Bóle mięśni oraz promieniujący ból kręgosłupa to dolegliwości, z którymi mierzy się wiele osób. Problemy wynikają nie tylko z wrodzonych schorzeń, są skutkiem urazów, ale często także niezdrowego trybu życia. Coraz częściej spędzamy całe dnie w bezruchu w pozycji siedzącej, pogłębiając skrzywienia pleców. Następnie ból może przekładać się także na inne części ciała – głowę, stawy, poszczególne nerwy. Warto znać sposoby na radzenie sobie z bólami kręgosłupa. Z pomocą przyjdzie fizjoterapia oraz regularne wykonywanie ćwiczeń samodzielnie w domu.
Bóle kręgosłupa – popularne metody leczenia
Istnieje obecnie wiele metod leczenia bólów stawów oraz bólów mięśni. Do najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach fizjoterapeutycznych oraz rehabilitacyjnych należą: termoterapia, technika manualna, masaże lecznicze, kinezyterapia oraz techniki medycyny alternatywnej, takie jak akupresura i akupunktura. W przypadku ostrego i chronicznego bólu kręgosłupa po wizycie konsultacyjnej lekarz może zalecić stosowanie farmakoterapii. Jednak regularna praca w gabinecie fizjoterapii jest niezbędna do uzyskania trwałych efektów. W przypadku, gdy długoterminowa terapia nie przynosi oczekiwanych efektów, a ból wynika z poważnych schorzeń, pacjentowi można zalecić operację chirurgiczną. Obejmuje ona zazwyczaj leczenie skoliozy, dyskopatii, zwyrodnień stawów oraz części urazów.
Terapia manualna
Terapia manualna na ból kręgosłupa ma na celu przywróceniu na właściwego miejsce kręgów oraz dysków. Fizjoterapeuta podczas zabiegu uciska i masuje tkanki leżące w okolicy kręgosłupa, manipulując ruchem stawów. Poprzez rozgrzewanie tkanek, ugniatanie i rozciąganie bolesnych miejsc pod różnymi kątami terapeuta odblokowuje napięty mięsień, a następnie staw. To skuteczna technika zalecana w przypadku bólu pleców, zwyrodnień i skrzywień kręgosłupa oraz przy przemęczeniu.
Akupunktura
Akupunktura to metoda stosowana od stuleci na dolegliwości bólowe różnorodnego pochodzenia, w tym również bólu mięśni i stawów. Terapeuta wykorzystuje w niej nakłuwanie ciała cienkimi igłami. Akupunktura rozluźnia mięśnie i likwiduje ich skurcz. Nakłuwając konkretne punkty, terapeuta trafia w spięte ośrodki i rozwiązuje ból. Metoda wykorzystuje naturalne mechanizmy autonaprawcze organizmu i prowadzi do skutecznego zmniejszenia bólu.
Bóle kręgosłupa – profilaktyka
Osoby, które cierpią na bóle kręgosłupa, powinny w miarę możliwości wprowadzać do codziennych aktywności zdrowe nawyki, które będą wzmacniały konkretne grupy mięśni bez obciążenia pleców. Doskonale sprawdza się pływanie. Warto chociaż raz w tygodniu uczęszczać na basen lub dedykowane zajęcia. Pomogą rozluźnić napięcie mięśni szkieletowych, odciążyć układ ruchowy i zmniejszyć bóle stawów. Ciśnienie hydrostatyczne wzmacnia układ oddechowy i funkcjonowanie układu krążenia. Osoby o większej sprawności ruchowej mogą skorzystać także ze współpracy z trenerem indywidualnym na siłowni, który dobierze odpowiednie ćwiczenia na kręgosłup. W pracy warto starać się, aby siedzieć dynamicznie – często zmieniać pozycje i zachowywać proste plecy. Co godzinę warto zrobić kilkuminutową przerwę, żeby rozluźnić mięśnie.