Czy masaż dla kobiet w ciąży jest bezpieczny?

Spodziewasz się dziecka i odczuwasz napięcie oraz dyskomfort w swoim ciele? Często towarzyszy Ci ból pleców, nóg i bioder, a może odczuwasz zmęczenie spowodowane rosnącym brzuszkiem? Okres ciąży jest nie tylko piękny, ale również wymagający dla każdej przyszłej mamy. Aby pomóc Ci w pełni cieszyć się tym wyjątkowym czasem, proponujemy specjalną usługę masażu. Stworzoną z myślą o kobietach w ciąży. Nasi specjaliści zadbają o Twoje dobre samopoczucie, redukując ból i napięcie mięśni, poprawiając krążenie i łagodząc stres. Mając na uwadze Twoje zdrowie i komfort podczas ciąży, zapewniamy bezpieczne i relaksujące doświadczenie, które pomoże Ci się zrelaksować i odprężyć. Skorzystaj z naszej usługi, aby w pełni cieszyć się tym wyjątkowym okresem, dbając jednocześnie o swoje ciało i samopoczucie. 

Masaż dla kobiet w ciąży jest stosowany w celu redukcji napięć mięśniowych wynikających z przemian zachodzących w ciele ciężarnej kobiety. Takie jak wzmożona krzywizna lordozy lędźwiowej, wzrost masy ciała oraz zmiana środka ciężkości). Poprzez delikatny dotyk, osiąga się efekt rozluźnienia całego ciała, co korzystnie wpływa nie tylko na dobre samopoczucie kobiety, lecz także na dziecko. Reakcje malucha, takie jak uspokojenie się i zmniejszenie aktywności kopnięć, można obserwować podczas wykonywania masażu.

Jakie ma cele masaż dla kobiet w ciąży?

1. Uczucie ulgi w dolegliwościach fizycznych: Masaż dla kobiet w ciąży może przyczynić się do złagodzenia dolegliwości bólowych w obszarze pleców, bioder, nóg i innych miejsc. Wspomaga krążenie oraz redukuje napięcie mięśniowe, co przynosi ulgę w bólach związanych z rozciąganiem ciała w trakcie ciąży.

2. Zmniejszenie stresu i napięcia: Okres ciąży to czas pełen emocji i napięć, z tego względu masaż dla kobiet w ciąży skupia się także na relaksacji i redukcji napięcia. Masaż może przyczynić się do podniesienia poziomu endorfin – naturalnych substancji chemicznych w organizmie, poprawiających nastrój i ogólne samopoczucie.

3. Poprawa krążenia: W trakcie ciąży kobieta może doświadczać ograniczonego krążenia krwi, co prowadzi do obrzęków i innych dolegliwości. Masaż pobudza krążenie krwi i limfy, co wspomaga zmniejszenie obrzęków oraz zwiększa dostarczanie składników odżywczych i tlenu do organizmu matki i dziecka.

Czy masaż w ciąży jest bezpieczny?

Masaż dla kobiet w ciąży przeprowadza się w odpowiednich pozycjach, zapewniając bezpieczeństwo przyszłej mamie. Specjaliści z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej korzystają z bezpiecznych, wysokiej jakości kosmetyków, eliminując ryzyko uczuleń i podrażnień. Podobnie jak w przypadku innych procedur medycznych, szczególnej uwagi wymaga masaż u kobiet ciężarnych, łączący umiejętności manualne z delikatnym podejściem. Bezpieczeństwo obejmuje także infrastrukturę gabinetu, zapewniając szeroki, stabilny i regulowany stół do masażu. Istotne są środki jednorazowego użytku, takie jak szlafroki, klapki i jednorazowe ręczniki, dbając o higienę pacjentki.

Prowadzenie dokumentacji medycznej obejmuje zgodę lekarza ginekologa, rejestrację daty, tygodnia ciąży i rodzaju masażu. Pomiar tętna i ciśnienia przed i po zabiegu oraz ocena samopoczucia pacjentki są nieodzowne. 

masaż-dla-kobiet-w-ciąży

Zalety i wskazania

Masaż korzystnie wpływa na kondycję skóry, doskonaląc jej elastyczność i jędrność. Ponadto, zwiększa ukrwienie tkanek, dostarczając skórze niezbędnych składników odżywczych. Poprzez oddziaływanie na strukturę mięśni, eliminuje dolegliwości bólowe, wzmacniając jednocześnie zdolność mięśni do pracy i poprawiając elastyczność. Efektywnie przeciwdziała obrzękom, szczególnie tym w obrębie nóg. Wspomaga odpływ krwi żylnej. Wprowadza w stan relaksu, obniżając poziom stresu i wywołując uczucie uspokojenia.

Kiedy zalecany jest masaż?

  • Nadmierny poziom stresu.
  • Problemy związane z rozstępami.
  • Zła kondycja skóry.
  • Zwiększone napięcie mięśniowe.
  • Dolegliwości bólowe mięśni.
  • Psychofizyczne zmęczenie.
  • Spadek nastroju i ogólnego samopoczucia.

Przeciwskazania

Przeciwwskazania do przeprowadzenia masażu obejmują:

  • pierwszy i drugi trymestr ciąży;
  • choroby związane z układem sercowo-naczyniowym;
  • cukrzycę;
  • schorzenia narządów układu moczowego, zwłaszcza nerek;
  • gestozy, manifestujące się nadciśnieniem tętniczym, białkomoczem i obrzękami;
  • rzucawkę, charakteryzującą się napadami drgawek, bólami głowy, zaburzeniami widzenia oraz
  • nudności i wymioty;
  • powikłania ciążowe, ryzyko przedwczesnego porodu,
  • przedwczesny poród w przypadku poprzedniej ciąży,
  • dolegliwości bólowe w obrębie brzucha;
  • ostatni etap ciąży, czyli dziewiąty miesiąc.
masaż-dla-kobiet-w-ciąży

Masaż dla kobiet w ciąży – czy warto z niego skorzystać?

Masaż jednocześnie oddziałuje na sferę umysłową i cielesną pacjentki, wprowadzając ją w stan relaksu za sprawą delikatnego dotyku. Celem tego działania jest osiągnięcie wewnętrznego ukojenia przyszłej matki, poprawa jakości snu oraz ogólnego samopoczucia. Dzięki masażowi następuje także pobudzenie krążenia krwi i limfy, co skutecznie przeciwdziała ewentualnym obrzękom, zwłaszcza w obszarze nóg, będącym powszechnym zjawiskiem u kobiet w ciąży. Jeśli zatem lekarz prowadzący nie stwierdza żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia masażu, warto rozważyć tę formę relaksu w tym wyjątkowym okresie dla kobiety.

Przewiń do góry