Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa najczęściej dotyczą osób starszych, ale niekiedy zmiany pojawiają się także u młodych osób. Bardzo częstym symptomem jest silny ból pleców. Mimo tego, że choroby nie da się całkowicie wyleczyć, to warto zadbać o to, aby ograniczyć jej postępowanie. To pozwoli utrzymać obecną sprawność i złagodzić dotkliwe objawy. Sprawdź, jak leczyć choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Przyczyny i objawy chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa
Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa pojawiają się na skutek procesów degeneracyjnych struktury chrząstki okrywającej elementy kostne. Między chrząstkami brakuje mazi stawowej, co powoduje ich ścieranie. W wyniku tego sąsiadujące kości zaczynają ocierać o siebie wzajemnie. Istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania i przyspieszając proces niszczenia chrząstki. Oto niektóre z nich:
- podeszły wiek,
- otyłość,
- siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej,
- przebyte w przeszłości złamania i kontuzje kręgosłupa,
- wady postawy,
- dodatni wywiad rodzinny,
- narażanie elementów kostno-stawowych na duże obciążenia (np. w pracy),
- wadliwa budowa elementów szkieletu.
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa dotyka jednakowo odcinka szyjnego, piersiowego, a także lędźwiowego. Najczęstszym objawem jest dotkliwy ból pleców. Oprócz tego mogą pojawić się również inne objawy:
- ograniczenie zakresu ruchomości oraz sztywność pleców i szyi,
- zaczerwienienia, obrzęki, ocieplenie skóry i bolesność palpacyjna,
- wrażenie zgrzytania podczas poruszania kręgosłupem,
- uczucie zmęczenie oraz ogólne osłabienie,
- zawroty i bóle głowy,
- drętwienie i mrowienie w obrębie kończyn dolnych i górnych.
Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa – sposoby terapii
W tym przypadku leczenie jest procesem bardzo skomplikowanym. Jak wspomnieliśmy wcześniej, niemożliwe jest całkowite wyleczenie choroby zwyrodnieniowej. Jednak warto podjąć leczenie, aby opóźnić postępowanie zmian, utrzymać sprawność oraz złagodzić występujące już symptomy. W przypadku kiedy pacjent ma nadwagę, w pierwszej kolejności zalecane jest schudnięcie.
Następnie zostają dobrane ćwiczenia oraz zabiegi fizykoterapeutyczne. Proste ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w warunkach domowych, jednak znacznie lepsze efekty przynoszą zabiegi w profesjonalnych gabinetach fizjoterapii. Wśród zabiegów, które znacząco wpływają na opóźnienie zmian oraz przyczyniają się do odbudowy zdegenerowanej chrząstki, zalecane są:
- krioterapia,
- ekspozycja na pole magnetyczne,
- kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe,
- fonoforeza,
- elektroterapia,
- wodolecznictwo,
- metody kinezyterapeutyczne.
W przypadkach, kiedy powyższe działania nie dają wystarczających rezultatów, stosuje się nieco bardziej inwazyjne procedury. Niekiedy stosowana jest tzw. blokada kręgosłupa, poprzez podanie leku sterydowego w miejsce występowania objawów. Innym sposobem jest termolezja. Po zabiegu uczucie bólu znika i utrzymuje się przez kilka miesięcy lub dłużej. W skrajnych przypadkach stosuje się procedury chirurgiczne: endoskopwa dekompresja lub foraminotomia endoskopowa, które zazwyczaj przynoszą znaczną poprawę funkcji kręgosłupa.