Zdrowie latem to ochrona przed poparzeniami.

Zdrowie latem – jak zadbać o siebie w czasie urlopu?

Wreszcie mamy długo wyczekiwane lato. Nie nosimy już wielu warstw ubrań i chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, łapiąc promienie słońca. Wakacje stwarzają doskonałą okazję na zdrowotną odnowę organizmu, dlatego warto je wykorzystać, aby zbudować odporność, podnieść poziom serotoniny i wypocząć. Jak wobec tego dbać o zdrowie latem?

Zdrowie latem — właściwe nawodnienie

Latem organizm łatwiej odwadnia się z powodu wysokich temperatur i wzmożonego pocenia. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby pić odpowiednią ilość wody. Musi to być minimum 1,5 litra dziennie. Woda pozwala oczyścić organizm z produktów przemiany materii i innych toksyn, a także wspomaga proces trawienia. Aby wzmocnić jej oczyszczające działanie, można dodawać do niej świeży sok z cytryny.

W nawodnieniu organizmu mogą również pomóc herbaty, szczególnie biała i zielona, oraz mieszanki różnych ziół. Suchość odczuwana w ustach oraz uczucie pragnienia to sygnały świadczące o odwodnieniu naszego organizmu. Należy jednak unikać napojów alkoholowych i słodzonych napojów gazowanych, ponieważ mogą one prowadzić do większej utraty płynów.


Zdrowie latem — ochrona przed słońcem


Przebywając na zewnątrz, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia (zazwyczaj między 10:00 a 16:00), należy nakładać na skórę kremy z filtrem przeciwsłonecznym o odpowiednim współczynniku ochrony (SPF). Jest to szczególnie istotne, gdy leniuchujemy na plaży, spacerujemy brzegiem morza czy wsiadajmy do kajaków. Warto zakładać także szerokie kapelusze, okulary przeciwsłoneczne i lekkie, przewiewne ubrania.
Dobrze jest też unikać skrajnych temperatur: zbyt gorących lub zbyt zimnych miejsc. I nie przebywać w pomieszczeniach. zamkniętych, gorących, ani w zbyt zimnych, takich jak klimatyzowane sale, przez zbyt długi czas, aby uniknąć szoku termicznego.

Zdrowie latem – aktywność fizyczna

Wysiłek fizyczny jest niezwykle istotny w zachowaniu zdrowia. Osoby, które od niego stronią, powinny zacząć od zwiększenia intensywności zwykłej aktywności na co dzień. Dlatego idąc po zakupy, warto przyśpieszyć kroku, a zamiast podjeżdżać dwa przystanki autobusem – przejść się. Można wybrać się na spacery, uprawiać jogging, jazdę na rowerze, pływanie lub grę w piłkę.

Dla osób, które lubią ćwiczyć w grupie, świetnym rozwiązaniem będzie zumba, czyli połączenie gorących tańców latynoamerykańskich z elementami fitness. Ćwicząc, spalania zbędnego tłuszczu, zwiększamy wydolność naszego organizmu i wzmacniamy kondycję. Bardzo istotne jest jednak dostosowanie intensywności wykonywanej aktywności do swojej kondycji fizycznej i unikanie forsownego wysiłku w najgorętszych godzinach dnia.

Zdrowie latem to także aktywność fizyczna.


Zdrowa dieta


Latem należy spożywać lekkie i orzeźwiające posiłki oparte na świeżych owocach i warzywach, bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Warto unikać ciężkich, tłustych potraw, które mogą obciążać organizm w upalne dni. Podstawa zdrowej diety jest unikanie słodyczy, jedzenia typu fast-food dosładzanych napojów, czy niezdrowych tłuszczów trans. Należy pamiętać jednak, że radykalna dieta nie jest najlepszym pomysłem na zrzucenie kilogramów, gdyż może spowodować stres i rozdrażnienie oraz doprowadzić do efektu jo-jo. Jeśli jednak codzienne menu zostanie odpowiednio skomponowane, zapewni świetne samopoczucie i pozwoli zwalczyć uczucie ciężkości, senności oraz brak energii.


Odpowiednie ubranie i obuwie


Na lato należy wybierać przede wszystkim lekkie, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub len. W gorące dni dobrze jest unikać ciężkich materiałów syntetycznych, które mogą utrudniać wentylację ciała. Równie istotne jest dobrze dobrane obuwie, które zapewnia wentylację i wsparcie dla stóp.

Przygotowanie do letnich dolegliwości i kontuzji

Spędzając urlop, warto pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniej apteczki. Na pewno mogą przydać się środki uśmierzające dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną, Warto włożyć też do niej coś na poparzenia słoneczne oraz ugryzienia owadów, a także środki opatrunkowe na potencjalne kontuzje, zranienia i skaleczenia.

Przewiń do góry