Otyłość i nadwaga, czyli nieprawidłowa masa ciała, to coraz poważniejszy problem zdrowotny. Towarzyszą jej zazwyczaj również inne choroby, takie jak: sercowo-naczyniowe, cukrzyca, obturacyjny bezdech senny czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Jak się okazuje, zastosowanie technik fizjoterapeutycznych wspomaga dietę stosowaną w celu redukcji masy ciała. Czym więc wyróżnia się rehabilitacja pacjentów z nadwagą i otyłością?
Nieprawidłowa masa ciała a fizjoterapia
Skuteczna fizjoterapia pacjentów z nadwagą i otyłością może okazać się pomocna w bardzo wielu dziedzinach życia pacjenta.
Wpływa bowiem na zmniejszenie masy ciała, przyspieszenie przemiany materii oraz poprawienie profilu lipidowego krwi. Ponadto działa też ona na optymalizację wrażliwości na działanie insuliny oraz uregulowanie ciśnienia tętniczego . Należy też pamiętać, iż rehabilitacja pacjentów otyłych poprawia u nich samopoczucie psychiczne, zwiększa energię i chęć do aktywności, a także przyspiesza powrót do zdrowia po urazach, zabiegach lub operacjach oraz ogranicza ryzyko wystąpienia kolejnych problemów zdrowotnych.
Specyfika przeprowadzania zabiegów u osób z nadwagą i otyłością.
Leczenie otyłości to skomplikowany proces. Bardzo często wymaga on współpracy lekarza, dietetyka i psychologa, a także fizjoterapeuty
Według szacunków otyłość i nadwaga występują nawet u 60 proc. ludności Polski i dotyczy niemal 60 milionów Europejczyków. Powstaje ona w wyniku nadmiernej podaży energii pokarmowej w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Jest to bowiem powodem odkładanie tkanki tłuszczowej.
Nie każdy fizjoterapeuta potrafi skutecznie zaopiekować się otyłymi pacjentami. Nie powinny one wykonywać bowiem niektórych ćwiczeń fizycznych i należy ich traktować w czasie rehabilitacji w szczególny sposób. Ponadto osoby z nieprawidłowa masą ciała są narażone na wystąpienie wielu chorób towarzyszących. Z uwagi na dużą masę wymagają one często specjalistycznego sprzętu, takiego jak chociażby łóżka do masażu. Częściej niż pacjenci o prawidłowej masie ciała przechodzą też one zabiegi lub operacje oraz obarczone ryzykiem pojawienia się komplikacji w czasie zabiegów. Dlatego też tak bardzo ważne jest, aby rehabilitacją w takim wypadku zajął się profesjonalista.
Nieprawidłowa masa ciała – jakie zabiegi rehabilitacyjne można stosować?
Rehabilitacja osób o nieprawidłowej masie ciała powinna składać się z różnego rodzaju zabiegów, terapii i ćwiczeń. Musi być ona bowiem dopasowana do indywidualnej sytuacji pacjenta. Najlepiej, aby łączyła ona ze sobą różne metody takie jak:
Ćwiczenia
Najbardziej zalecaną formą ćwiczeń dla osób z otyłością jest trening kardio. Ten rodzaj aktywności w największym stopniu przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej. Ma także wiele zalet zdrowotnych – wzmacnia serce i zwiększa przepustowość żył, dzięki czemu jest doskonałą profilaktyką chorób układu krążenia, z którymi często borykają się osoby otyłe.
Nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu (PNF)
PFN to metoda kompleksowej kinezyterapii, oparta na neurofizjologicznych zasadach wykonywania czynności ruchowych i ich rozwoju w trakcie życia człowieka, wykorzystywana do odzyskiwania utraconych lub kształtowania zaburzonych umiejętności ruchowych. Metoda uwzględnia odczuwanie własnego ruchu oraz skupia się na ułatwianiu ruchu zgodnego z fizjologicznymi sposobami wykonywania jak najbardziej skutecznej czynnościowo aktywności ruchowej.
Terapia manualna
Zabiegi terapii manualnej znajdują zastosowanie w przypadku gdy występuje ból oraz ograniczenie ruchu, czego przyczyną często bywa otyłość.
Masaż leczniczy
Masaż leczniczy wspomaga leczenie różnych dolegliwości zdrowotnych i wpływa pozytywnie na dobrostan całego ciała. Wspiera on tradycyjne formy leczenia i przyspiesza powrót pacjenta do sprawności. U pacjentów z otyłością można stosować masaż klasyczny, punktowy, głęboki, limfatyczny, relaksacyjny, a także odchudzający,
Fizykoterapia
Do zabiegów fizykoterapeutycznych należy m.in. laseroterapia, magnetoterapia, elektroterapia oraz światłoterapia. Mogą być one w razie potrzeby stosowane podczas rehabilitacji osób otyłych.
Ponadto bardzo ważną częścią rehabilitacji jest codzienna aktywność fizyczna. Przy zwiększonej masie ciała zaleca się przede wszystkim spacerowanie, pływanie oraz jazdę na rowerze. Wskazane jest również zrezygnowanie z korzystania z windy i chodzenie po schodach oraz jak najczęstszą zamianę poruszania się środkami komunikacji na marsz.
Aby fizjoterapia osoby otyłej mogła być skuteczna, wymaga ona zarówno zaangażowania chorego, jak i doświadczonego rehabilitanta.