Domowe sposoby na bóle pleców i mięśni

Fizyczna praca, konieczność podnoszenia ciężkich rzeczy, wysiłek fizyczny na siłowni, czy drobne stłuczenia – wszystkie te sytuacje mogą skutkować bólem mięśni. U większości osób to bóle pleców powodują największy dyskomfort, ponieważ w zasadzie każdy ruch angażuje kręgosłup. Przewlekły ból mięśni sprawia, że musimy zrezygnować z wielu rzeczy, bo ich wykonanie jest po prostu niemożliwe. Istnieją jednak sposoby, aby im zaradzić tym dolegliwościom!

Przyczyny bólu pleców i mięśni

Dolegliwości bólowe skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Bóle pleców, stawów, czy bóle mięśni najczęściej związane są z naszym trybem życia. Do najczęstszych przyczyn należą więc drobne urazy, stłuczenia, wysiłek fizyczny, niewłaściwa postawa, nieodpowiednie podnoszenie ciężkich przedmiotów, praca fizyczna, ale również siedząca, czy drobne stany zapalne. Oczywiście ból może być również objawem poważnych schorzeń jak choroby układu kostnego, problemy z kręgosłupem, zapalenie mięśni, toczeń, choroby zwyrodnieniowe, czy grypa. Jeżeli jednak bólowi nie towarzyszą takie dolegliwości, jak osłabienie, gorączka, zmiany skórne, czy obrzęki oznacza to, że prawdopodobnie jest to zwykła dolegliwość, z którą możemy poradzić sobie samodzielnie. 

Domowe sposoby na bóle pleców i mięśni

Jak na każdą dolegliwość również na ból mięśni istnieje kilka domowych, skutecznych sposób. Pierwszym, najczęściej stosowanym jest po prostu odpoczynek, w przypadku, gdy doskwiera nam ból pleców pomóc może również położenie się na kilka minut na podłodze lub wykonanie paru ćwiczeń odciążających dany odcinek kręgosłupa. Skuteczne mogą się również okazać środki przeciwbólowe zwłaszcza żele, czy plastry, które nakładamy bezpośrednio na miejsce bólu i nie obciążamy nimi jednocześnie żołądka i wątroby, jak w przypadku tabletek. Warto również stosować zimne okłady, ciepłe kąpiele, kompresy, czy masaże, zwłaszcza w przypadku zakwasów, czy bólów wywołanych stłuczeniem. 

Bóle pleców i mięśni – profilaktyka

O tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć wie chyba każdy. Profilaktykę w przypadku bólu pleców możemy stosować w domu. Należy pamiętać o prawidłowej postawie. Pomocne będą ćwiczenia rozciągające. Ból mięśni nie powinien nam również doskwierać jeżeli odpowiednio się nawadniamy, odżywiamy, a także stosujemy przerwy w wykonywanej pracy. W przypadku wysiłku fizycznego nie należy również zapominać o odpowiedniej rozgrzewce na początku ćwiczeń i o rozciąganiu na końcu. 

Fizjoterapia i aktywność fizyczna

Domowe sposoby na leczenie bólu są świetne, jeżeli mówimy o czymś doraźnym. Jeżeli jednak borykamy się z nawracającym bólem mięśni, czy bólem pleców należy to skonsultować z lekarzem, a następnie fizjoterapeutą. Najskuteczniejsza bowiem w leczeniu tego typu dolegliwości jest fizjoterapia oraz zabiegi fizykoterapeutyczne, jak krioterapia, czy akupresura. Skuteczne są również niektóre sporty. Zwłaszcza w przypadku bólów pleców sprawdza się pływanie. Basen i woda odciążają angażowane odcinki, a jednocześnie rozluźniają ciało. Dzięki czemu puszczają wszelkie, bolesne spięcia. 

Przewiń do góry