Aktywność fizyczna podczas ciąży i po porodzie jest niezwykle ważna. Obecnie dużo mówi się na ten temat. Lekki trening po ciąży przynosi wiele dobrego młodej matce. Pozwala skorygować postawę ciała, dotlenić organizm oraz zrzucić zbędne kilogram, które obciążają stawy i kręgosłup.
Kiedy zacząć ćwiczyć?
Standardowo połóg u kobiety rodzącej siłami natury wynosi około 6 tygodni, z kolei po cesarskim cięciu ten okres wydłuża się o kolejne 6 tygodni. W tym czasie młoda mama dochodzi do siebie, nie zaleca się więc wykonywania żadnych ciężkich treningów. Nie oznacza to jednak, że nie wolno rozruszać swojego ciała. Lekki trening po ciąży nie przyniesie niczego złego, jednak powinien być skonsultowany z fizjoterapeutą. Jest to bardzo ważne, ponieważ samodzielnie nie można ocenić zmian, które zaszły w organizmie. Do wielu aktywności mogą pojawiać się tymczasowe przeciwwskazania. Każde nowe ćwiczenie powinno być konsultowane i powoli wprowadzane do treningu po ciąży.
Trening po ciąży – jakie ćwiczenia wykonywać?
Ćwiczenia w czasie połogu zdecydowanie różnią się od tych wykonywanych po całkowitej regeneracji organizmu. W pierwszych dniach po porodzie ćwiczenia muszą być spokojne i delikatne. Powinny być nastawione na dotlenienie organizmu, dzięki czemu zapobiegną potencjalnym zawrotom głowy. Co więcej, usprawnią pracę przepony. W czasie połogu warto wykonywać również ćwiczenia przeciwzakrzepowe. Wykonuje się je poprzez serię ruchów rąk i nóg. Usprawniają krążenie, tym samym zapobiegając wystąpieniu zakrzepów i zastojów. Trening po ciąży powinien być nastawiony na ćwiczenia mięśni dna miednicy i aktywacji mięśnia poprzecznego. W doborze odpowiedniej aktywności fizycznej na pewno pomoże fizjoterapeuta, z którym należy skonsultować swoje plany treningowe.
Trening po ciąży – czego unikać?
W pierwszych tygodniach od urodzenia dziecka należy unikać wszelkich intensywnych treningów. Ćwiczenia nie mogą powodować dyskomfortu, sprawiać bólu lub dużego zmęczenia. Przede wszystkim należy unikać wszelkich ćwiczeń siłowych i nastawionych na budowanie sylwetki. Odradzane są długodystansowe biegi, zajęcia aerobowe czy trening z elementami skakania. Nie wolno katować się brzuszkami, ponieważ może to prowadzić do rozejścia się mięśni prostych brzucha. Co więcej, przez pierwsze 2 tygodnie trening po ciąży powinien być wykonywany w pozycjach niskich. Ponadto wszystkie wątpliwości należy skonsultować z fizjoterapeutą. Poleca się kierować tylko i wyłącznie jego zaleceniami, a mając plan treningowy dokładnie trzymać się jego założeń.
Fizjoterapia przed porodem
Konsultacje u fizjoterapeuty specjalizującego się w leczeniu zaburzeń układu moczowo-płciowego to częste miejsce odwiedzin dla kobiet w okresie ciąży. Wśród pacjentek znajdują się przyszłe mamy, które pragną świadomie przygotować się do porodu, a także kobiety doświadczające różnych dolegliwości związanych ze swoim wyjątkowym stanem, takich jak bóle kręgosłupa, stawów czy obrzęki kończyn. Ciąża to czas ogromnych zmian w ciele kobiety, które wpływają na całą sferę fizyczną. Przesunięcie środka ciężkości, przodopochylenie miednicy, rozszerzenie jamy brzusznej oraz rozciąganie mięśni brzucha są naturalnymi skutkami rozwijającego się płodu, jednak mogą też prowadzić do pewnego dyskomfortu.
Zadaniem fizjoterapeuty jest pokazanie przyszłej mamie, w jaki sposób może złagodzić ten dyskomfort, na przykład poprzez odpowiednie ćwiczenia fizyczne lub przyjmowanie właściwych pozycji podczas codziennych czynności. Specjalista uczący pacjentki właściwego oddychania oraz kontrolowania napięcia i relaksacji mięśni dna miednicy. Wszystkie te działania mają na celu przede wszystkim przygotowanie kobiety do porodu i zmniejszenie ryzyka ewentualnych powikłań, takich jak rozerwanie krocza. Powszechnie stosowaną metodą w pracy z kobietami w ciąży jest kinezjotaping, czyli stosowanie elastycznych taśm na wybranych obszarach ciała. Za pomocą tych taśm fizjoterapeuta może np. zmniejszyć obciążenie dolnego odcinka kręgosłupa lub stawów krzyżowo-biodrowych. Kinezjotaping doskonale sprawdza się również w łagodzeniu obrzęków kończyn, z którymi często borykają się kobiety w ciąży. Warto jednak pamiętać, że współpraca z fizjoterapeutą powinna rozpocząć się nie wcześniej niż w drugim trymestrze ciąży, gdy kobieta czuje się już lepiej, a ryzyko poronienia maleje.
Trening po ciąży a fizjoterapia uroginekologiczna
Fizjoterapia uroginekologiczna po okresie porodowym jest istotną pomocą w powrocie do pełnej sprawności. Rozejście spojenia łonowego stanowi powszechne powikłanie po okresie ciąży i porodu. Objawia się ono bólem, zwłaszcza podczas angażowania się w aktywności wymagające wysiłku. Leczenie tego schorzenia głównie opiera się na ostrożnym stylu życia oraz regularnym wykonywaniu odpowiednio dostosowanych ćwiczeń pod nadzorem fizjoterapeuty.