Ból mięśni, głowy czy poczucie osłabienia – choć sama pogoda nie powoduje choroby czy schorzeń, to dynamiczne zmiany ciśnienia lub pojawienie się innych warunków może wzmagać negatywne objawy zdrowotne. Obecnie dość trudno niektórym osobom połączyć pojawiające się dolegliwości związane z aurą. Jednak po dokładnej obserwacji swojego stanu zdrowia można stwierdzić pewne zbieżności. W artykule postaramy się lepiej przybliżyć temat, tego jak pogoda wpływa na naszej zdrowie i jak sobie z tym radzić.
Ból stawów lub kości a zmiana pogody
Prowadząc dynamiczny tryb życia, coraz częściej zapominamy, jak duży wpływ ma na nas pogoda. Zdrowie jest zależne od wielu czynników, a atmosfera może zmienić nasze samopoczucie. Szczególnie wrażliwe osoby często skarżą się na bóle głowy, łącząc to z gwałtownymi skokami ciśnienia. Obfity deszcz u wielu osób jest poprzedzony bólem stawów. Z kolei przed burzą część osób deklaruje zwiększone poczucie rozdrażnienia i niepokoju. Prowadzone od wielu lat badania potwierdzają to, co starsze pokolenia naturalnie u siebie obserwowały. Pogoda ma wpływ na szereg czynników, odpowiadających za nasze samopoczucie.
Naukowcy podkreślają, że przy zmianie aury dochodzi do zmian w ilości czerwonych i białych krwinek, zmniejsza się też stężenie, a także objętość krwi. Powołując się na dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nawet 50-70% wśród wszystkich Polek i Polaków reaguje na zmiany atmosferyczne. Rzeczywiście, pogoda potrafi uprzykrzyć nam życie, jednak znając przyczyny naszego gorszego samopoczucie, możemy próbować sobie z tym radzić. Coraz częściej pojawiają się także głosy osób, które twierdzą, że wzmożona reakcja na zmiany pogody wynika z zaburzenia naszego naturalnego rytmu biologicznego. Człowiek już dawno nie żyje zgodnie z naturą i coraz bardziej nagina pierwotne mechanizmy, dostosowując je do swoich potrzeb.
Pogoda a zdrowie, czyli jak poprawić samopoczucie w czasie zmian?
Warto pamiętać, że ludzie stają się coraz bardziej wrażliwi na zmianę pogody za oknem wraz z wiekiem. Badania wskazują, że osoby walczące z otyłością również odczuwają więcej negatywnych skutków szybkich zmian aury niż osoby szczupłe. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o depresji, nerwicy oraz innych chorobach, na które wpływ może mieć pogoda. Zdrowie psychiczne, choć nie jest bezpośrednio warunkowane zmianami za oknem, to rozmaite objawy takie jak przygnębienie czy poczucie energii do życia mogą się nasilać lub zmniejszać.
Zmiana nastroju to efekt działania między innymi słońca, którego obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Udowodniono, że naturalne światło słoneczne powoduje wzmożone wydzielanie serotoniny – hormonu szczęścia – dzięki czemu czujemy się radośni i pełni życia. Naturalny cykl dnia i nocy wpływa na produkcję melatoniny, regulującą zdrowy tryb snu. Co więcej, pod wpływem światła słońca nasz organizm produkuje witaminę D – niezbędną substancję wspierającą układ odpornościowy, a także wzmacniający kości i mięśnie. To właśnie przez niedobór wit. D w okresie jesienno-zimowym część osób skarży się na osłabienie i gorsze samopoczucie. Często wystarczy suplementacja brakujących substancji.