Tak samo jak kwestia odpowiedniego sposobu żywienia, również prawidłowe nawyki ruchowe u dzieci mają ogromne znaczenie w propagowaniu zdrowego stylu życia. To dzięki nim najmłodsi w przyszłości będą mogli uniknąć wielu chorób oraz problemów z postawą. Jakie jednak ćwiczenia warto wykonywać z dziećmi i o czym należy pamiętać?
Czym są nawyki ruchowe u dzieci?
Nawyki ruchowe u dzieci to wyuczone, nabyte czynności ruchowe, które oparte są na wielu mechanizmach neurofizjologicznych. Docelowo pozwalają one na uzyskanie przewidzianych wyników działań z minimalną stratą energii oraz czasu, często w stanie nieświadomości wtórnej. To, w jaki sposób kształtują się nawyki ruchowe, zależy od wielu różnych czynników, a także od indywidualnych predyspozycji organizmu, odczuć, pamięci i postrzegania. Nie jest łatwo dokonać korekty nieprawidłowo wykształconych nawyków ruchowych, dlatego tak ważne jest odpowiednie do nich podejście. Warto pamiętać, że należy zwrócić uwagę na nawyki ruchowe zarówno podczas chodzenia, jak i podczas siadania czy nawet leżenia.
Odpowiednie nawyki ruchowe u dzieci – jak je wspomóc?
Gdy rodzic zaobserwuje u swojego dziecka niepokojące sygnały mogące świadczyć o tym, że wypracowało ono nieprawidłowe nawyki ruchowe, powinien zawsze zwrócić się o pomoc do pediatry albo doświadczonego w fizjoterapeuty dziecięcego. Prawidłowe nawyki ruchowe u dzieci można skorygować za pomocą odpowiednich form terapii. Bardzo istotną rolę ogrywają w tym przypadku ćwiczenia w formie zabaw. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać je z dzieckiem nie tylko w gabinecie rehabilitacji, przedszkolu czy szkole, ale także w domu. Jakie metody terapeutyczne i zabawy są szczególnie polecane?
Metoda Vojty
Tę metodę specjaliści kierują do najmłodszych dzieci (także w wielu niemowlęcym). Na czym polega? Przede wszystkim na manualnej stymulacji punktów uciskowych, które zlokalizowane są w określonych strefach na ciele. Stosuje się specjalne pozycje ułożenia ciała w celu odpowiedniego aktywowania mięśni, a to wywołuje określone (właściwe) reakcje. Ćwiczenia najpierw wykonuje fizjoterapeuta dziecięcy, a następnie instruuje on rodziców o możliwych sposobach stymulacji w warunkach domowych.
Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne – MRR
Metoda ta wykorzystuje ruch jako narzędzie wpływające na psychoruchowy rozwój dzieci oraz korygujące zaistniałe zaburzenia rozwojowe. Zalecane ćwiczenia to leżenie na brzuchu albo plecach, a także przewroty na plecy lub brzuch. Do tego warto ćwiczyć ślizganie się w kółko na brzuchu bądź plecach. Popularne są też takie aktywności jak kręcenie się w kółko na pośladkach w pozycji siedzącej. Inną metodą jest przyciąganie kolan do tułowia oraz czołganie. Terapia odbywa się w parach lub w większej grupie.
Metoda Ndt Bobath
Ćwiczenia są skoncentrowane na kontrolowaniu aktywności dziecka przez tak zwane punkty kluczowe. Są nimi: głowa, szyja oraz obręcz barkowa. Metoda ta pomaga wykształcić odpowiednie nawyki ruchowe u dzieci, dobierając typ i tempo ćwiczeń indywidualnie. Duży nacisk kładzie się tutaj na normalizację napięcia mięśniowego, a ćwiczenia wykonywane być powinny w trakcie codziennych czynności (kąpania, ubierania czy zabaw). W terapii często wykorzystuje się też piłki i wałki rehabilitacyjne.