Nie wszystkie procesy związane z rozwojem dziecka przebiegają zawsze w sposób prawidłowy. Nasze pociechy borykają się bowiem niekiedy z wadami rozwojowymi lub trudnościami w utrzymaniu prawidłowej postawy. Aby zadbać o prawidłowy rozwój dziecka, warto aby obejrzał je fizjoterapeuta dziecięcy, który jest predestynowany do pracy z maluchami.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta dziecięcy?
Fizjoterapia pediatryczna związana jest m.in. ze sposobami układania, noszenia i pielęgnacji dziecka w celu zachowania prawidłowości w rozwoju. Taką pracę z maluchami może podejmować jedynie fachowiec, który ukończył profesjonalne szkolenia pediatryczne. Nazywa się go fizjoterapeutą dziecięcym. Ocenia on stan dziecka pod kątem wzorców ruchowych właściwych dla danego okresu rozwojowego. Analizuje też zachowania dziecka, aby stwierdzić, czy występują u niego jakiekolwiek zaburzenia pod kątem rozwoju.
Dzięki specjalistycznym poradom rodzice uczą się, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja niemowlęcia, jak je układać do snu, i jak bezpiecznie je nosić oraz czego unikać.
Do zakresu problemów, jakimi zajmuje się fizjoterapeuta dziecięcy, należą:
- diagnostyka niemowląt i małych dzieci,
- poradnictwo dla rodziców w zakresie pielęgnacji dziecka,
- terapia wad postawy i narządu ruchu skolioz i wad stóp u dzieci,
- działania usprawniające dzieci borykające się z chorobami neurologicznymi, genetycznymi, ortopedycznymi, metabolicznymi, czy reumatologicznymi,
- wspomaganie rozwoju psychomotorycznego wcześniaków i niemowląt z grupy ryzyka, oraz cierpiących na zaburzenia jakości i rozkładu napięcia mięśniowego czy asymetrię ułożeniową i funkcjonalną,
- wydawanie opinii do poradni psychologiczno — pedagogicznych.
Co daje wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego?
Fizjoterapeuta dziecięcy, jest osobą, która będzie w stanie najbardziej obiektywnie ocenić rozwój dziecka i odpowiedzieć na większość pytań z zakresu jego pielęgnacji. Wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego, pozwoli przeprowadzić specjalistyczną diagnozę rozwojową, uzyskać rzetelną ocenę rozwoju psychomotorycznego dziecka i dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń.
Wczesna wizyta u fizjoterapeuty pomoże w dobraniu odpowiednich dla dziecka technik wsparcia rozwoju psychomotorycznego. Niewielka zmiana nawyków, takich jak układanie dziecka w łóżeczku czy sposób podawania malucha drugiej osobie, może pozwolić wyeliminować problemy związane z jego z rozwojem. Spotkanie ze specjalistą może rozwiać wątpliwości rodzica co do stanu zdrowia pociechy oraz zaopatrzyć go w wiedzę na temat poszczególnych etapów rozwoju.
Fizjoterapia dziecięca dotyczy wspomagania rozwoju psychomotorycznego dzieci w różnym wieku z różnorodnymi zaburzeniami funkcji układu nerwowego lub narządu ruchu. Może dopomóc zarówno noworodkom, czy niemowlętom z problemami z asymetrią, czy napięciem mięśniowym, jak i starszym dzieciom cierpiącym na mózgowym porażenie dziecięce, stopy płasko – koślawe, zespół Downa czy postawę skoliotyczną.
Kiedy dziecko powinien zobaczyć fizjoterapeuta dziecięcy?
Do gabinetu fizjoterapeuty dziecięcego powinni trafić rodzice, którzy zauważyli pewne nieprawidłowości w rozwoju dziecka, niekorelujące z przyjętymi wzorcami. Jeśli dziecko nie potrafi utrzymać jednolitej pozycji ciała, jest apatyczne, nie wykazuje zainteresowania przestrzenią, warto przeanalizować zachowanie malucha.
Początkowe problemy nie muszą oznaczać ciężkich wad ani chorób — mogą jednak być oznaką kłopotów ze zdrowiem, Warto bowiem działać prewencyjnie, przed pojawieniem się problemu i zorientować się, jakiego rodzaju wsparcia potrzebuje nasza pociecha. Do specjalisty powinniśmy trafić, gdy dziecko:
- przyjmuje stale tylko jedną pozycję i nie chce jej wcale zmieniać,
- patrzy tylko w jednym kierunku,
- wykazuje większą aktywność wyłącznie jedną częścią ciała,
- przejawia niepokojące zachowania głowy, np. wygina ją w jedną stronę.
Zaniepokoić powinno również:
- Układanie się malucha w literę C
- Niechęć do leżenia na brzuchu,
- Wyginanie się w łuk na brzuchu albo plecach,
- Brak zainteresowania otaczającym go światem,
- Brak podążania wzrokiem za ręką rodzica albo zabawką,
- Trudności w czynnościach pielęgnacyjnych.