Lato, z którym związane są urlopy, wyjazdy, wycieczki, imprezy na świeżym powietrzu, kąpiel czy opalanie to pora roku uwielbiana przed wszystkich. Jednak dla zdrowia naszych włosów to trudny czas, albowiem promieniowanie słoneczne bardzo je niszczą. Oprócz tego dochodzą też inne szkodliwe czynniki jak chociażby słona woda. Jak wobec tego dbać o włosy latem?
Dlaczego włosy latem niszczą się bardziej ?
Podstawową winę na szkody wyrządzone włosom latem ponosi promieniowanie UV. Powoduje ono bowiem odchylanie się łusek włosów, co prowadzi do trwałego niszczenia ich kory. Promienie UV powodują degradację osłonki włosów oraz utlenianie lipidów spajających ich łuski.
Zmieniają się również właściwości mechaniczne włosów, ich pasma tracą swoją elastyczność, stając się łamliwe i suche w dotyku. Plączą się one wtedy i trudno rozczesują. Za pomocą promieni UV utlenia się również melanina, która jest naturalną tarczą ochronną. Wówczas blaknie nie tylko kolor włosów, ale rozwijają się wolne rodniki uszkadzające wewnętrzną ich strukturę.
Bardzo negatywnie na naszą czuprynę wpływa też woda, zwłaszcza słona i chlorowana. Ponadto mokre włosy, przyciągają promieniowanie, prowadząc do uszkodzenia włókien keratynowych. Źle działa również klimatyzacja, powodując, że nasze włosy stają się suche i matowe. W przypadku włosów rozjaśnianych czy farbowanych szkodliwe działanie promieni UV objawia się żółknięciem lub blaknięciem koloru.
Jak dbać o włosy latem, aby uniknąć ich zniszczenia?
Włosy naturalne niszczą się mniej niż farbowane, jednak powinnyśmy zaopatrzyć się w kosmetyki chroniące je przed promieniowaniem UV i spryskiwać je przed ekspozycją na słońce.
Istotne jest również regularne nawilżanie i odżywianie włosów za pomocą odżywek, masek, czy olejków, które zapewnią połysk, ochronią przed uszkodzeniami i wykruszaniem się oraz rozdwajaniem końcówek. Należy chronić także nasze głowy przed słońcem, zakrywać je kapeluszem, chustą czy czapeczką. Chronimy się wówczas nie tylko przed zniszczeniem włosów, ale również przed poparzeniem czy udarem słonecznym.
Delikatne kosmetyki
Latem z reguły bywamy bardziej aktywni, przez co intensywniej się pocimy, włosy myjemy więc częściej. Warto wówczas wybrać do codziennej higieny delikatne szampony: rumiankowe, pokrzywowe lub przeznaczone dla dzieci. Można używać też kosmetyków do letniej pielęgnacji, zawierających dodatkowe filtry przeciwsłoneczne.
W upalne dni doskonale sprawdzają się odżywki bez spłukiwania oraz delikatne mgiełki w sprayu. Należy również pamiętać, iż kąpiele w słonej wodzie oraz na basenie powodują utratę nawilżenia włosów, dlatego jest bardzo istotne dodatkowe dostarczenie im humektantów.
Jak dbać o włosy latem przed i po kąpieli?
Morska, słona, oraz chlorowana woda j z basenu bardzo źle wpływa na nasze włosy, dlatego warto przed kąpielą nałożyć na nie sporą ilość oleju, który będzie dodatkowo chronił je przed promieniami UV albo specjalną odżywkę lub maskę. Włosy warto też zwinąć w kok na czubku głowy, by miały one jak najmniejszy kontakt z wodą. Po kąpieli należy je bardzo dokładnie spłukać i umyć odżywką. Słona woda lub chlor wystarczająco je oczyszczą, więc nie będą przetłuszczone i nie trzeba używać szamponu. Kąpiąc się na plaży, pamiętajmy też, aby wypłukać każdorazowo włosy po wyjściu z wody.
Łuski wilgotnych włosów poddane działaniu promieni słonecznych nie mają możliwości zamknięcia się. To powoduje utratę wilgoci, co sprawia, że stają się one bardziej podatne na łamanie i osłabienie. Aby temu zapobiec, po umyciu włosów należy je wysuszyć suszarką ustawioną na umiarkowaną temperaturę i delikatnie upiąć. Po kąpieli w basenie, jeziorze lub morzu, pamiętaj, aby suszyć włosy w cieniu i chronić je przed bezpośrednim działaniem słońca.
Dieta dla zdrowych włosów
Lato to również świetny okres, by wzbogacić naszą dietę, jedząc duże ilości warzyw i owoców oraz, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeśli jednak pomimo prawidłowej diety włosy są suche pozbawione blasku i wypadają w dużej ilości, warto pomyśleć o odwiedzeniu trychologa. Możemy też własnoręcznie zbierać i suszyć zioła takie jak pokrzywa czy skrzyp i wykorzystać je do robienia płukanek. Zdrowo jest również pić napary ziołowe i pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu przez picie odpowiedniej ilości wody.
Zadbaj o to, aby w Twojej diecie znalazły się witaminy A, C i E, które przeciwdziałają szkodliwym skutkom działania wolnych rodników. Brak witaminy A sprawia, że włosy stają się suche, łamliwe, wypadają, a ich końcówki rozdwajają się. Biotyna, znana jako witamina H, jest kluczowa dla wzrostu i zdrowego wyglądu włosów. Jej niedobór może prowadzić do nadmiernego łuszczenia się skóry głowy i pojawienia się łojotoku. Kwas foliowy również wspomaga wzrost włosów, sprawiając, że stają się mocniejsze i grubsze.
Uzupełniaj braki
Mikroelementy, które warto uwzględnić w diecie przy osłabionych włosach to cynk, miedź i żelazo. Te składniki hamują wypadanie włosów, stymulują ich wzrost oraz odbudowują strukturę włosa, zapobiegając łysieniu. Upewnij się, że są one obecne w Twojej diecie, a w razie potrzeby – sięgnij po suplementy.
Latem tracimy więcej wody z organizmu, dlatego ważne jest, aby regularnie ją uzupełniać. Staraj się pić 2-3 litry wody dziennie. Spożywaj oleje i produkty bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak awokado, orzechy laskowe, pistacje i nierafinowany olej rzepakowy. Możesz także sięgnąć po gotowe preparaty z olejem z wiesiołka lub olejem lnianym tłoczonym na zimno. Będzie to miało pozytywny wpływ nie tylko na kondycję Twoich włosów, skóry i paznokci, ale także na Twoje samopoczucie i odporność.