W dzisiejszych czasach coraz częściej odczuwamy brak emocjonalnej równowagi i zmagania się ze stresem oraz trudnymi emocjami. Dzięki swojej prostocie i dostępności ćwiczenia TRE stanowią ciekawą alternatywę i uzupełnienie dla tradycyjnych metod terapeutycznych. Są one sposobem na uwolnienie napięcia mięśniowego poprzez wprowadzenie w ciele wibracji. Mogą przyczynić się do redukcji stresu oraz być również skuteczną metodą zarządzania traumą i wpłynąć na zwiększenie poczucia dobrostanu.
Czym jest metoda TRE?
Metoda TRE (Trauma Releasing Exercises) została opracowana przez Davida Bercelego — psychoterapeutę uważanego za twórcę programu leczenia traumy i zarządzania stresem stosowanej przez wiele międzynarodowych organizacji humanitarnych. Uwalnia ona napięcie mięśniowe oraz emocje spowodowane stresem i traumatycznymi wydarzeniami i jest kontynuacją metody pracy z ciałem, zwaną bioenergetyką, którą opracował Alexander Lowen.
Ćwiczenia TRE za pomocą sekwencji odpowiednich ćwiczeń aktywują mechanizm drżenia, obniżający napięcie i uwalniający od stresu i traumy, których organizm nie jest w stanie rozładować samodzielnie. Wykorzystują one elastyczność ciała i jego zdolność do uruchomienia wibracji. Pozwalają na odprężenie i wzmocnienie ciała oraz poprawę stanu emocjonalnego poprzez rozluźnienie mięśni, z w których gromadzą się napięcia, takich jak szyja, plecy, czy biodra. Są doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia chorób przewlekłych, a ich efektywność została potwierdzona przez badania naukowe.
Podczas ćwiczeń TRE za sprawa nabywania świadomości ciała oraz jego reakcji na konkretne ćwiczenia, pacjenci uczą się uwalniania napięcia, oraz rozpoznawania i kontrolowania emocji. Metodę tą powinny stosować osoby cierpiące na zaburzenia lękowe, stres pourazowy oraz inne choroby psychosomatyczne.
Dla kogo sprawdzą się ćwiczenia TRE?
Metoda TRE sprawdza się u ludzi, którzy przeżywają stresy związane z traumatycznymi wydarzeniami, oraz z życiem codziennym. Wykorzystywana jest ona w terapii osób cierpiących na choroby psychosomatyczne, zaburzenia lękowe, depresję oraz stres pourazowy, które:
- cierpią na traumy związane z przeszłością,
- odczuwają stres i brak energii,
- odczuwają lęk, oraz ciągłe napięcie lub przemęczenie,
- cierpią na bezsenność, albowiem metoda istotnie wpływa na jakość snu,
- potrzebują relaksacji i rozluźnienia,
- odczuwają zaburzenia poczucia bezpieczeństwa,
- zmagają się z bólami mięśniowymi i bólami pleców.

Ćwiczenia TRE – efekty
TRE pozwala na zniwelowanie bez użycia środków farmakologicznych wielu problemów związanych ze stresem układu nerwowego, takich jak:
- lęk:
- problemy ze snem,
- depresja,
- ADHD,
- słaba regulacja emocjonalna.
Dzięki ćwiczeniom uruchomienie wibracji pozwala na rozluźnienie napięć i uwalnianie traum zgromadzonych w ciele, co wpływa na poczucie bezpieczeństwa, a także redukcję bólu mięśniowego oraz poprawę samopoczucia.
Ważne jest, aby każdy pacjent wykonywał ćwiczenia prawidłowo, oraz aby pracował z wykwalifikowanym terapeutą, który pomoże mu poznać własne ciało. Uwalnianie napięć możliwe jest bowiem dzięki dopasowaniu właściwych sekwencji ćwiczeń do indywidualnych potrzeb pacjenta. W tym celu musi on poznać własne ciało i nauczyć się rozpoznawać drżenia neurogeniczne.
Podstawą tej metody jest zestaw siedmiu prostych ćwiczeń, aktywujących naturalne drżenie ciała. Dzięki uruchomienie tego mechanizmu następuje:
- uspokojenie układu nerwowego,
- rozluźnienie mięśni i obniżenie napięcie mięśniowego,
- uwolnienie traumy i stresu,
- rozładowanie silnych emocji,
- przywrócenie stanu równowagi w organizmie,
- zwiększenie odporności emocjonalnej,
- poprawa jakości snu, skupienia i koncentracji,
- głęboki relaks,
- ulga w bólu fizycznym.
Przeciwwskazania do metody TRE
Ćwiczenia TRE mają jednak pewne przeciwwskazania, albowiem nie są one wskazane dla osób, które cierpią na:
- choroby neurologiczne,
- choroby reumatyczne,
- zaburzenia ciśnienia krwi lub arytmię,
- niedawno przeszły uraz, lub operację, szczególnie serca,
- mają wszczepiony rozrusznik serca.
Za przeciwwskazania do stosowania metody TRE uważa się również:
- ciążę,
- skręcenie i nadwyrężenie stawów,
- złamanie kości,
- epilepsję,
- hipoglikemię oraz hiperglikemię,
- poważne zaburzenia psychiczne leczone przy użyciu środków farmakologicznych.