Od pewnego czasu morsowanie stało się jedną z najpopularniejszych form aktywnego spędzania czasu zimą. Nie każdy bowiem lubi spędzać niedzielne poranki w towarzystwie gorącej kawy i dobrej książki… W artykule odpowiadamy na pytanie, czy morsowanie jest bezpieczne, jak wpływa na nasz organizm i jakie są kluczowe przeciwwskazania, przy których nie należy morsować. Sprawdź koniecznie!
Wpływ morsowania na organizm
Jak morsowanie wpływa na ciało człowieka? Początkowo, podczas zanurzenia w zimnej wodzie, dochodzi do niedokrwienia, które objawia się zwężeniem naczyń krwionośnych, w wyniku czego skóra staje się bledsza. W tym samym czasie organizm stara się zachować jak najwięcej ciepła, dlatego ogranicza przepływ krwi przez skórę. Dopiero później dochodzi do obniżenia temperatury ciała. Wzrasta wtedy ciśnienie tętnicze i żylne.
Po ok. 3-5 minut naczynia krwionośnie ponownie się rozszerzają, by w ten sposób doprowadzić do poprawy ukrwienia skóry. W tym momencie można zaobserwować wyraźne zaczerwienienie. Ponadto, spada ciśnienie tętnicze i żylne krwi, a naczynia krwionośne stają się bardziej napięte.
Morsowanie – czy to jest zdrowe i bezpieczne?
Morsowanie wiąże się przede wszystkim z zastrzykiem endorfin i dawką pozytywnych emocji, które poprawiają humor przez resztę dnia. Znajdziemy jednak więcej zalet. Adaptacja ciała do zimna powoduje zwiększenie tolerancji na chłód i wahania temperatury otoczenia. Do plusów można też zaliczyć redukcję masy ciała, która związana jest ze zwiększonym zużyciem energii na ogrzanie organizmu.
Drżenie mięśni z zimna pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej, co wiąże się np. ze zmniejszonym cellulitem. Poprawia się też napięcie, a także wygląd skóry. Dodatkowo morsowanie pozytywnie wpływa na układ immunologiczny, czyli podnosi naszą odporność na infekcje, a także na układ krążenia. Specjaliści przestrzegają jednak, aby nie robić niczego na siłę i jeśli nie czujesz się dobrze w zimnej wodzie, to zrezygnuj z morsowania. Dodatkowo należy się odpowiednio wcześniej przygotować, czyli rozgrzać organizm, np. poprzez bieganie czy skakanie.
Morsowanie przeciwwskazania
Obecnie sporo osób decyduje się na morsowanie. Negatywne skutki występują jednak stosunkowo rzadko i wiążą się najczęściej z nieodpowiedzialną postawą morsujących. Warto jednak pamiętać o przeciwwskazaniach. Należą do nich przede wszystkim:
- choroby serca i układu krążenia,
- choroby neurologiczne,
- epilepsja,
- borelioza,
- nadciśnienie tętnicze.
Pamiętaj, że bardziej narażone na negatywne skutki morsowania są osoby powyżej 65. roku życia.
Podsumowanie – jak się przygotować?
Morsowanie wydaje się być zatem bezpieczne, jeśli przestrzegasz podstawowych kwestii związanych z bezpieczeństwem. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem morsowania, udać się do lekarza, aby wykluczyć problemy kardiologiczne. Jeśli okaże się, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, warto dołączyć do grupy doświadczonych morsów, ponieważ nie zaleca się morsowania w pojedynkę. Pamiętaj o ochronie głowy i kończyn, a także o rozgrzewce.