Czy masaż leczniczy musi boleć?

Niekiedy pacjenci skarżą się na masaż leczniczy ze względu na odczuwany ból w trakcie zabiegu lub utrzymujący się jakiś czas po jego zakończeniu. Czy to standardowe zjawisko i powinno niepokoić? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Czym tak właściwie jest masaż leczniczy?

Masaż leczniczy to zabieg terapeutyczny skoncentrowany na eliminowaniu dysfunkcji i bólu w stawach oraz mięśniach. Jego celem jest również wspieranie procesu rekonwalescencji po urazach, kontuzjach i operacjach, często będąc integralnym elementem kompleksowej terapii. Masaż leczniczy nie tylko przyspiesza regenerację fizyczną, ale także pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne, szczególnie w przypadkach urazów emocjonalnych.

Techniki masażu leczniczego poprawiają krążenie krwi i limfy, co pomaga usuwać zbędne produkty przemiany materii i dostarczać niezbędne składniki odżywcze do tkanek, przyspieszając tym samym regenerację organizmu. Ważne jest, aby masaż ten był wykonywany przez wykwalifikowanych specjalistów, ponieważ nieodpowiednio przeprowadzony zabieg może pogorszyć stan pacjenta. Dlatego warto unikać masaży wykonywanych przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji, nawet jeśli są to bliscy nam ludzie. Zawsze należy wybierać profesjonalne gabinety masażu leczniczego, gdzie możemy liczyć na fachową pomoc i bezpieczeństwo.

Rodzaje masażu leczniczego

Masaże lecznicze obejmują różnorodne techniki, z których każda ma swoje unikalne zastosowania. Jednym z nich jest masaż segmentalny, zwany też odruchowym. Opiera się na neurofizjologicznych połączeniach między skórą, tkankami miękkimi, naczyniami krwionośnymi i narządami wewnętrznymi unerwionymi z tego samego segmentu rdzenia kręgowego. Inny typ to masaż tensegracyjny, bazujący na zasadach tensegracji, które dotyczą strukturalnych relacji między mięśniami, powięziami i więzadłami. Terapia punktów spustowych koncentruje się na uciskaniu wrażliwych miejsc w mięśniach i powięziach. Znanych jako punkty spustowe, aby złagodzić ból i napięcie. Masaż tkanek głębokich działa na głębsze warstwy tkanek pod skórą, wykonując powolne ruchy, aby umożliwić adaptację tkanki do zmieniających się warunków, z indywidualnie dobraną siłą nacisku. Masaż łącznotkankowy koncentruje się na przesuwaniu tkanki łącznej w obszarach o zwiększonym napięciu. Z kolei masaż centryfugalny, znany również jako masaż dostawowy, jest stosowany po urazach stawów i okolicznych tkanek. Takich jak zwichnięcia, skręcenia i stłuczenia.

Masaż leczniczy – czy powinien boleć?

Pamiętaj, że podstawowym celem masażu leczniczego jest leczenie schorzeń i dolegliwości bólowych. Najczęściej są to napięte mięśnie, dlatego masaż leczniczy stosuje się w przypadku występowania dolegliwości stresowych, a także przy siedzącym trybie życia. 

Do gabinetów masażu zgłaszają się również osoby, które cierpią na schorzenia, takie jak rwa kulszowa czy zmiany zwyrodnieniowe. Masaże pozwalają na stopniowe łagodzenie bólu i odzyskiwanie sprawności. Jeśli pacjent zgłasza się z dolegliwościami bólowymi, to podczas masażu może je również odczuwać. Warto komunikować się z masażystą i gdy tylko ból się pojawi, to dać o tym od razu znać. Dzięki temu możesz też zwrócić uwagę masażysty na swój dyskomfort. 

Ból po masażu – czy to normalne?

Występujący ból po masażu następnego dnia może się przydarzyć, jeśli rozmasowane mięśnie są napięte lub przeciążone. Masaż leczniczy to swoisty trening dla mięśni, dlatego te spustowe punkty mogą boleć lub może pojawić się uczucie obicia następnego dnia. Co ciekawe, zdaniem wielu osób takie uczucie bólu jest pożądane, ponieważ to znak, że mięśnie zareagowały prawidłowo. 

Aby zminimalizować ból po masażu i szybciej wrócić do komfortowego wykonywania codziennych czynności, zalecane jest picie wody w odpowiedniej ilości, a także rezygnacja z intensywnego treningu dzień po masażu. O problemach bólowych warto zawsze informować masażystę i wspólnie zastanowić się, czy kolejny masaż leczniczy nie powinien być mniej intensywny lub krótszy

Masaż leczniczy a występowanie siniaków

Czy u pacjenta po masażu leczniczym mogą wystąpić siniaki? Nie powinny zdarzać się takie objawy. Jeśli siniaki pojawiają się, może to być znak, że masażysta nie jest osobą kompetentną. To również sygnał, że wkłada zbyt dużo siły w wykonanie masażu. Wyjątkiem jest jednak grupa osób, która posiada skłonność do szybkiego pojawiania się sińców. Taka podatność jest najczęściej cechą dziedziczną lub może być objawem problemów z krzepliwością krwi. Jeśli należysz do takiej grupy osób, to masaż leczniczy może wywołać u Ciebie pojawienie się siniaków. 

Przeciwwskazania do masażu leczniczego

Wszystkie rodzaju masażu posiadają listę przeciwwskazań, którą prezentuje się pacjentowi, np. za pośrednictwem strony internetowej. W przypadku masażu leczniczego do najważniejszych przeciwwskazań zaliczamy:

  • temperatura ciała powyżej 39 stopni Celsjusza, 
  • choroby nowotworowe lub w trakcie ich leczenia, 
  • ropne zmiany skórne lub żylaki, 
  • hemofilia,
  • miażdżyca lub nadciśnienie, 
  • ciąża – dotyczy jedynie I trymestru, jeśli w II i III nie ma przeciwwskazań ze strony ginekologa, masaż może być wykonywany. 

Masaż leczniczy to skuteczny sposób na poradzenie sobie z dolegliwościami bólowymi. Jednak sam nie powinien wywoływać bólu, jeśli nie jest on związany z dolegliwościami leczącymi. 

Przewiń do góry