Wpływ masażu na ludzki organizm jest od dawna znany i ceniony Wykonywany jest w wielu technikach: klasycznej, leczniczej czy relaksacyjnej, często przy użyciu przedmiotów wpływających na uzyskanie lepszych efektów. Jednym z nich jest bańka chińska. Masaż bańką chińską polega na wykorzystaniu próżniowego zasysania skóry i znajdujących się pod nią tkanek, wspomagając krążenie limfy oraz ukrwienie.
Czym są bańki chińskie?
Bańki chińskie są odmianą baniek lekarskich. Obecnie w miejsce dawnych szklanych baniek, odnaleźć można ich gumowe wersje, które doskonale sprawdzają się przy masażu.
Bańki te służą do masażu pielęgnacyjnego, fizjoterapii i akupresury. Korzystając z nich, można zniwelować ból napiętych mięśni i wpłynąć na lepsze ukrwienie skóry. Najlepiej sprawdzają się one jednak w masażu antycellulitowym, który ujędrnia skórę i rozbija tkankę tłuszczową.
Masaż bańką chińską to skuteczna terapia antycellulitowa, która działa na zasadzie podciśnienia, powstającego przez zassanie skóry. Wspomaga on przepływ limfy, zwiększa ukrwienie, dotlenia tkanki oraz działa na skórę pobudzająco, zmniejszając obrzęki i cellulit.
Masaż bańką chińską zwiększa również przekrwienie, wpływające na lepsze dotlenienie i metabolizm komórek skóry i tkanki podskórnej.
Jak robić masaż bańką chińską?
Masaż antycellulitowy nóg zawsze robimy na siedząco lub leżąco, a nigdy na stojąco. Należy zassać skórę silikonową bańką i prostymi ruchami podciągać ją w górę. Masaż ten powinno się zacząć od kostek nóg, kierując się do góry, w kierunku węzłów chłonnych w kolanie oraz w pachwinie.
Bańka chińska jest dla osoby masowanej na początku dość bolesna i skóra powinna się do niej stopniowo przyzwyczajać.
Masaż bańką chińską nie jest zabiegiem, który przynosi efekty po jednorazowej sesji. Podobnie jak większość kuracji antycellulitowych i ujędrniających – wymaga on poddaniu się całej serii.
Masaż ten powinno się robić 2-3 razy w tygodniu i jeden zabieg powinien trwać około 20 minut. Jednakże jedynie regularnie wykonywany i przeprowadzony w seriach może przynieść on zadowalające efekty Należy go wykonywać na oczyszczonej, suchej skórze, na którą się nakłada oliwkę lub olejek. Każdą partię ciała powinno masować się ok. 15-30 minut. Liczba wykonanych zabiegów powinna mieścić się w granicach 10-12.
Masaż bańką chińską — efekty
Cellulit określany też terminem skórka pomarańczowa jest defektem tkanki łącznej. Najczęściej zlokalizowany jest na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach.
Oprócz redukcji pomarańczowej skórki masaż bańką chińską pomaga również wymodelować figurę oraz ujędrnia skórę. Po masażu z użyciem bańki chińskiej masowana skóra staje się bardziej różowa. Lepiej też wchłania ona różne składniki aktywne z preparatów antycellulitowych. Skóra staje się lepiej ukrwiona, bardziej jędrna, gładka, elastyczna i wygląda na znacznie młodszą.
Masaż ten to zabieg kosmetyczny, który nie tylko poprawia wygląd, ale ma również właściwości lecznicze. Zasysanie bańką chińską, czyli terapia podciśnieniem, pomaga również w leczeniu różnych schorzeń. Należą do nich bóle pleców i kręgosłupa oraz stany napięcia mięśniowego. Wśród efektów masażu bańką chińską znajduje się również. obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji — zmniejszenie ich obwodu. Dzięki niemu uda stają się również silniejsze, a skóra robi się bardziej napięta.
Przeciwwskazania do masażu bańką chińską
Istnieją niestety również pewne przeciwwskazania do wykonywania masażu bańką chińską. Masażu tego pacjent nie powinien wykonywać, gdy jest przeziębiony lub w jego organizmie toczy się stan zapalny. Bańką nie mogą też masować się osoby z żylakami i kobiety w ciąży. Osoby z tendencjami do pękających naczynek, zanim przystąpią do wykonywania tego zabiegu powinny skonsultować się z flebologiem lub kosmetologiem.