Starosłowiański masaż brzucha to jedna z technik masażu, która może przynieść dobroczynny wpływ na zdrowie. Poprawia on bowiem nie tylko prace narządów jamy brzusznej ale ma potwierdzone działanie na wiele schorzeń pozornie z nią niezwiązanych.
Czym jest starosłowiański masaż brzucha?
Starosłowiański masaż brzucha, zwany również Terapią wisceralną, to stara technika masażu wykonywana na przedniej powłoce brzusznej. Została ona stworzona przez rosyjskiego lekarza Aleksandra Ogułowa. Terapia za pomocą starosłowiańskiego masażu brzucha zakłada, że przyczyną wielu chorób występujących u człowieka są zastoje żylne i limfatyczne, które mają miejsce w narządach wewnętrznych i ich okolicach oraz przemieszczenia narządów następujące w wyniku urazu czy wysiłku fizycznego.
Terapia wisceralna z wykorzystaniem odpowiednich technik jest w stanie zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować wiele dolegliwości układu pokarmowego oraz moczowo-płciowego, a także narządu ruchu.
Skuteczność i bezpieczeństwo Starosłowiańskiego Masażu Brzucha jest zweryfikowane przez lekarzy. Metodyka postępowania w terapii wisceralnej powstała na bazie wiedzy uzyskanej na Uniwersytecie Medycznym we Lwowie.
Jakie są efekty terapii za pomocą Starosłowiańskiego Masażu Brzucha?
Istotą tego masażu jest rozluźnianie narządów wewnętrznych pod wpływem ucisków. Aktywuje ono naturalny proces samoleczenia oraz oczyszcza układ pokarmowy. Ponadto terapia ma dobry wpływ na pracę narządów wewnętrznych, zmniejsza napięcia, przykurcze i zastoje i przeciwdziała niestrawnościom i zatwardzeniom oraz odtruwa organizm.
Dzięki odpowiednim technikom manualnym, które stosują terapeuci wisceralni, można znormalizować napięcie powięzi oraz poprawić przepływ krwi w narządach wewnętrznych i jamie brzusznej. Ma to korzystny wpływ na metabolizm oraz odporność organizmu.
Poprawa działania jamy brzusznej wpływa na lepsze dotlenienie klatki piersiowej, kręgosłupa, głowy i mózgu oraz kończyn górnych i dolnych. Lepsze ukrwienie ułatwia również walkę organizmu z infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi, grzybami i pasożytami
Ponadto masowanie powłok brzusznych ułatwia odtruwanie i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, chroniąc przed stanami zapalnymi czy powstawaniem kamieni w nerkach, czy też pęcherzyku żółciowym.
Na co pomaga starosłowiański masaż brzucha?
Terapia wisceralna Ogułowa, czyli starosłowiański masaż brzucha wpływa na:
- poprawę pracy żołądka, wątroby, trzustki i pęcherzyka żółciowego,
- polepszenie trawienia, perystaltyki jelit,
- usuwanie kamieni kałowych z jelita grubego,
- lepszą pracę nerek, pęcherza moczowego i organów płciowych,
- odtrucie organizmu,
- normalizację i przyspieszenie metabolizmu,
- rozluźnienie mięśni gładkich,
- zmniejszenie napięć między narządami a kręgosłupem,
- lepsze mikrokrążene krwi i limfy,
- zapobieganie obrzękom,
- stymulację enzymów trawiennych.
Przy jakich schorzeniach zaleca się terapię wisceralną?
Starosłowiański masaż brzucha można stosować w ostrych stanach bólowych np. po przebytych wypadkach czy urazach klatki piersiowej lub jamy brzusznej. Sprawdza się on również w przewlekłych dolegliwościach układu pokarmowego, zaburzeniach trawienia, wzdęciach, odczuwaniu zgagi, zaparciach, problemach z odchudzaniem, nietolerancjach pokarmowych oraz w przypadku schorzeń takich jak:
- zapalenie lub kamienie pęcherzyka żółciowego, trzustki, oskrzeli czy jelit,
- stany zastoinowe wątroby, nerek,
- zaburzenia płuc i serca,
- choroby tarczycy,
- przewlekły ból macicy,
- bolesne miesiączkowanie,
- skutki menopauzy,
- ból związany z bliznami,
- zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego,
- nietrzymanie moczu.
Jak wygląda starosłowiański masaż brzucha?
Najpierw terapeuta przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Następnie poprzez odpowiednie techniki manualne wykonywane na przedniej ścianie brzucha rozluźnia on tkanki powięziowe jamy brzusznej, klatki piersiowej oraz miednicy.
Przeciwwskazania do terapii
Istnieje kilka schorzeń, przy których stosowanie starosłowiańskiego masażu brzucha nie jest wskazane. Nalezą do nich:
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- gorączka,
- przeziębienie,
- wszelkiego rodzaju choroby nowotworowe,
- ostra choroba narządów jamy brzusznej,
- krwotoki wewnętrzne i świeże rany,
- choroba zakrzepowa naczyń krwionośnych,
- wczesna ciąża,
- choroby weneryczne,
- gangrena,
- ostra gruźlica,
- choroby psychiczne.