Dłoń człowieka składa się z wielu mięśni, nerwów, kości i więzadeł. Urazy dłoni mogą pojawić się u pacjentów w różnym wieku. Rezygnacja z leczenia i rehabilitacji może prowadzić do niepełnosprawności w obrębie dłoni.
Urazy nadgarstka to jedne z najpopularniejszych problemów zdrowotnych w obrębie dłoni. Nawet niegroźny upadek może spowodować zwichnięcie lub złamanie nadgarstka i ograniczyć jego ruchomość. Nadgarstek składa się z 8 kości i jest on zaliczany do najbardziej złożonych stawów w ludzkim organizmie.
Uszkodzenie kompleksu chrząstki trójkątnej
Przyczyny uszkodzenia kompleksu chrząstki trójkątnej bywają zwyrodnieniowe i urazowe. Chorzy odczuwają ból nadgarstka po stronie łokciowej i często towarzyszy mu odgłos trzaskania – nawet przy niewielkim ruchu ręką.
Choroba de Quervaina
Choroba de Quervaina to zapalenie ścięgna mięśnia odwodziciela długiego kciuka i prostownika krótkiego kciuka. Objawia ją silny ból w nadgarstku i kciuku zwłaszcza przy jego odwodzeniu i prostowaniu oraz obrzęk i zaczerwienienie. Często choroba ma związek z przeciążeniem ręki.
Ganglion
Ganglion jest galaretowatą torbielą, powstającą w okolicy nadgarstka i wypełnioną płynem. Najczęściej występuje u pacjentów między 20. a 40. rokiem życia. Często urasta do sporych rozmiarów i powoduje osłabienie siły mięśni, zaburzenia czucia, uciążliwy ból nadgarstka. Powstawaniu ganglionu mogą sprzyjać przeciążenia, mikrourazy i stany zapalne.
Urazy dłoni – Skręcenia
Powstają one na skutek gwałtownego ruchu stawu. Połączone z naderwaniem torebek i więzadeł stawowych, mogą okazać się dużo groźniejsze. Objawiają się obrzękiem, dolegliwościami bólowymi oraz ograniczeniem ruchu.
Urazy dłoni – Zwichnięcia
Zwichnięcie stawów kości palców oraz nadgarstka spowodowane jest przemieszczeniem się kości w torebce stawowej lub wypadnięciem kości z torebki. Ból i obrzęk przy zwichnięciu jest większy niż przy skręceniu. Niekiedy pojawia się też krwiak.
Urazy dłoni – Złamania
Pęknięcie kości może nastąpić w każdym miejscu. Towarzyszy mu silny ból i obrzęk. Przy złamaniu zamkniętym skóra pozostaje nienaruszona. Z kolei w przypadku otwartego, kość rozrywa skórę i pojawia się krwawienie.
Zespół cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka występuje u 1 proc. populacji i należy do neuropatii uciskowych. Jest on konsekwencją silnego ucisku nerwu pośrodkowego. Sprzyjają mu choroby reumatyczne oraz pewne monotonne nawyki ruchowe ręki związane np. z używaniem myszki komputerowej. Powodują go też urazy. Chorzy odczuwają mrowienie, drętwienie palców oraz ból nadgarstka, osłabienie siły mięśniowej w obrębie kciuka i czucie w palcach.
Kciuk narciarza
Kciuk narciarza to uraz, którego można się nabawić również w innych dyscyplinach niż narciarstwo. Szczególnie zagraża on bramkarzom lub siatkarzom. Dolegliwość ta pojawia się też po upadku na rowerze MTB, gdzie kciuk może utknąć za kierownicą. Uraz polega na częściowym lub całkowitym zerwaniem więzadła pobocznego łokciowego w stawie śródręczno-paliczkowym z powodu upadku na wyprostowany kciuk. Do jego objawów należy ból u podstawy kciuka, obrzęk i siniak, zaczerwienie, tkliwość, osłabienie chwytu kciukiem, ból kciuka podczas ruchu oraz uciążliwość w wykonywaniu czynności takich jak trzymanie długopisu, czy odkręcenie słoika.
Drętwiące palce
Drętwienie palców rąk jest często bagatelizowane, jednak bywa ono sygnałem zmian, wskazujących na rozwijające się zaburzenia. Drętwiejące palce objawiają się jako mrowienie, uczucie wewnętrznej wibracji, szczypanie oraz znaczne oziębienie z zaburzeniem czucia. Jeżeli dysfunkcja ta nie jest spowodowana długotrwale utrzymywaną pozycją sprzyjającą uciśnięciu nerwów, może być charakterystyczna dla choroby ogólnoustrojowej organizmu lub być objawem tak zwanej neuropatii obwodowej, a także niedoboru witamin, lub minerałów.
Rehabilitacja dłoni i nadgarstka
W przypadku skręcenia chorzy powinni się skonsultować ze specjalistą i wykonać zdjęcie rentgenowskie. Natomiast przy zwichnięciu lub złamaniu muszą oni odbyć obowiązkowo wizytę u lekarza. Zaniechanie leczenia i rehabilitacji może pogłębić kontuzję i spowodować większe dolegliwości bólowe. Dłoń po urazie musi zostać odciążona i unieruchomiona. W przypadku złamań nadgarstka często unieruchomienie trwa kilka tygodni w ortezie na dłoń.
Oprócz samych ortez pomagają też zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak: pole magnetyczne i laseroterapia oraz właściwie dobrane ćwiczenia.