Zioła na stawy i kregosłup skutecznie wspierają leczenie.

Jakie zioła na stawy i kręgosłup sprawdzą się najlepiej?

Jesień to czas, w którym wiele osób odczuwa bóle w stawach i w kręgosłupie. Ta pora roku charakteryzuje się bowiem częstymi zmianami pogody, Wahające się ciśnienie atmosferyczne wpływa na płyny ustrojowe. Powoduje to, że maź w stawach gęstnieje, co daje uczucie napięcia lub bólu w stawach. Na te przypadłości cierpią zarówno osoby w podeszłym wieku, jak i aktywni sportowcy. Wiele osób którym one dokuczają ufa działaniu środków naturalnych. Ziołolecznictwo oferuje bowiem skuteczne zioła na stawy, które warto poznać.

Najczęstsze przyczyny bólu stawów i kręgosłupa


Głównymi źródłami bólu stawów i kręgosłupa są stany zapalne stawów oraz związane z nimi ubytki i degeneracja chrząstki i reszty struktur stawowych. Gdy bowiem drobnych uszkodzeń w obrębie chrząstki przybywa, nawet stosunkowo młoda osoba zaczyna odczuwać poważne problemy ze stawami. Ma to miejsce szczególnie wśród sportowców oraz osób z obciążającą fizycznie pracą.

Najczęściej doskwierają stany zapalne stawy kolanowego, skokowego i biodrowego, bóle kręgosłupa, a także dolegliwości stawu łokciowego czy śródstopno-palcowego. Bólom stawów towarzyszą zwykle takie objawy, jak zaczerwienienie, czy opuchlizna.

Warto wiedzieć, że wiele syntetyków aptecznych stosowanych na bóle i stany zapalne stawów zawiera w sobie wyciągi ziołowe. Posiadają one właściwości przeciwbólowe. Dzięki nim są w stanie zlikwidować ból towarzyszący zapaleniu stawów, zmniejszyć ich sztywność oraz zniwelować obrzęki.


Zioła na stawy i kręgosłup – skuteczne środki bez działań ubocznych


Zioła są podstawowym składnikiem wielu aptecznych leków, maści oraz innych preparatów wykorzystywanych do leczenia stawów. Doskonale sprawdzają się także do leczenia nerwobólów oraz dolegliwości pourazowych. Są one również bardzo skuteczne w przypadku wspomagania leczenia reumatyzmu.

Na bóle stawów, warto mieć pod ręką żywokost czy preparat na bazie hakorośli. Dobry wpływ mają także, chociażby rozmaryn, przeciwzapalna kurkuma i antyseptyczne goździki. Można dodawać je do różnych potraw i napojów.

Natomiast dolegliwości w odcinku szyjnym kręgosłupa złagodzi aromatyczna kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku z rozmarynowego lub cedrowego, maść borowinowa, olejek miętowy czy nalewka z arniki. Na bóle pleców odczuwanych w części lędźwiowej i krzyżowej kręgosłupa skuteczna może okazać się maść rozgrzewająca z eukaliptusa, majeranku lub kamfory.

Zioła na stawy i kręgosłup to skuteczne i naturalne środki.

Jakie są najbardziej skuteczne zioła na stawy i kręgosłup?


Odpowiednio dobrane zioła pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu kostno-stawowego, który jest warunkiem sprawnego poruszania się człowieka. Tabletki, herbatki ziołowe, okłady, nacieranie czy kąpiele z dodatkiem ziół przynoszą ulgę osobom zmagającym się z bólem kręgosłupa, stawów, mięśni oraz przy występowaniu nerwobóli. Zioła te powinno się stosować na kilka sposobów. Niektóre z nich wspomagają regenerację od środka, dostarczając wielu witamin i składników mineralnych. Inne nadają się wyłącznie do stosowania zewnętrznego w postaci okładów z mieszanek naparów lub dodane do gorącej kąpieli.

Doskonałym środkiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym jest korzeń żywokostu. Zawiera on wiele substancji aktywnych, dzięki którym łagodzi i regeneruje stawy oraz ścięgna. Zmniejsza opuchliznę, a także rozgrzewa i aktywizuje rozrost kości. Arnika górska z kolei stosowana jest w formie okładów na obolałe miejsca przy przewlekłych bólach stawów, mięśni i schorzeniach reumatoidalnych oraz w celu przyspieszenia gojenia siniaków i krwiaków.

Inne ziele łagodzące dolegliwości kostno-stawowych to hakorośl, nazywana inaczej czarcim albo szatańskim pazurem. Jej ekstrakty i wyciągi stosuje się w produkcji żelów do smarowania oraz kapsułek. Czarci pazur wspomaga też leczenie urazów, stanów zapalnych i zwyrodnień stawów oraz kości. Łagodzi także ból stawów i kręgosłupa oraz zmniejsza opuchliznę. Pomocny jest on również dla osób cierpiących na reumatyzm i artretyzm.

W leczeniu bólu i zmian zwyrodnieniowych stawów sprawdza się także proszek z dzikiej róży, który najlepiej jest stosować na etapie wczesnych zmian zwyrodnieniowych. Zmniejsza on sztywność stawów i pozwala na regularną aktywność fizyczną.

Nerwobóle różnego pochodzenia łagodzi natomiast dziurawiec. Również lawenda działa przeciwbólowo, pomaga w chorobach reumatycznych i zwyrodnieniowych.

Przy bólach artretycznych i reumatycznych można z kolei stosować eukaliptus. Przeciwzapalnie i przeciwbólowo działają także goździki, imbir i anyż. Te dwa ostatnie, zmniejszają też sztywność stawów oraz obrzęki.

Inne zioła na stawy i kręgosłup


Oprócz wyżej wspomnianych ziół na przypadłości związane z bólem stawów i kręgosłupa stosować można:

  • moringę olejodajną,
  • flaszowiec peruwiański,
  • korzeń maca,
  • tamaryndowiec malabarski,
  • czosnek niedźwiedzi,
  • wiązówkę błotną,
  • ziele angielskie.
Przewiń do góry