Jak wynika ze statystyk, praca przy komputerze sprawia, że co ósma osoba odczuwa ból odcinka szyjnego kręgosłupa. Większość osób, które pracują przy komputerze, skarży się na bóle szyi lub głowy. Gdy w pracy spędzamy długie godziny przy laptopie, odczuwamy często dyskomfort, który może objawiać poprzez: bóle głowy, drętwienie kończyn, czy szumy uszne.
Zwykle pierwszą zaobserwowaną zmianą jest wysunięcie do przodu szyjnego odcinka kręgosłupa, który powoduje kolejne zmiany: ustawienie głowy, zmianę ustawienia barków, klatki piersiowej, a w przyszłości poważniejsze konsekwencje. Gdy zaczynamy odczuwać takie dolegliwości bólowe, najprawdopodobniej okaże się, że cierpimy na zespół górnego skrzyżowania.
Czym jest zespół skrzyżowania górnego?
Zespół górnego skrzyżowania to zaburzenie sylwetki obejmujące okolicę szyjno-piersiową. Jest ono związane z nadmiernym czy też niewłaściwym używaniem mięśni tej okolicy. Polega na zbytnim napięciu jednej grupy mięśniowej i osłabieniu przeciwstawnej. Do napiętych należy wówczas mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy, mięśnie pochyłe, dźwigacz łopatki, część szyjna prostownika grzbietu oraz mięśnie piersiowe większy i mniejszy. Dysfunkcja ta osłabia wówczas: zginacze odcinka szyjnego, górną i dolną część czworobocznego, równoległoboczny oraz zębaty przedni. Tego typu dysfunkcja powoduje:
- mocne wysunięcie głowy do przodu,
- powstanie garbu,
- uwidocznienie łopatek.
Ponadto barki ustawią się wtedy w rotacji wewnętrznej i zostaną uniesione ku górze, tworząc tzw. postawę zamkniętą. Ogranicza to mobilność kończyn górnych oraz klatki piersiowej, a z czasem może nawet utrudniać prawidłowe oddychanie. Wadom sylwetki mogą towarzyszyć:
- bóle głowy przypominające migrenowe,
- zawroty głowy, omdlenia,
- ograniczenie ruchomości,
- sztywność karku,
- drętwienie na skórze w okolicy barku, szyi, palców, dłoni lub ramion
- osłabienie siły mięśniowej,
- ból w odcinku szyjnym, uaktywnienie punktów spustowych.
Często takie zaburzenie przez dłuższy czas przebiega bezobjawowo. Jeżeli natomiast spostrzegamy u siebie takie objawy lub sygnały bólowe, trzeba udać się do specjalisty. Optymistyczną wiadomością jest, że zespół górnego skrzyżowania jest procesem odwracalnym. Jednak zlekceważenie objawów może spowodować zmiany nie do naprawienia.
Praca przy komputerze- jak powinna wyglądać?
Jeżeli nasza praca wymaga długotrwałego siedzenia przed komputerem, należy zorganizować sobie stanowisko pracy dostosowane do potrzeb. Górna krawędź monitora powinna znajdować się zawsze na wysokości oczu, Tylko w takiej sytuacji bowiem będzie chronić szyję przed nadmiernym zgięciem. Odległość monitora powinna być tak oddal ona od oczu, aby nie trzeba było przybliżać głowy do przeczytania tekstu.
Należy też pamiętać o okularach i wygodnym krześle. Miejscem oparcia na nim pleców powinna być lędźwiowa część kręgosłupa. Warto postarać się o krzesło, które daje możliwość prawidłowego dopasowania wysokości i swobodnego ruchu bez skręcania ciała. Stół powinien pozwalać rękom na pozostawanie w naturalnej, wygodnej pozycji.
Przepisy BHP opisujące bezpieczną pracę z komputerem głoszą, że odległość między pracownikiem a monitorem powinna wynosić od 40 cm do 75 cm. Ponadto monitor powinien stać tak, aby źródło światła, czyli okno bądź lampka, nie znajdowało się za nim. Najlepiej, aby znajdowało się ono z boku ekranu.
Praca przy komputerze – o czym pamiętać?
Powinniśmy szczególną uwagę, aby:
- krzesło, było tak ustawione, że możemy siedzieć w pozycji wyprostowanej, lekko odchylonej do tyłu,
- głowę mieć w swobodnym ustawieniu,
- stopy ustawić mocno na podłodze. Podczas pracy nie krzyżujemy nóg,
- ustawić podstawkę na stopy,
- krzesło było przesunięte do biurka tak, że przedramiona znajdowały się na blacie,
- pośladki były do końca wsunięte na krzesło.
Jeżeli praca wymaga długotrwałego przebywania przy komputerze, należy robić przerwy, najlepiej co 2 godziny, i wykonywać podczas nich ćwiczenia rozciągające szyjny odcinek kręgosłupa.
Jak leczyć konsekwencje zespołu górnego skrzyżowania?
Terapia zespołu górnego skrzyżowania polega na uśmierzeniu bólu oraz wyrównaniu napięcia pomiędzy przeciwstawnymi mięśniami. Zawiera ona terapię punktów spustowych, masaż głęboki, relaksacja mięśni i tkanek otaczających, naukę przyjmowania prawidłowej postawy i reedukacji mięśniowej.
Warto też wdrożyć techniki rozciągające oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi, oraz obręczy barkowej. Leczenie jest skuteczne, gdy połączy się odpowiednio dobraną terapię z kontrolą odpowiednich wzorców w życiu codziennym. Istotna jest również praca nad swoimi nawykami, nad poprawną pozycją ciała oraz właściwą ergonomią pracy.