Masaż dla kobiet w ciąży – czy warto?

W okresie ciąży kobietom towarzyszą różne dolegliwości takie jak ból pleców, stóp, zmęczenie lub stres. Ciąża to nie tylko czas oczekiwania na narodziny dziecka, ale również okres, w którym kobieta musi się zmagać z wieloma zmianami hormonalnymi. Warto złagodzić występujące dolegliwości z pomocą doświadczonego fizjoterapeuty. Poznaj jaki masaż dla kobiet w ciąży będzie dla Ciebie idealny! 

Jaki masaż można wykonać kobiecie w ciąży?

Jednym z najpopularniejszych masaży dla kobiet w ciąży jest masaż prenatalny. Musi on być wykonany przez odpowiednio wykwalifikowaną osobę. Ciężarna powinna przyjąć wygodną dla siebie pozycję, najlepiej w położyć się lub usiąść na krześle. Masaż wykonuje się przy użyciu kosmetyków dedykowanych dla kobiet w ciąży. Całość polega na masowaniu ciała lub wybranych miejsc, które najbardziej potrzebują rozluźnienia. Regularnie wykonywany masaż pomaga uporać się z nadmiernymi napięciami oraz przeciążeniem mięśni. Oprócz tego poprawia krążenie krwi, limfy, redukuje obrzęki, łagodzi bóle kręgosłupa i stawów.

Masaż dla kobiet w ciąży – zalety

Rodzaj wykonywanego zabiegu należy wybrać pod kątem własnych potrzeb. Dla kobiet w ciąży z pewnością bardzo relaksacyjny jest masaż pleców lub nóg. Masaż dla kobiet w ciąży jest w pełni bezpieczny zarówno dla mamy jak i dziecka. Jego główną zaletą jest poprawa stanu fizycznego oraz psychicznego, a także ma za zadanie zlikwidować dolegliwości występujące w czasie ciąży. Warto wiedzieć, że prawidłowo wykonywany masaż pomaga przygotować kobietę na wysiłek związany z porodem. Oprócz tego zapewnia dobrą kondycję fizyczną i ma bardzo korzystny wpływ na powrót do formy po porodzie. Masaż ma za zadanie pomóc kobiecie się zrelaksować i zapewnić dobre samopoczucie mamie, jak i dziecku. 

Czy są jakieś przeciwskazania do masażu dla kobiet w ciąży?

Aktywność fizyczna, zabiegi spa i masaże w okresie ciąży są bezpieczne, pod warunkiem, że będą dostosowane do zdrowia oraz indywidualnych potrzeb przyszłej mamy. W trakcie ciąży wszystko należy konsultować z lekarzem prowadzącym, ponieważ to, co jednej kobiecie może pomóc, to innej może zaszkodzić. Warto jednak wiedzieć, że masażu nie wolno wykonywać w kilku przypadkach, gdy występuje: 

  • nadciśnienie wywołane ciążą,
  • w sytuacji, gdy pojawiają się powikłania i istnieje ryzyko przedwczesnego porodu,
  • jeżeli podczas ciąży występują obrzęki,
  • silne i nagłe bóle głowy. 

Każdorazowo warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym lub bezpośrednio z fizjoterapeutą. 

Na jakim etapie ciąży można zacząć masaże?

Masaż pomaga skutecznie uporać się z nadmiernym napięciem i przeciążeniem mięśni, w związku z czym niweluje dolegliwości bólowe. Masowanie zaleca się rozpocząć dopiero po ukończeniu 12 tygodnia ciąży, gdy lekarz wyrazi na to zgodę. Regularne zabiegi przyniosą oczekiwane rezultaty w momencie, gdy będą wykonywane mniej więcej raz w tygodniu. Mamy nadzieję, że te porady sprawiły, że masaże dla kobiet w ciąży są nieco bliżej przedstawione.

Przewiń do góry