Endometrioza – na czym polega?

Nieprzyjemny ból w okolicach miednicy, który często towarzyszy menstruacji to endometrioza. Ból może jednak występować niezależnie od fazy cyklu. W wielu przypadkach jest na tyle uciążliwy, że dezorganizuje codzienne funkcjonowanie. W artykule przedstawiamy, na czym polega endometrioza, jakie są jej przyczyny, objawy, a także jak wspomóc jej leczenie. 

Czym jest endometrioza?

O endometriozie mówi się wtedy, kiedy komórki błony śluzowej wyścielającej wnętrze macicy, znajdują się poza nią. Ogniska endometriozy zlokalizowane są najczęściej w okolicach narządów rozrodczych. Zdarza się jednak, że mogą znajdować się w innym położeniu, np. w obrębie błony śluzowej pęcherza moczowego, jelita grubego, czy jamy brzusznej. 

Ból w przypadku endometriozy jest bardzo uciążliwy. Jest to wynik tworzenia się zrostów na skutek przewlekłego stanu zapalnego lub naciekaniu włókien nerwowych. Endometrioza znacznie ogranicza codzienne funkcjonowanie, a także zaburza czynności seksualne i społeczne. Początkowo objawy pojawiają się w okresie miesiączki, ale w miarę rozwoju choroby, mogą występować nieprzerwanie. 

Jakie są przyczyny endometriozy?

Mimo że jest ona znana od wielu lat, to przyczyny endometriozy nie są do końca znane. Powstało jednak kilka teorii na ten temat. Jedna z nich mówi, że w trakcie obfitej miesiączki krew razem z komórkami błony śluzowej przedostaje się wstecznie do jamy brzusznej. Tam komórki zasiedlają się i zaczynają żyć poza jamą macicy. Istnieją również dowody na to, że endometrioza ma podłoże genetyczne oraz jest związana z zaburzeniami hormonalnymi i immunologicznymi. Częściej dotyka kobiety, których krewne również miały podobne objawy. 

Jakie są objawy endometriozy?

Najbardziej charakterystycznym objawem endometriozy jest regularnie pojawiający się ból zlokalizowany najczęściej w pachwinie, w dole brzucha lub w okolicach odbytu. Dolegliwości pojawiają się lub znikając wraz z miesiączką. Oprócz tego endometrioza sprawia, że miesiączki są bolesne oraz bardzo obfite. Ból związany z endometriozą może być odczuwany: 

  • przed, w trakcie lub po menstruacji, 
  • w trakcie owulacji, 
  • w trakcie lub po stosunku płciowym, 
  • podczas oddawania moczu. 

Do dodatkowych objawów endometriozy zalicz się:

  • powtarzające się wzdęcia, 
  • biegunka lub zaparcia, 
  • krwawienie z dróg rodnych, 
  • uczucie osłabienia. 

Warto również zwrócić uwagę, że najpoważniejszym objawem endometriozy jest bezpłodność. Wykazano, że endometrioza występuje u co trzeciej kobiety mającej problem z zajściem w ciążę.

Endometrioza a dieta

W ostatnim czasie dużą wagę w leczeniu endometriozy zwraca się na odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Warto zwrócić uwagę na to, że dzięki włączeniu większej ilości warzyw czy owoców do swojej diety, a także zminimalizowanie jedzenia mięsa, można zmniejszyć ryzyko zachorowania na endometriozę. Dużą rolę odgrywa także wysiłek fizyczny. Kobiety aktywne, regularnie uprawiające sport, są w mniejszym stopniu narażone na ryzyko tworzenia się zrostów, a także rzadziej skarżą się dolegliwości bólowe. 

Przewiń do góry