Wśród licznych problemów fizjologicznym na uwagę zasługuje również nietrzymanie moczu. Jest to problem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć jest to głównie kobieca przypadłość, nie brakuje również i mężczyzn, którzy mają z tym problem. W przypadku kobiet rozwiązaniem problemu zdaje się fizjoterapia urogenikologiczna. Wizyta u fizjoterapeuty będzie wskazana zarówno dla mężczyzny, jak i kobiety.
Jak prawidłowo przebiega proces oddawania moczu?
Na początku należy wyjaśnić, jak w ogóle przebiega kontrolowany proces oddawania moczu. To właśnie w jego trakcie mocz przechodzi przez cewkę moczową, a zamknięcie i otwarcie tej cewki przebiega dobrowolnie. Pełny pęcherz wysyła odpowiedni sygnał do mózgu, który rozluźnia mięśnie dna miednicy i wywołuje skurcz mięśni pęcherza. Co za tym idzie, prawidłowe oddawanie moczu oznacza, że my sami decydujemy, czy chcemy opróżnić pęcherz, czy też chcemy się z tym wstrzymać. W tym miejscu pojawia się właśnie nietrzymanie moczu.
Nietrzymanie moczu – czym jest?
W przypadku mimowolnego, całkowitego bądź częściowego opróżnienia pęcherza moczowego możemy mówić o nietrzymaniu moczu. Jest to stan, w którym doszło do zaburzenia któregoś etapu procesu wydalania moczu. Nieprawidłowość anatomiczno-funkcjonalna tego typu nie dotyczy jedynie osób w podeszłym wieku, ale możne spotkać zarówno kobiety, jak i mężczyzn w każdym przedziale wiekowym. Nietrzymanie moczu dzieli się na dwa najczęściej występujące typy:
- nietrzymanie moczu z naglącym parciem,
- wysiłkowe nietrzymanie moczu.
Fizjoterapia w nietrzymaniu moczu
Niezwykle ważne w walce z nietrzymaniem moczu jest udanie się do specjalisty. Podstawowym działaniem jest reedukacja oraz umocnienie mięśni dna miednicy. Należy pamiętać, że jeśli przyczyną nietrzymania moczu jest wypadanie narządów (ma to miejsce u części kobiet) konieczne okazuje się podjęcie interwencji chirurgicznej. Po niej kluczowe jest udanie się do fizjoterapeuty, który wspomoże pacjenta w powrocie do sprawności fizycznej. Co więcej, fizjoterapia pomoże nawet przed operacją, a także w sytuacji, kiedy zabieg okazuje się niepotrzebny. W każdym z tych przypadków jest ona w stanie skutecznie wspomóc proces odbudowy mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe trzymanie moczu. Fizjoterapeuta pomoże również przeprowadzić odpowiednie treningi, wskazując prawidłowe i nieprawidłowe metody wykonywania ćwiczeń.
Trening pęcherza moczowego
Przykładowym ćwiczeniem, które często jest proponowane przez fizjoterapeutów, jest trening pęcherza moczowego. Ma on na celu wyleczenie nietrzymania moczu poprzez przywrócenie u pacjenta prawidłowych wzorów oddawania moczu. W ćwiczeniu dokonuje się również wypracowania nowych nawyków, które pozwalają nam na regularne, kontrolowane opróżnianie pęcherza. Trening polega na ponownej nauce mechanicznego opróżniania pęcherza w sytuacji, w której nie dochodzi do parcia na pęcherz. Dzięki temu stopniowo można wydłużać czas pomiędzy kolejnymi wizytami w toalecie.