Długotrwały stres może znacząco wpłynąć na nasze fizyczne samopoczucie. Stres i somatyka są ze sobą nierozerwalnie połączone. Mózg, który jest w ciągłym uczuciu zagrożenia, zaczyna wywoływać fizyczne dolegliwości do różnych narządów. Toteż osoby cierpiące na chroniczny stres często odczuwają bóle głowy, mięśni, kręgosłupa, karku, kończyn, czy brzucha. Mogą również pojawić się podwyższona temperatura ciała, wymioty oraz biegunki. Jak jeszcze stres wpływa na somatykę ciała i jak sobie radzić z tymi dolegliwościami?
Stres i somatyka – zaburzenia psychosomatyczne
Stan fizyczny często odzwierciedla stan psychiczny człowieka i na odwrót. Stres i somatyka mają więc na siebie duży wpływ. Doświadczany stres przewlekle może wpływać fizycznie na organy wewnętrzne człowieka, w efekcie osoba borykająca się z problemem natury psychicznej odczuwa fizyczne dolegliwości. Psychika ludzka może więc doprowadzić do poważnych chorób fizycznych, jak np. wrzody żołądka, a nawet sprzyjać procesom nowotworowym.
Zgodnie ze współczesną nauką różnym zaburzeniom biopsychospełcznym towarzyszą dolegliwości wywołane zarówno przez czynniki psychologiczne, jak i biologiczne. Chroniczny stres i somatyka, czyli wszelkie zaburzenia psychosomatyczne mogą być więc wywołane przez czynnik fizyczny, ale wzmagają się przez psychikę. Dlatego osoby cierpiące na zaburzenia psychosomatyczne wywołane stresem, często wyniki badań mają dobre, czyli brak w organizmie fizycznych znamion choroby, nie mniej dolegliwości, których doświadczają, są prawidłowe, przyczyna jednak ich nie jest w biologii, a psychice.
Miejsca najczęściej dotknięte stresem
Przewlekły stres i somatyka z nim związana najczęściej atakują te same układy narządów lub miejsca w organizmie. Do najczęstszych objawów somatycznych stresu należą:
- bóle brzucha,
- wrzody żołądka,
- biegunki,
- wymioty,
- bóle głowy, karku i kończyn,
- drżenie kończyn,
- problemy z oddychaniem (duszności),
- kołatania serca,
- zaburzenia sercowo-krążeniowe.
Istnieją obszerne publikacje wykazujące korelację pomiędzy typem osobowości, stresem a ryzykiem wystąpienia choroby wieńcowej. Tak zwany typ osobowości A, to osoba agresywna, gwałtowna, kontrolująca, rywalizująca oraz niecierpliwa. Posiadając taki zespół cech nietrudno żyć w ciągłym biegu i stresie. Cechy osobowości, stres i somatyka prowadzić mogą w tym typie do wystąpienia choroby wieńcowej. Badania pokazują, że ryzyko wystąpienia tej choroby serca w przypadku tych osób jest znaczące.
Jak radzić sobie ze stresem, aby uniknąć objawów psychosomatycznych?
Oczywiście w pierwszej kolejności osoby borykające się przewlekłym stresem powinny udać się do psychoterapeuty. Najlepiej zrobić to z kompletem badań fizykalnych, ponieważ psycholog musi mieć pewność, że nasze problemy nie wynikają ze schorzeń fizycznych. Konieczne może być również odwiedzenie gabinetu psychiatry celem ustalenia farmakologicznego planu leczenia. Stres i somatyka mogą być również leczone fizjoterapią. Wrocław to doskonałe miejsce na znalezienie odpowiedniego specjalisty! Objawy bólowe takie jak ból karku, czy pleców związane są najczęściej ze spięciem. Dlatego konieczne są ćwiczenia oraz masaże relaksacyjne, które znacząco wspomogą proces leczenia i pomogą pozbyć się dolegliwości bólowych.