Do przyczyn dolegliwości związanych z kręgosłupem i układem ruchu należy nieprawidłowy tryb życia oraz długotrwałe spędzanie czasu w jednej pozycji. Przyczyniają się też do nich różne kontuzje. Doskonałym wspomaganiem powrotu to pełnej sprawności jest terapia manualna. Na czym więc ona polega i przy jakich dolegliwościach może być pomocna?
Czym jest terapia manualna?
Terapię manualną inaczej nazywa się chiropraktyką. Jest to jedna z metod fizjoterapeutycznych, polegającej między innymi na specjalnie opracowanym masażu. Oprócz masażu terapeuta stosuje także różne techniki ucisku i rozmaite chwyty. Mają one na celu przywrócenie stawom właściwej ruchomości, a także uśmierzenie pojawiającego się bólu.
Terapia manualna jest metodą fizjoterapii opartą na biomechanice i funkcji układu ruchu człowieka. Działanie to dotyczy pracy ze wszystkimi stawami, więzadłami i mięśniami. Terapia manualna polega na wspomaganiu leczenia schorzeń narządów ruchu, głównie przy chorobach kręgosłupa oraz zwyrodnieniach stawów. Można ją wykorzystywać w ortopedii i rehabilitacji, reumatologii i neurologii. Fizjoterapeuta poprzez ucisk odpowiednich punktów na ciele, stosując różne techniki terapii, dociera do miejsc bolesnych i przywraca równowagę mięśniową. Ma ona na celu przywrócenie właściwej ruchomości stawów oraz zminimalizowanie dolegliwości bólowych.
Terapia manualna – techniki
Można wyróżnić wiele technik leczniczych. Zaliczają się do nich:
- terapia tkanek miękkich,
- terapia nerwowo-mięśniowa,
- mobilizacje stawowe,
- manipulacje,
- ćwiczenia specjalistyczne.
W ramach terapii manualnej fizjoterapeuta wykonuje szereg zróżnicowanych technik i metod zabiegowych Należą do nich pchnięcia, mobilizacje i manipulacje wykonywane w ściśle określonych kierunkach przy użyciu odpowiedniej siły i prędkości, z zastosowaniem właściwego ułożenia ciała. Zabiegi manualne odznaczają się wysoką skutecznością. Jednakże należą one do jednych z najtrudniejszych do precyzyjnego wykonania przez terapeutę.
Terapia manualna – historia
Początki terapii manualnej sięgają czasów starożytnych, a jej elementy znajdowały się w systemach leczniczych wielu kultur, między innymi starożytnym, Egipcie i Grecji. Stosował ją również Hipokrates.
Z kolei w XIX wieku w Anglii, lekarze używali technik manualnych, by pomóc osobom z różnymi dysfunkcjami narządu ruchu. Z czasem terapia manualna dotarła do Stanów Zjednoczonych. Metoda ta gwałtownie rozwinęła się w drugiej połowie XX wieku.
Jakie korzyści daje terapia manualna?
Zabieg terapii manualnej znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje ból i ograniczenie ruchu w stawie.
Główne korzyści terapii manualnej polegają na tym, iż:
- zmniejsza ona ból,
- zwiększa ruchomość stawów oraz zakresu ruchu,
- poprawia elastyczność i ruchomość tkanek,
- zmniejsza stan zapalny tkanek miękkich oraz napięcie mięśni.
Ogromną zaletą terapii manualnej jest duże bezpieczeństwo i fakt, że leczenie opracowywane jest indywidualnie, z dostosowaniem do schorzenia i stanu pacjenta.
Wskazania do zastosowania terapii manualnej
Wskazaniami do stosowania terapii manualnej są:
- wszelkie bóle mięśni,
- schorzenia i dolegliwości bólowe kręgosłupa,
- rwa kulszowa i barkowa,
- bóle głowy i karku oraz bóle migrenowe,
- ból stawowy kończyn górnych i dolnych,
- stany przeciążeniowe tkanek,
- wady postawy
- zaburzenia napięcia mięśni okolic miednicy,
- napięcia wynikające ze stresu oraz zaburzenia snu,
- drętwienie kończyn i palców,
- częstomocz.
Przeciwwskazania do terapii
Jak w przypadkach wielu innych terapii tak i do poddania się terapii manualnej istnieją przeciwwskazania zarówno względne i bezwzględne. Do przeciwwskazań względnych, należą:
- przepuklina jądra miażdżystego,
- twardy opór w końcowym zakresie ruchu,
- osteoporoza,
- stany zapalne,
- hipomobilność,
- uszkodzenie struktur w przebiegu urazu,
- zmiany w strukturze tętnic kręgowych.
Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do podjęcia terapii manualnej są:
- nowotwory,
- gruźlica kości,
- zaburzenia psychiczne,
- złamania,
- zwichnięcia i dyslokacje stawów,
- zaburzenia rozwojowe i wady wrodzone,
- zaawansowana osteoporoza,
- kręgozmyk,
- młodzieńcza martwica kości.