Nazwą Qigong określa się ćwiczenia oddechowe pochodzące jeszcze ze starożytnych Chin. Termin ten składa się z dwóch części – „qi”, czyli energii życiowej oraz „gong”, oznaczającego perfekcyjne opanowanie czegoś. Jest to odmiana ćwiczeń, mających na celu pobudzenie przepływu życiowej energii qi w ciele dla wzmocnienia odporności i samoleczenia.
Czym jest Qigong?
Qigong to ćwiczenia z energią zwaną qi. Medycyna chińska określa tym mianem energię, która krąży w ciele człowieka.
Qigong nazywa się inaczej stylem lecącego żurawia, albowiem ruchy przy wykonywaniu ćwiczeń przypominają płynne ruchy żurawich skrzydeł. Ptak ten jest bowiem chińskim symbolem pacyfizmu i długowieczności.
Według filozofii i medycyny chińskiej człowiek jest cząstką wszechświata. Otrzymuje on od niego energię zwaną qi, która krąży po meridianach rozmieszczonych w całym organizmie. Niezakłócony przepływ tej energii zapewnia zdrowie, natomiast jej zablokowanie lub zakłócenie wpływa negatywnie na czynności i funkcje organizmu. Jego leczenie polega na przywróceniu przepływu energii, której wzbudzeniu i zharmonizowaniu służą ćwiczenia Qigong.
Na ukształtowanie ćwiczeń Qigong wpływ miały różne nauki i filozofie m.in. taoizm, buddyzm, konfucjanizm, teorie medyczne, rozwój technik Wushu, oraz wierzenia ludowe, które wzbogacały je o nowe punkty widzenia i rozumienia. Przez długi okres ukształtowało się wiele szkół Qigongu, a każda z nich posiada własną filozofię i metody ćwiczeń.
Ćwiczenia Qigong skupiają się przede wszystkim na:
- właściwej postawie ciała,
- kontrolowanym oddychaniu,
- skoncentrowanej medytacji,
- świadomym kierowaniu przepływem energii w ciele,
- delikatnych ruchach.
Wszystkie te czynniki muszą bowiem harmonijnie ze sobą współgrać. Ćwiczący uczy się świadomie kierować przepływ swojej energii do wybranych obszarów i narządów dotkniętych chorobą. Same ćwiczenia Qigong to płynne i miękkie wykonywanie, sekwencji ruchowych połączonych z prawidłowym oddechem i koncentracją.
Efekty ćwiczeń
Doświadczenia kliniczne wykazały, że Qigong:
- zapobiega rozwojowi chorób,
- leczy niektóre schorzenia,
- utrzymuje dobry stan zdrowia.
Udowodniono, że regularnie wykonywane ćwiczenia Qigong mogą przynieść korzystne działania takie jak:
- wzmocnienie mięśnia sercowego,
- regulacja pracy ośrodkowego układu nerwowego,
- pobudzenie krążenia,
- obniżenie ciśnienia,
- poprawa metabolizmu,
- poprawienie funkcji żołądka i jelit,
- zwiększanie syntezy enzymów trawiennych,
- pobudzanie działania gruczołów dokrewnych,
- lepsze dotlenienie.
Wyniki badań pacjentów z posiadaną chorobą zwyrodnieniową, astmą, cukrzycą i zaburzeniami żołądkowymi wskazały delikatną poprawę stanu i dużą samopoczucia badanych. Ćwiczenia te stabilizują również aktywność kory mózgowej, pomagają przy bezsenności oraz zmniejszają przewlekłe bóle. Sprawdzają się one głównie u osób zestresowanych, żyjących w pośpiechu lub prowadzących siedzący tryb życia.
Jak praktykować Qigong?
Aby prawidłowo praktykować Qigong, należy wybrać odpowiednie miejsca do ćwiczeń. Dobrze jest robić to w cichym, spokojnym miejscu, przy świeżym powietrzu. Najlepszy do tego celu będzie bezwietrzny teren w pobliżu lasu lub nad jeziorem.
Istotna jest również pora ćwiczeń. Najlepiej jest robić to rano wraz z wchodem słońca, kiedy wzrasta energia yang. Warto też ćwiczyć po przyjściu z pracy oraz przed snem.
Po pewnym czasie uprawiania Qigong zaczynamy czuć ciepło albo mrowienie w dłoniach znak przepływającej energii. Na początku u osób chorych mogą pojawić się objawy takie jak wymioty, biegunka, bóle w różnych okolicach ciała, a nawet temperatura. Jest to znak, że organizm przezwycięża chorobę, a objawy te wkrótce ustępują. Qigong może ujawnić też ukrytą chorobę, która pojawia się po rozpoczęciu ćwiczeń, jednak pozwalają one ją często w krótkim czasie przezwyciężyć.
Ważne jest, aby przestrzegać kolejności ćwiczeń. Natomiast jeśli ktoś nie jest w stanie wykonać któregoś ćwiczenia, powinien nie zrażając się, zrobić kolejne. Ćwiczenie jednej grupy meridianów wpływa bowiem na odblokowanie innych i przywrócenia w nich harmonii.
Qigong koncentruje się na eliminowaniu nadmiaru negatywnych myśli, działa odprężająco na serce, powoduje wyciszanie i łagodzenie stresu. Pozytywny wpływ Qigongu na serce powoduje uregulowanie funkcji wszystkich organów wewnętrznych.