Ból biodra może pojawić się u każdego z nas. Budowa stawu biodrowego ułatwia nam wykonywanie płynnych ruchów i dzięki niej jesteśmy w stanie chodzić, biegać, wspinać się czy kucać. Kiedy nasze mięśnie, więzadła, nerwy i ścięgna poddawane są obciążeniom, szczególnie u osób w starszym wieku, może pojawić się ból stawu biodrowego świadczący o wielu poważnych schorzeniach.
Ból biodra – przyczyny
Do najczęściej spotykanych przyczyn bólu stawów biodrowych zaliczamy:
- zapalenie stawu biodrowego,
- chorobę zwyrodnieniową stawów, inaczej koksartrozę,
- złamania kości,
- zwichnięcia kości na skutek urazów,
- stany zapalne wypełnionych płynem „torebek”, czyli zapalenie kaletki maziowej,
- rwę kulszową.
Ponadto bezpośrednio związane z urazem biodra mogą być choroby takie jak:
- złamanie szyjki kości udowej lub kości miednicy albo zwichnięcie stawu biodrowego,
- wrodzone zmiany w budowie panewki, jak np. dysplazja, objawiająca się niestabilnością czy skróceniem nogi,
- nierównowaga stawowo-mięśniowa,
- ucisk na nerw pojawiający się w lędźwiowym lub lędźwiowo-krzyżowym odcinku kręgosłupa,
- choroba Parthesa charakteryzująca się utykaniem, ograniczeniem ruchu, sztywnością w biodrze i widocznym spłaszczeniem pośladka.
Do najczęstszych czynników ryzyka mogących spowodować ból bioder zaliczamy też przeciążenia spowodowane intensywnym uprawianiem sportu, przeforsowaniem, przebywaniem przez długi czas w pozycji mocno obciążającej takiej jak: długotrwałe siedzenie, np. w fotelu samochodowym u zawodowych kierowców oraz upadki i kontuzje wśród zawodników sportowych, czy też wśród ludzi starszych
Również zwyrodnienie stawu biodrowego to jedno z najczęstszych schorzeń związanych z bólem biodra. Szczególnie często pojawia się ono u osób w wieku powyżej 60 roku życia, gdy ich chrząstka stawowa ulega uszkodzeniu.
Ból biodra — pierwsze oznaki dysfunkcji stawu biodrowego
Dysfunkcja stawu biodrowego może objawiać się między innymi bólem:
- w pachwinie,
- w okolicy kości krzyżowej,
- bólem i mrowieniem bocznej strony biodra.
Niekiedy odczuwanemu bólowi towarzyszyć mogą również: zawroty głowy, mdłości oraz wymioty.
W jaki sposób leczyć ból biodra?
Leczenie bolącego biodra w początkowej fazie polega przede wszystkim na zastosowaniu fizjoterapii oraz wykonywanych ćwiczeniach. Pierwszy jego etap to odciążenie nadwyrężonych grup mięśni za pomocą czasowego unieruchomienia stawu. Może temu służyć właściwie dobrana orteza biodra oraz stosowanie kul, laski, balkoników czy wkładek ortopedycznych, które umożliwią przywrócenie prawidłowej postawy ciała i niwelują napięcie. Rekomendowane są także zabiegi fizjoterapeutyczne typu:
- krioterapia,
- magnetoterapia
- ultradźwięki.
- kinesiotaping
- laser,
- prądy TENS,
- fonofreza,
- lampa sollux,
Ponadto leczenie można wzbogacić o:
- stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych,
- ćwiczenia wzmacniające poszczególne grupy mięśni,
- stosowanie maści, a także zastrzyków z glikokortykosteroidami albo stężonym kwasem hialuronowym.
- masaże.
Jeżeli pojawiają się u pacjenta zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe czy poważniejsze uszkodzenia stawu biodrowego, wówczas stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, czyli wymiana go na elementy sztuczne.
Ból biodra – dlaczego nawraca i czym grozi jego zlekceważenie?
Biodra wykonują każdego dnia ogromna ilość ruchów. Jeśli tę część ciała zaniedbamy, z czasem zaczynamy odczuwać w nich bóle. Ból w biodrze może promieniować na plecy, stopę, pachwiny, pośladki i spowodować, że zaczynamy unikać obciążania kończyn, co ma wpływ na całą postawę ciała i powoduje, że nasza aktywność znacznie się zmniejsza, a jakość życia ulega znacznemu pogorszeniu.
Wielu pacjentów zupełnie lekceważy początkowy ból biodra. Przechodzona kontuzja we wczesnym stadium rozwija się, a ból staje się coraz bardziej uporczywy. Niestety niektóre osoby wolą brać leki przeciwbólowe, zamiast podjąć się leczenia, i wówczas ich rekonwalescencja jest najbardziej długotrwała i bolesna. Im szybciej decydujemy się na podjęcie działań, tym bardziej zmniejszamy ryzyko konieczności wykonania operacji, skutkującej obecnością blizn i pobytu w szpitalu