Kręgosłup podpiera całe nasze ciało. Większość naszych problemów z nim zaczyna się już w dzieciństwie. Najczęstsze wady kręgosłupa to krzywe, okrągłe lub wklęsłe plecy. Mogą one prowadzić do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, niewydolności układów krążenia i oddechowego oraz złej pracy organów wewnętrznych. Dlatego też należy im zapobiegać.
Z czego składa się kręgosłup?
Kręgosłup składa się z 33 lub 34 kręgów, 7 z nich to kręgi szyjne. Pozwalają one ruszać głową na boki, w górę i w dół. Żeby kręgosłup był giętki, a kręgi nie zderzały się ze sobą i nie miażdżyły się wzajemnie, są porozdzielane krążkami międzykręgowymi zwanymi dyskami. Leżą one między kręgami na cienkiej warstwie chrząstki. W środku każdego z nich znajduje się tzw. jądro miażdżyste wypełnione galaretowatą substancją. Te dyski pełnią funkcję amortyzatorów, gdy się poruszamy.
Najczęstsze wady kręgosłupa
Do najczęstszych wad postawy należą:
Skolioza – skrzywienie boczne. Widocznym jej sygnałem jest niesymetryczne ułożenie łopatek. Jest to najczęstsza wada kręgosłupa, i ma ją obecnie co 10 dziecko. Schorzenie to powstaje w czasie najszybszego wzrostu dziecka, czyli między 6 a 24 miesiącem życia. Inne okresy życia dziecka, kiedy może pojawić się ta wada to czas między 5 a 8 oraz 11 a 14 rokiem życia. Do przyczyn skoliozy należą: wady wrodzone kręgosłupa, zła budowa miednicy, nierówna długość nóg, a także zła postawa.
Lordoza – to inaczej wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym w kierunku przednim. Plecy stają się wówczas wklęsłe, a brzuch robi się wystający. Jej powodem może być: krzywica, gruźlica, porażenie mięśni grzbietu oraz zwichnięcie biodra.
Kifoza – czyli nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym ku tyłowi. Może ją powodować krzywica lub zgniecenia kręgu.
Bóle kręgosłupa – przyczyny
Do przyczyn bólu kręgosłupa należą przede wszystkim:
- brak ruchu,
- obciążanie kręgosłupa,
- zła postawa ciała,
- stres.
Czynniki te prowadzą do schorzeń kręgosłupa, takich jak wady postawy i choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Na stan kręgosłupa niekorzystny wpływ ma zbyt mała ilość ruchu, która skutkuje stopniowym słabnięciem mięśni i nadmiernym obciążeniem kręgów i dysków. Również chodzenie z głową opuszczoną ku dołowi i wypiętym brzuchem prowadzi do deformacji kręgosłupa. Powoduje bowiem modyfikację jego naturalnych krzywizn, co wywołuje zaburzenia w funkcjonowaniu wspierających go mięśni. W wyniku tego, cierpimy na wady postawy a dyski i stawy, łączące poszczególne kręgi kręgosłupa, ulegają uszkodzeniom. Należy wrócić uwagę, że również stresujące sytuacje negatywnie wpływają na stan kręgosłupa, ponieważ adrenalina powoduje długotrwałe napięcie i przeciążenie mięśni. Innym powodem występowania wad kręgosłupa jest nieprawidłowy sposób podnoszenia ciężkich przedmiotów. Nadmierne obciążanie kręgosłupa występuje także w czasie codziennych czynności, które wykonujemy przez dłuższy czas bez zmiany pozycji ciała.
Domowe środki zapobiegające bólom kręgosłupa
Przy lekkich bólach kręgosłupa możemy stosować proste metody, które mogą przynieść nam ulgę. Nalezą do nich:
- gorąca kąpiel,
- gorące lub zimne kompresy,
- okłady z ryżu, octu jabłkowego, ziół takich jak rozmaryn, rumianek, czy lawenda, miodu, kory białej wierzby lub bazylii,
- herbatki przeciwzapalne, rozgrzewające i przeciwobrzękowe z imbiru,
- ćwiczenia.
W przypadku uporczywych bólów niezbędna może okazać się rehabilitacja, dostosowana do danego zaburzenia. Niekiedy, gdy pacjenci na jej skutek odczują ulgę, rezygnują z dalszych zabiegów, i wkrótce dolegliwości znów się pojawiają. Praca z terapeutą, poza wyeliminowaniem bólu, ma na celu nauczenie pacjenta prawidłowych wzorców ruchowych.