Na bóle głowy skutecznie pomaga fizjoterapia.

Bóle głowy a fizjoterapia

Wizyta u fizjoterapeuty z  powodu bólu głowy o charakterze napięciowym to całkiem dobry pomysł. Terapia bazująca na głównie na masażu w obszarze podpotylicznym pozwala rozluźnić napięte mięśnie, zwiększyć miejscowe ukrwienie i zredukować stres, a tym samym zlikwidować uporczywe bóle głowy.

Jakie rozróżniamy bóle głowy?

Ból głowy dotyczy każdego. Ponad 90 proc. osób przynajmniej raz w życiu odczuwała ból głowy, który uniemożliwiał normalne funkcjonowanie. Jak się okazuje, około 75 proc. społeczeństwa cierpi na napięciowy ból głowy, rozszerzający się na kark i powodujący jego sztywność.

Bóle głowy dzielą się na pierwotne, których powód znajduje się w głowie oraz wtórne spowodowane chorobą lub alergią. Do pierwotnych należą bóle:

  • napięciowe spowodowane przez stres. Stanowiące nawet 80% wszystkich bólów głowy.
  • klasterowe – ostre i przeszywające bóle głowy obejmujące obszar jednego oka lub jednej strony twarzy. Często pojawiają się w seriach i częściej nękają mężczyzn niż kobiety.
  • migrenowe są silne, pulsujące z wnętrza głowy. Zwykle obejmują jedną stronę i mogą trwać po kilka dni. Towarzyszyć im mogą nudności i wymioty oraz zaburzenia pola widzenia. Te bóle głowy częściej dotyczą one kobiet. Spowodowane są odwodnieniem, niedożywieniem czy zaburzeniami hormonalnymi.

Z kolei do wtórnych bólów głowy zaliczamy bóle:

  • alergiczne – które powstają w wyniku reakcji alergicznej albo stanu zapalnego zatok,
  • hormonalne  – związane ze zmianami poziomu hormonów w organizmie,
  • kofeinowe pojawiające się w przy odstawieniu kawy,
  • powysiłkowe pojawiające się po intensywnym wysiłku fizycznym,  związane z chwilowymi skokami ciśnienia tętniczego,
  • nadciśnieniowe – świadczące o nagłym wysokim ciśnieniu krwi,
  • polekowe  – będące skutkiem stosowania niektórych leków.

Pomoc u fizjoterapeuty okazuje się najskuteczniejsza przy bólach głowy o charakterze napięciowym.

Dlaczego stres odgrywa dużą rolę w napięciowym bólu głowy?

W odpowiedzi na strach przed czymś lub myśląc o czymś stresującym, przyjmujemy tzw. pozycję przestrachu. Polega ona na skróceniu całej przedniej części ciała celem ochrony narządów wewnętrznych.

Stresując się, przyjmujemy pozycje zgięciową z głową uciekającą do przodu i uniesionymi barkami, tak aby schować głowę. Szczególnie niebezpieczny jest ruch przodo- pochylenia głowy, powodujący napięcie przedniej ściany szyi i jednocześnie blokujący tylną ścianę w wydłużeniu. Problem pojawia się, gdy pozycja ta jest utrzymywana dłuższy okres. Dochodzi wtedy do zaburzenia napięć w obrębie splotu szyjnego, naczyń krwionośnych oraz przepony.

Masaż to skuteczny sposób leczenia bóli głowy.

Napięciowe bóle głowy – leczenie fizjoterapeutyczne

Skuteczną metodą z pozbyciem się objawów bólu głowy jest manualna terapia tkanek miękkich w wykonaniu fizjoterapeuty. Za szczególnie skuteczne wskazuje się:

  • techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego,
  • techniki mobilizacji odcinka szyjnego,
  • łagodne metody rozciągania i terapii punktów spustowych,
  • ćwiczenia relaksacji odcinka szyjnego.

Fizjoterapia powoduje rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni, których przewlekłe napięcie może promieniować do głowy, oraz zwiększa miejscowe ukrwienie i drenaż płynów.

Metody pracy z pacjentem

Z pacjentem pracować można w różnego rodzaju formach . Należą do nich:

  • MTG, czyli masaż tkanek głębokich polegający na opracowaniu napiętych, zaryglowanych w skróceniu lub rozciągnięciu mięśni, które powodują ból lub prowokują inne tkanki do manifestowania go.
  • FDM wymagająca najczęściej opracowania przepukliny punktu spustowego. Terapia tą metodą przynosi spektakularne efekty i jest dość bolesna, choć najczęściej krótka.
  • Cenny element terapii stanowią też manipulacje i mobilizacje. Gdy napięcie tkanek miękkich powoduje blokady stawowe, można stosować terapię miękko tkankową oraz komponentę stawową.

Wśród innych metod leczenia bólów głowy spotkać się można także z chiropraktyką oraz akupunkturą.

Terapia leczenia bólu głowy bardzo często niezwykle korzystnie wpływa również na inne odczuwane dolegliwości. Wpływa ona na poprawę sylwetki. Dobrze działa też na zakres ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa, rozluźnia mięśnie okolicy szyi i karku oraz wpływa na lepszy sen.

Przewiń do góry