Sezon wakacyjny i czas urlopów wpływa na częstsze podejmowanie aktywności sportowej. Niestety ze statystyk wynika, że większość osób prowadzących w ciągu roku siedzący tryb życia, jest zazwyczaj nieprzygotowana do fizycznego wysiłku, co wpływa na częstsze występowanie u nich urazów stawów i mięśni. Dlatego też często nierozważne wyzwania związane z różnego rodzaju aktywnością, kończą się kontuzjami zarówno podczas gier zespołowych, jak i podczas pływania w jeziorze czy trekkingu. Najczęstsze kontuzje na wakacjach to zakwasy skręcenia, zwichnięcia i stłuczenia.
Zakwasy – częsta wakacyjna dolegliwość
Zakwasy to najmniejszy problem, jaki nas może spotkać, gdy korzystając z urlopu, zaczynamy uprawiać sport, a zaniedbujemy rozgrzewkę. Ten specyficzny ból mięśni wystąpi również po zbyt intensywnym treningu. Zakwasy są spowodowane mikrouszkodzeniami włókien mięśniowych spowodowanymi zbyt intensywnym wysiłkiem. Na bolące mięśnie najlepsze jest wówczas przykładanie ciepłych lub zimnych okładów, lub ciepła kąpiel, rozgrzewająca mięśnie.
Kontuzje na wakacjach – skręcenie
Źle dobrane obuwie lub niewłaściwe postawienie stopy jest najczęstszą przyczyną naciągnięcia torebki stawowej i więzadeł, czyli skręcenia. Dotyczy ono głównie stawu skokowego i objawia się silnym bólem, nasilającym się podczas chodzenia. Jeżeli nasilenie bólu zmniejszy się, może to okazać się naciągnięciem więzadeł. Jeżeli jednak opuchlizna i ból powiększają się oraz pojawia się krwiak, mogło dojść do rozerwania torebki stawowej lub więzadeł. Wówczas kostkę trzeba unieruchomić i skonsultować z lekarzem. Po kontuzji najlepiej jest odpowiednio schłodzić obolały i opuchnięty staw, a jeżeli to nie jest możliwe, należy owinąć go bandażem elastycznym, ograniczając ruch.
Przeciążenie ścięgna Achillesa lub ścięgna strzałkowego
Długi spacer po zróżnicowanym terenie, w niewłaściwym obuwiu może również skończyć się kontuzją. Nadwyrężenie ścięgna strzałkowego zdarza się rzadziej od przeciążeń ścięgna Achillesa. Przy tego typu kontuzji ból odczuwamy od śródstopia wzdłuż zewnętrznej strony golenia. Z kolei przy urazie ścięgna Achillesa, w okolicy kostki pojawia się ból wraz z obrzękiem. Pomocne są wówczas zimne okłady i niesterydowe maści. Jednak gdy ścięgno zostało naderwane, wymaga to często leczenia operacyjnego.
Stłuczenia – popularne kontuzje na wakacjach
Podczas wakacji często mamy do czynienia ze stłuczeniami. Najczęściej dochodzi do nich podczas upadku, np. w trakcie zabawy, biegu czy jazdy na rowerze lub jazdy konnej. Stłuczenie jest to drobne obrażenie stawu, którego przyczyną jest upadek lub uderzenie o twardą powierzchnię. Wówczas pojawiają się siniaki, których przyczyną jest uszkodzenie podskórnych naczyń i wysięk krwi do tkanek. Najlepiej położyć wówczas na obolałe miejsce zimne okłady lub opatrunek z żelem, a także unieruchomić stłuczony staw.
Zwichnięcia
Zwichnięcie polega na tym, że na skutek urazów kości przestają się ze sobą stykać, czyniąc staw niestabilnym. Objawy zwichnięcia są podobne do skręcenia, ale dochodzi do nich zmiana obrysu stawu, a także brak możliwości wykonywania ruchów. Taki staw należy unieruchomić np. bandażem elastycznym. Dobrze jest także zastosować zimny okład. Nie wolno samodzielnie nastawiać zwichniętego stawu, ale trzeba skontaktować się z ortopedą, który nastawi uszkodzony staw i właściwie go unieruchomi.
Złamanie kości – poważniejsze kontuzje na wakacjach
Złamania to bardzo częste i poważne urazy, które zaczynają się od pęknięć kości, a kończą na złamaniach otwartych. Zdarzają się one często w czasie uprawiania sportów ekstremalnych, ale również może się nimi skończyć jazda na rowerze, czy wspinaczka. Taka kontuzja musi zakończyć się wizytą u lekarza ortopedy w jak najszybszym czasie, z uwagi na to, że źle zrośnięte kości powodują późniejsze kłopoty z układem ruchu.
Rany i zadrapania
Uważa się je za niegroźne, niestety potrafią skutecznie zepsuć wakacje. Otarcia i rany na stopach uniemożliwiają piesze wycieczki i sprawiają, że kąpiel w morzu, w zasolonej wodzie staje się bolesna. Mniejsze skaleczenia należy zdezynfekować we własnym zakresie. Jeśli jednak odnieśliśmy duże rany, mocno krwawiące, cięte, o gładkich brzegach czy zanieczyszczone, powinien je obejrzeć lekarz, gdyż wymagają one interwencji oraz szycia, a niekiedy również podania szczepionki przeciw tężcowi.