Narciarstwo, jak wiele innych sportów, niesie ze sobą ewentualność kontuzji. Najczęściej zdarzają się one osobom pomiędzy 24 a 35 rokiem życia oraz nastolatkom. Do czynników ryzyka można zaliczyć małe doświadczenie na stoku, wysoką wartość BMI, duży poziom trudności trasy zjazdowej oraz niewystarczające przygotowanie do nart. Podatne na szybkie zmęczenie ciało, spadek koncentracji oraz słabe mięśnie mogą sprawić że wymarzony urlop zakończy się pobytem w szpitalu. Co możemy więc zrobić by tego uniknąć?
Jakie są najczęstsze kontuzje u narciarzy?
Kontuzje miłośników białego szaleństwa są w dużym stopniu wynikiem braku przygotowania do nart. Dotyczą one najczęściej więzadeł kolana i spowodowane są upadkiem, podczas którego nie wypięły się buty. Poza tym, mamy też do czynienia ze skręceniami lub zwichnięciami stawu, złamaniami kości czy pęknięciem lub nawet zmiażdżeniem łąkotki. Do częstych uszkodzeń dochodzi także w obrębie łydki i stopy – naderwanie mięśnia brzuchatego łydki, skręcenie i złamanie w obrębie stawu skokowego.
Z kolei do najczęstszych urazów kończyn górnych zaliczyć można uraz stożka rotatorów, przednie podwichnięcie stawu ramienno-barkowego, skręcenie stawu barkowo-obojczykowego, złamanie obojczyka oraz złamanie nasady bliższej kości ramiennej. Popularny jest także „kciuk narciarza” oraz uszkodzenia nadgarstków. Kolejny obszar, w którym wielu miłośników sportów zimowych doznaje urazów, to tułów, biodra i uda oraz dolne partie nóg. Do najgroźniejszych kontuzji bez wątpienia jednak należy zaliczyć urazy kręgosłupa i głowy.
Jakie powinno być właściwe przygotowanie do nart ?
Ponad połowa wszystkich narciarzy doznaje obrażeń w ciągu pierwszych dwóch dni urlopu narciarskiego. Aby się przed nimi uchronić, trzeba pamiętać o właściwym przygotowaniu, odpowiednich ćwiczeniach, ubiorze i dobrze dobranym sprzęcie.
Odpowiednie przygotowanie do nart przed sezonem:
- zmniejsza ryzyko urazów i kontuzji,
- pomaga w osiągnięciu techniki jazdy,
- umożliwia dłuższą, intensywną jazdę,
- zwiększa przyjemność z uprawiania sportu,
- pomaga zrzucić wagę,
- zmniejsza ryzyko przeciążenia stawów i mięśni.
Trening należy zacząć minimum 6 tygodni przed planowanym wyjazdem. Dzięki temu, nasze mięśnie stawy i więzadła, będą miały okazję przygotować się do nart. Powinny składać się na niego ćwiczenia wzmacniające konkretne partie mięśni, ćwiczenia na równowagę oraz rozciągające. Koniecznie też powinniśmy przypomnieć sobie techniki jazdy i sposób upadania. Wśród zalecanych ćwiczeń, które najlepiej wykonywać w ramach przygotowania do nartach trenerzy wymieniają przysiady, brzuszki, wykroki, wymachy ramion i nóg, nożyce. oraz robienie przysiadów na jednej nodze. Z kolei ogólną kondycję organizmu poprawiają popularne ćwiczenia aerobowe: pływanie, jazda na rowerze lub konna. Pierwsze treningi powinny trwać około 20 minut i stopniowo należy je wydłużać.
Przed wyjazdem na narty, trzeba pomyśleć również o przygotowaniu sprzętu, zwrócić uwagę na kask, kijki i same narty, które też wymagają odpowiedniego przygotowania. Dlatego też zanim wyruszymy na stok powinny być one odpowiednio nasmarowane, mieć naostrzone krawędzie oraz wyważone i ustawione wiązania.
Pamiętajmy też o odpowiedniej odzieży narciarskiej, która powinna być dobrej jakości.
Jak zachowywać się na stoku?
Pierwszego dnia na stoku, należy zrobić wystarczająco dużo przerw, oraz jeździć na łatwiejszych trasach i zakończyć aktywność już wczesnym popołudniem. Równie ważna jest rozgrzewka przed pierwszym zjazdem. W ten sposób ciało może przyzwyczaić się do wysokości, jak i wymagań. Jeśli po kilku pierwszych zjazdach zauważymy, że czujemy się niepewnie, warto wziąć udział w kursie narciarskim. Nie wolno również zapominać o kasku.
Jedną z najczęstszych przyczyn upadków i kolizji podczas jazdy na nartach jest nieuwaga. Dlatego podczas jazdy należy zawsze robić przerwy, spożywać niezbyt obfite przekąski i pić wystarczająco dużo – aby jeździć z większą koncentracją.
, .
.