Coraz pacjenci zgłaszają się po pomoc w terapii bruksizmu. Jest to trudność, z którą zmagają się w szczególności osoby narażone na życie w ciągłym biegu, dużą ilość obowiązków w pracy i nieznajdujące sposobu na odreagowanie stresu. Na szczęście posiadamy już wiele skutecznych sposobów, żeby walczyć z tą przypadłością.
Czym jest bruksizm?
Nie każdy wie, czym w ogóle jest bruksizm. Mówimy o nim, gdy w sposób nawykowy i nieświadomy zaciskamy zębami, którymi jednocześnie zgrzytamy. Jest to efekt niezwykle silnego napięcia mięśni żwaczy, które zbyt mocno dociskają zęby żuchwy do zębów szczęki. Nieprzyjemny dźwięk nie jest jedynym minusem takiej reakcji na bodźce stresowe. Przy długotrwałym bruksizmie może pojawić się problem w postaci dolegliwości bólowych, a nierzadko dochodzi także do uszkodzenia zębów. Warto przy tym zaznaczyć, że nieraz nie jesteśmy świadomi problemu, ponieważ często bruksizm pojawia się w trakcie snu. Potwierdzenie problemu z bruksizmem może stwierdzić m.in. lekarz stomatolog podczas standardowej wizyty, dlatego tak ważne są regularne kontrole.
Leczenie bruksizmu – jak sobie radzić?
Obecnie istnieje kilka metod na leczenie bruksizmu. Niekiedy wystarczy zdecydować się na jedną z nich, najczęściej jednak jest zalecane podejście kompleksowe. Dlaczego? Przede wszystkim bruksizm nie jest chorobą, a jedynie skutkiem i objawem innych problemów. Wśród najczęstszych przyczyn wymienić można:
- stres,
- wadę zgryzu,
- nieprawidłowo dopasowane uzupełnienie protetyczne.
Określenie źródła bruksizmu jest kluczowe przy praktycznym zastosowaniu metod leczniczych. Wśród wymienionych wyżej przyczyn najtrudniejszy do pokonania jest stres. O ile leczenie bruksizmu spowodowanego wadą zgryzu bądź uzupełnieniem protetycznym jest dość proste, o tyle określenie źródła stresu i sposobu na zaradzenie mu wymaga zazwyczaj długotrwałej terapii.
Leczenie bruksizmu – metody
Jak zaznaczono, najlepsze rezultaty w leczeniu bruksizmu uzyskujemy przy stosowaniu kompleksowych rozwiązań. Warto skierować się do:
- dentysty,
- psychoterapeuty,
- neurologa,
- fizjoterapeuty.
Specjaliści doradzą konkretne metody i sposoby poradzenia sobie z problemem. Warto przy tym nadmienić, że z niektórymi objawami bruksizmu pomocna może być także samodzielna joga twarzy.
Rola fizjoterapeuty w leczeniu bruksizmu
Szczególną rolę w radzeniu sobie z bruksizmem spełnia fizjoterapeuta. To właśnie jego zadanie jest najistotniejsze przy leczeniu tego typu schorzeń. Leczenie bruksizmu poprzez fizjoterapię polega na położeniu nacisku na dezaktywację nadwrażliwych punktów spustowych. Co więcej, specjalista doradzi także szereg ćwiczeń do wykonywania samodzielnie, które umożliwiają aktywne rozluźnienie mięśni. Fizjoterapeuta pokaże nam także rozmaite techniki relaksacji nerwowo-mięśniowej, będące pomocne w leczeniu bruksizmu. Wizyta u specjalisty rozpoczyna się od wywiadu, który pozwala na odkrycie przyczyny występowania danego schorzenia. Po wywiadzie specjalista oceni zakres ruchowy pacjenta oraz dobierze indywidualny program terapeutyczny, który powinien pomóc skutecznie rozwiązać problem i zmniejszyć dolegliwości bólowe.