
Bóle pleców – jak sobie radzić?
Bóle pleców związane z koronawirusem ustępują samoistnie. Można jednak pomóc sobie, wykonując delikatne ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty. Ogólne leczenie COVID 19 polega na wdrożeniu leczenia zachowawczego. Pacjent powinien dużo leżeć i odpoczywać, a w razie konieczności przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Specjaliści z kliniki fizjoterapii Wrocław, starają się pomóc pacjentom, którzy stali się ozdrowieńcami i wrócić do formy sprzed choroby. Ćwiczenia pod okiem fizjoterapeutów powinny być odpowiednio dostosowane do stanu fizycznego oraz możliwości indywidualnych osób. Proste ćwiczenia rozciągające może wykonać praktycznie każdy we własnym zakresie.