Masaż to jedna ze starożytnych technik wpływających na zdrowie i samopoczucie.

Masaż – jego historia i rodzaje

Masażem nazywamy zabieg fizjoterapeutyczny, podczas którego tkanki ulegają sprężystemu odkształceniu. Polega on na oddziaływaniu przez terapeutę bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu pacjenta. Może mieć on działanie relaksacyjne, przeciwobrzękowe, profilaktyczne lub pobudzające. Natomiast masaż leczniczy, to rodzaj masaż przyczyniającego się do poprawy zdrowia chorego. Używa się go w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji chorób ortopedycznych, neurologicznych, ginekologicznych, pediatrycznych i wewnętrznych.

Historia masażu

Masaż jest jeden z najstarszych znanych zabiegów. Wywodzi się z Chin, gdzie wspominano o nim już 3000 lat p.n.e. w dziele chińskim Kung-Fu. Jednak dopiero Hindusi w Wedach, księgach pochodzących z 1800 roku p.n.e., podają dokładne wskazówki wykonywania masażu. Wzmianki o tym rodzaju zabiegów przedstawiają także dzieła Hipokratesa, Celsusa i Galena. W Grecji z masażu korzystali przede wszystkim sportowcy uczestniczący w igrzyskach olimpijskich. Z kolei w rzymskich łaźniach masaż był jednym z popularniejszych zabiegów, a bogaci patrycjusze posiadali niewolników szkolonych w jego kierunku. Korzystał z niego również Juliusz Cezar, chorujący na rwę kulszową.

W Polsce do połowy XIV wieku istniały łaźnie parowe, w których po kąpielach ludzie poddawani byli klepaniu rózgami w celu poprawy ukrwienia ciała. Jednakże z powodu zahamowania rozwoju nauki i lecznictwa w średniowieczu, nikt nie zajmował się rozwijaniem technik masażu, a wiedza o nim przetrwała jedynie w świecie Islamu.

Jako metodę leczniczą masaż zaczął ponownie stosować we Francji chirurg Ambroży Pare w XVI w. Jednak jego rozwój nastąpił dopiero w wieku XIX dzięki lekarzom szwedzkim. Twórcą masażu naukowego stał się  lekarz holenderski Johan Mezger, którego uczniem był Polak, profesor Uniwersytetu w Berlinie — Izydor Zabłudowski.
Jednak tak naprawdę zalety masażu doceniono współcześnie, a w ostatnim czasie stał się on zabiegiem niezwykle popularnym.

Istnieje wiele sposobów wykonywania masażu.

Masaż i jego rodzaje

Istnieje kilkadziesiąt rodzajów masaży, zarówno ogólnych, jak i specjalistycznych. Każdy z nich masażysta wykonuje w inny sposób za pomocą różnych technik i środków. Najpopularniejsze z nich to:

Masaż klasyczny

Jest to najbardziej znany rodzaj masażu w Europie wykonywany w celu rozluźnienia mięśni, poprawy ukrwienia i przyśpieszenia usunięcia zbędnych produktów przemiany materii. Istnieje kilkanaście technik jego wykonywania wykorzystujących sposoby takie jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciskanie, oklepywanie, wałkowanie.

Masaż leczniczy

Stosowany jest w fizjoterapii i służy zmniejszeniu objawów chorób i urazów, zwłaszcza narządów ruchu, przykurczy mięśniowych, problemów ze stawami i mięśniami.

Masaż sportowy

Pozwala on na utrzymanie kondycji i sprawności ciała pacjenta, zapobieganie kontuzjom i urazom, oraz poprawę wyników w sporcie. Jest on zbliżony do masażu klasycznego, przy czym używa się w nim szybsze tempo i większą siłę.

Masaż relaksacyjny

Ten rodzaj masażu idealnie zmniejsza napięcie mięśni i pozwala wypocząć. Wpływa relaks, energetyzację, redukcję stresu czy przywracające równowagę organizmu. Stosowany jest przy pomocy naturalnych olejków eterycznych.

Masaż tajski

Łączy on zalety akupresury ważniejszych punktów ciała z rozciąganiem i refleksologią oraz elementami pasywnej jogi. Wyrównuje wewnętrzną energię organizmu za pomocą nacisku na określone punkty. Zmniejsza również poziom stresu, poprawia elastyczność i zakres ruchów oraz walczy z bólem czy przemęczeniem.

Masaż Lomi Lomi

Masażysta wykonuje  go za pomocą rolowanych po ciele pałeczek bambusa z użyciem ciepłego oleju oraz dźwięku. Wpływa na relaks oraz poprawę krążenia, a także stabilizację systemu nerwowego.

Masaż tkanek głębokich

Skierowany jest do głębszych warstw mięśni oraz tkanki łącznej. Nacisk w nim prowadzony jest pod kątem 45 stopni, co pozwala na rozciągnięcie masowanej tkanki.

Masaż Shiatsu

Jest to japoński masaż wykorzystujący uciski palcami na odpowiednie meridiany. Usuwa on nagromadzone napięcie w ciele, reguluje procesy przemiany materii oraz poprawia stan zdrowia.

Przewiń do góry