Problem ze stawami coraz częściej pojawia się nie tylko u ludzi starszych, ale również wśród młodych. Rozmaite dolegliwości, które związane są ze stawami, mają różne przyczyny, niemniej jednak są niezwykle uciążliwe. Część osób niestety bagatelizuje oznaki ciała wskazujące na to, że coś jest nie tak. Zamiast udać się do specjalisty, decydują się na kontynuowanie aktualnego trybu życia, licząc, że ból sam zniknie. Jeśli przyczyny tkwią np. w nadwadze, otyłości, trwałym spędzaniu czasu w jednej pozycji, okazać się może, że ból stawów nie tylko nie znika, ale wręcz ulega pogłębieniu. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest określenie, jakie są przyczyny bólu stawów i co możemy zrobić z zastaną sytuacją.
Dlaczego bolą nas stawy?
Bóle stawów są typem schorzenia dotykającym ludzi w każdym wieku. Choć wraz z wiekiem ryzyko poważnego uszkodzenia stawów jest poważniejsze, problem ten nie powinien być bagatelizowany przez ludzi młodych. Najczęstszą przyczyną bólu stawów jest niewłaściwy styl życia. Eksperci podkreślają, że długotrwałe utrzymywanie jednej, niezmieniającej się pozycji może być niezwykle uciążliwe dla stawów, powodując tym samym ból całego ciała. Równie ryzykowne jest garbienie się w trakcie stania lub chodzenia. Przyjmowanie takiej postawy przeciąża mięśnie, więzadła i właśnie stawy. To właśnie stawy najbardziej cierpią w wyniku nadmiernego obciążenia. Przyczyną może być np. nadwaga lub otyłość, które sprawiają, że stawy zmuszone są do dźwigania dodatkowych kilogramów. Ból stawów może wynikać również z urazu lub kontuzji, która pojawia się np. w wyniku nadwyrężenia u biegaczy. Jednocześnie warto zauważyć, że ból stawów może dotyczyć różnych części ciała i w każdym przypadku przyczyna może być nieco inna.
Objawy bólu stawów
Ból stawów prawidłowo należy dzielić na:
- zapalny – w tym stanie występuje zaczerwienienie oraz ciepłota stawu, ale głównym wyróżnikiem stanu zapalnego jest wyraźna opuchlizna w obrębie stawu,
- niezapalny – zaobserwować możemy zaczerwienienie stawu oraz wyraźną ciepłotę. Jednocześnie nie będzie widocznej opuchlizny.
Ból stawów może być jednostawowy (boli nas jeden staw) bądź wielostawowy. W drugim przypadku boli nas jednocześnie pięć lub więcej stawów. Wśród objawów można wymienić nie tylko ból stawu, ale i struktur, które go otaczają. Na naszą uwagę powinny zasługiwać obrzęki, zaczerwienienia oraz utrata pełnej sprawności kończyny. Objawem może być zaburzenie ruchomości np. w wyniku bólu stawu w kolanie.
Co zrobić, jeśli doskwiera nam ból stawów?
Dostrzegając wyraźne objawy bólu stawów, z pewnością warto skonsultować się ze specjalistą. Choć jest to konieczne przy zaostrzonych objawach np. kiedy odczuwamy mocny ból stawów, wizyta u lekarza nie powinna być odwlekana. Jednym z możliwych rozwiązań jest udanie się do fizjoterapeuty, który dokona diagnozy oraz pomoże wdrożyć konkretne działania pozwalające na poradzenie sobie z bólem stawów. Wskaże on nam ćwiczenia, które należy wykonywać, a także skoryguje błędy, jakie będziemy przy tym popełniać.