Joga to starohinduski system filozoficzny.

Joga- ścieżka prowadząca do doskonałości

Joga uważana jest za ścieżkę prowadzącą do doskonałości. Jest ona starożytnym, pochodzącym z Indii systemem filozoficznym i ma ogromną rzeszę zwolenników na całym świecie.

Czym jest joga?

Według jednego z mistrzów jogi Maheshwarananda joga jest drogą do Boga. W sanskrycie słowo to ma bardzo wiele znaczeń, lecz podstawowym jest „scalanie, zespolenie”, rozumiane jako zjednoczenie z Bogiem lub jako siła scalająca wszechświat. Inna definicja określa jogę jako: „Ściśle kontrolowany proces głębokiego skupiania świadomości, prowadzony pod opieką zaawansowanego nauczyciela, który wielokrotnie wypróbował na sobie zalecane uczniowi metody.”

Powszechnie jednak jogą nazywa się tak zwane asany. Są to pozycje ciała, jakie przyjmują osoby ćwiczące. Filozofia tego systemu opiera się jednak bardziej na psychicznym i duchowym niż na fizycznym rozwoju. Uważa on człowieka za całość jako ciało, umysł i duch w jedności, a jego techniki prowadzą do ich harmonizacji. Jego praktykowanie zaczyna się od przywracania równowagi mięśniom, pogłębia oddech i czyni go lżejszym.

Pod wpływem jogi organy wewnętrzne ciała odzyskują naturalną energię. Praktykowanie  uzdrawia ciało oddziałując na wszystkie układy organizmu człowieka, uelastycznia kręgosłup i układ kostny, pobudza działanie gruczołów i narządów wewnętrznych.  Uspokaja również umysł, który otrzymuje coraz bardziej harmonijne sygnały z ciała. Wywiera też głęboki wpływ na psychikę, uwalnia od napięcia oraz lęków i pomaga w utrzymaniu pewności siebie i pogody ducha.

Joga to doskonały sposób na poprawę zdrowia i sprawności fizycznej.

Historia jogi

Słowo „joga” po raz pierwszy wspomniane zostało w Wedach, pismach pochodzących z 2500 r. p.n.e. Jej podstawy filozoficzne  zawierają się w tak zwanej ośmiostopniowej ścieżce jogi. Zostały one zebrane i opracowane w Jogasutrach – pierwszym jednolitym tekście o jodze. W XX wieku joga i  duchowość indyjska spotkały się z coraz większym zainteresowaniem. Obecnie  jest ona praktykowana przez ogromne rzesze ludzi na całym świecie. Można ją spotkać w bardzo różnorodnej postaci od czysto hinduistycznych praktyk określanych jako bhakti-jogi do całkowicie zlaicyzowanych ćwiczeń gimnastycznych hatha- joga.

Joga i jej ośmiostopniowa ścieżka

Do ośmiostopniowej ścieżki jogi zaliczamy:

  • Yamy – uniwersalne przykazania moralne, niekrzywdzenie innych, prawdę, uczciwość, wstrzemięźliwość, brak zachłanności.
  • Nijamy – zasady postępowania, takie jak: czystość, zadowolenie, zapał,czy poświęcenie.
  • Asany – pozycje jogi,
  • Pranayama – kontrolę energii życiowej poprzez regulację, a także utrzymanie pełnego, stabilnego oddechu, pozwalająca wyciszyć i skoncentrować umysł.
  • Pratyahara – czyli wycofanie uwagi ze świata zewnętrznego poprzez skierowanie jej do wnętrza,
  • Dharana – stan koncentracji utrzymywanej na jednym przedmiocie,
  • Dhyana – stan zwany kontemplacją, osiąganą w wyniku utrzymywania długotrwałej koncentracji.

Ostatecznym celem jogi jest stan, w którym poprzez świadomą koncentrację dochodzi do przekształcenia i wyjścia poza wszelkie ograniczenia świadomości określany jako samadhi.

Joga – style

Istnieje wiele różnych stylów jogi o bogatej tradycję które są praktykowane do dzisiaj. Oparte są one na tych samych pozycjach postawy, ale różnią się naciskiem i intensywnością.

Hatha-joga obejmuje wiele różnych rodzajów jogi skupionej na aspekcie fizycznym. Najczęściej skupia się na prostych ćwiczeniach oddechowych i siedzącej medytacji. Vinyasa joga skłania się bardziej w stronę energicznych ćwiczeń. Ashtanga joga to szybki i mocny styl bardzo wymagający fizycznie. Z kolei Joga Iyengara koncentruje się na pracy nad dostosowywaniem ciała i  długim wytrzymywaniu w pozycjach. Z kolei joga Kundalini łączy intensywne ćwiczenia fizyczne z medytacją. Istnieje również Hot joga, która odbywa się w ogrzewanym pomieszczeniu, w temperaturze 30–40 stopni C. Natomiast joga Anusara jest wesoła i przystępna nawet dla osób z bardzo małymi umiejętnościami. Forrest joga służy z kolei wzmocnieniu i oczyszczeniu ciała i wyciszeniu złych emocji.

Przewiń do góry