Biodro trzaskające – przyczyny i leczenie

Zespół trzaskającego biodra to dolegliwość, która podczas chodzenia, wstawania lub obracania nogą może powodować uczucie przeskoczenia, lub wydawać odgłos trzaśnięcia w biodrze. Objaw ten, nie ma nic wspólnego z wewnętrznym przemieszczaniem się głowy kości udowej w stawie. Ponadto zazwyczaj jest bezbolesny i nieszkodliwy, ale może być nieco denerwujący lub powodować pewien dyskomfort. Jakie są właściwie przyczyny tego schorzenia i jak go leczyć? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Przyczyny powstawania biodra trzaskającego

Trzaskanie biodra jest spowodowane kontaktem tkanek miękkich z wystającymi fragmentami kości. Najczęstszymi miejscami przeskakiwania są okolice pachwiny lub boczna powierzchnia stawu biodrowego. W pierwszym przypadku ścięgno mięśnia biodrowo-lędźwiowego styka się z głową kości udowej lub ociera się o wyniosłość biodrowo-łonową, w drugim pojawia się konflikt włóknistego pasma biodrowo-piszczelowego z krętarzem większym kości udowej. Wśród czynników, które zwiększają ryzyko konfliktu, wyróżnia się:

  • wady postawy np. koślawość kolan lub przykurcz zdjęciowy stawu biodrowego,
  • dolegliwości stawów, np. reumatoidalne zapalenie stawów lub zwyrodnienie stawów,
  • nieprawidłowości w budowie stawu biodrowego,
  • przebyte urazy w okolicy stawu biodrowego,
  • przeprowadzone zabiegi chirurgiczne w okolicy stawu biodrowego,
  • przeciążenie bioder, np. poprzez bieganie na długich dystansach,
  • stany zapalne ścięgien mięśni lub ich bliznowacenie,
  • częste zastrzyki domięśniowe w okolicy stawu biodrowego.

Jak leczyć biodro trzaskające?

Przeważnie biodro trzaskające nie powoduje bólu i nie wymaga leczenia operacyjnego. W większości przypadków wystarczające jest leczenie zachowawcze. Polega ono na ograniczeniu aktywności fizycznej oraz unikaniu ruchów, które powodują trzaskanie bądź przeskakiwanie. Gdy ból w stawie biodrowym jest niewielki, zalecane jest stosowanie zimnych okładów i leków przeciwbólowych. Znaczące korzyści przynosi rehabilitacja, która ma wpływ na prawidłową postawę ciała, właściwe ułożenie miednicy, rozciągnięcie i uelastycznienie przykurczonych struktur. Jeżeli schorzenie utrudnia codzienne funkcjonowanie, lekarz może zalecić stosowanie środków przeciwzapalnych lub wstrzyknięcie sterydu. 

Gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanej poprawy, dolegliwości są bardzo nasilone lub powstanie stan zapalny kaletki maziowej nad krętarzem, wskazane jest wtedy leczenie operacyjne. Metodą operacyjną jest zazwyczaj technika artroskopowa, podczas której lekarz robi plastykę napiętego ścięgna. W ten sposób, zmniejszone zostaje napięcie oraz usuwane są wszystkie nieprawidłowości znajdujące się w stawie biodrowym, które mogłyby powodować tarcie podczas poruszania się. Po operacji konieczna jest kilkutygodniowa rehabilitacja oraz chodzenie o kulach, aby oszczędzać operowaną kończynę. U pacjentów, którzy nie odczuwają znacznego dyskomfortu podczas codziennego funkcjonowania, nie zaleca się przeprowadzania zabiegów operacyjnych. Niektórzy pacjenci po wykonanym zabiegu, skarżą się na bóle stawowe na skutek zmiany pogody lub dłuższego chodzenia.

Przewiń do góry