Pinopresura jest stosunkowo nową nieinwazyjną metodą terapeutyczną, zapoczątkowaną w Polsce. Łączy medycynę konwencjonalną z alternatywną i wykorzystuje możliwości autonaprawcze naszego organizmu. Pinopresura zmniejsza napięcie mięśni, pobudza układ współczulny oraz zwiększa krążenie krwi, dotleniając wszystkie komórki. Choć nadal nie jest to jeszcze powszechnie znana terapia, to zdobywa coraz o większe uznanie. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat pinopresury oraz kiedy warto ją stosować.
Pinopresura – co to jest?
Warto zacząć od tego, że pinopresura jest całą koncepcją terapeutyczną, wykorzystującą naturalne mechanizmu samonaprawcze ludzkiego organizmu. Twórcą tej metody jest dr Radosław Składkowski, który wykorzystał swoją wiedzę z zakresu refleksoterapii, akupunktury, akupresury oraz wielu form medycyny manualnej. W efekcie stworzył kompleksowy system terapii odruchowej. Podczas zabiegów wykorzystuje się specjalne narzędzie, tak zwane piny. To narzędzie przypomina swoim kształtem duży gwóźdź o ostrym zakończeniu z jednej strony, a spłaszczonym z drugiej. Oprócz pinowania wspomagająco można wykorzystywać także igłowanie na sucho, manipulacje krótkodźwigniowe, mobilizacje stawów oraz terapię mięśniowo-powięziową. Co również charakterystyczne dla tej metody to indywidualne podejście do każdego klienta – specjalista dobiera odpowiednie techniki w zależności od budowy anatomicznej oraz odporności na ból danej osoby.
Jak działa pinopresura? Efekty zabiegów
Po przeprowadzeniu rozmowy diagnostycznej specjalista dobiera odpowiednie techniki i narzędzia, które odniosą najlepszy rezultat u danej osoby. Przed zabiegiem należy oczyścić i wysuszyć skórę.
Pinopresura daje wiele pozytywnych długoterminowych efektów m.in.:
- pobudzanie naturalnych procesów regeneracyjnych,
- regulacja pracy układu współczulnego,
- zmniejszenie napięcia mięśni (a zarazem zmniejszenie bólu),
- pobudzenie krążenia,
- usprawnienie procesów metabolicznych,
- poprawa cyrkulacji limfy,
- redukcja obrzęków,
- zmniejszenie zakwaszenia oraz usuwanie toksyn z organizmu.
Umiejętna stymulacja układu nerwowego może mieć pozytywny wpływ na leczenie chorób o podłożu neurologicznym lub chociaż zmniejszeniu intensywności objawów. Specjaliści zaznaczają, że pinopresura jako terapia holistyczna ma wpływ nie tylko na strefę fizyczną, ale także psychiczną.
Wskazania oraz przeciwwskazania
Do wskazań do przeprowadzenia pinopresury należą m.in.:
- dolegliwości mięśniowo-powięziowe,
- stany pourazowe,
- choroba Parkinsona,
- stwardnienie rozsiane,
- ograniczony zakres ruchomości w stawach (przez urazy, wpadki),
- przewlekłe bóle napięciowe głowy,
- zapalenie ścięgna,
- „łokieć golfisty” (zespół nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej),
- uczucie napięcia mięśni,
- problemy o podłożu psychosomatycznym.
Do przeciwwskazań trzeba zaliczyć nowotwór, padaczkę, niektóre choroby skóry, ciążę, ostre infekcje bakteryjne i wirusowe, tętniaki. Przed zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić indywidualny plan leczenia i rehabilitacji.